Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Solidarita přináší skrze umění naději

08.03.2024   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Solidarita přináší skrze umění naději

Přijměte pozvání do světa mezinárodní solidarity a uměleckého vyjádření na výstavě "Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji." Prozkoumejte unikátní sbírku Musea současného umění (MoCA) ve Skopji, která se stala symbolem obnovy po ničivém zemětřesení v roce 1963. Odkrýjte, jak umělci z celého světa darovali svá díla, vytvářejíce časovou kapsli pozdního modernismu a propojujíce umění západního kánonu s tvorbou umělců ze východního bloku, včetně Československa.

Historie výstavy sahá do roku 1963, kdy ničivé zemětřesení zasáhlo Skopji. Mezinárodní solidarita se projevila v podobě vlny pomoci při obnově města, což vedlo k vytvoření Muzea současného umění. Umělci ze všech koutů světa přispěli svými díly, čímž vytvořili sbírku MoCA, která překonává železnou oponu, zahrnující umění západního kánonu, východního bloku a globálního Jihu.

Výstava v NGP rozšiřuje pohled o dary československých umělců a klasickou modernu z Národní galerie v Praze. Šest umělců a uměleckých dvojic bylo přizváno k výběru děl ze sbírky MoCA, rezonujících s jejich vlastní tvorbou. Tím vznikly subjektivní expozice, které poskytují osobité sondy do sbírky skrz pohled současných tvůrců.

Jesper Alvaer & Isabela Grosseová, Brook Andrew, Yane Calovski & Hristina Ivanoska, Siniša Ilić, Iman Issa a Gülsün Karamustafa vybrali kolem deseti historických děl, doplněných svými vlastními. Každá expozice, navržená umělci, přináší vlastní architektonický přístup, rozvíjející páteř výstavy společně s historickými díly kurátorů a archivním materiálem.

Výstava nabízí nový pohled na poválečné moderní umění, umožňuje vystavení československého umění v mezinárodním kontextu a otevírá prostor k přemýšlení o historických a současných podobách solidarity. Zahrnuje i novou sérii fotografií Elfie Semotan dokumentující současnou Skopji a její proměny.

Projděte se mediálním obrazem přírodní katastrofy a obnovy města prostřednictvím televizního vysílání té doby. Vstupte do dialogu o roli umění v době konfliktů, zmatků a nejistot, ale i soudržnosti a vizí nadějné budoucnosti.

Výstava "Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji" otevírá okno do minulosti i současnosti, spojuje umělecké vyjádření s historií a ukazuje sílu solidarity. Nechte se unést tímto uměleckým putováním skrz čas a prostor, které nabízí nezapomenutelný pohled na dějiny a naději do budoucna.

 

Místo konání: Veletržní palác, 1.p. Východní křídlo   

Termín: 22. 3. 2024 – 29. 9. 2024  

 

Zdroj obrázku: Národní galerie PrahaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0338 s