Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Výtvarné umění na ledě

30.03.2024   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Výtvarné umění na ledě

V dnešním hektickém světě plném moderních sportů má výstava v Paláci Kinských jedinečnou příležitost vrátit se k historii a uměleckému vyjádření kolem tématu bruslení a hokeje. Otevíráme bránu do minulosti, kde se bruslení stalo nejen zábavou, ale i odrazem společenských změn a vývoje. Kurátorka Anna Strnadlová s odbornou spoluprací připravila expozici, která nejen představuje umělecké skvosty minulosti, ale i aktuální pohled umělců na tento klíčový sport.

Bruslení a hokej v umění: Cesta časem

Výstava začíná pohledem na bruslení v holandských krajinách 17. a 18. století. Malby starých mistrů jako Pieter Brueghel II. a Norbert Grund nás vtahují do doby, kdy zamrzlé kanály sloužily jako aréna pro společenské bruslení. Postupně se tato tradice přesunula do Čech a do Prahy, stávající se neodmyslitelnou součástí zimních radovánek.

V první polovině 20. století přinesl skutečný hokej nový rozměr do českého sportovního života. Zrodily se první zimní stadiony a hokej začal formovat národní identitu. Umělci jako August Bedřich Piepenhagen, Karel Purkyně a Antonín Barvitius zachycovali tuto proměnu ve svých dílech, přičemž hokej se stal i námětem pro výtvarné experimenty.

Výtvarné poklady a klíčové momenty

Expresivní malby pražských kluzišť od T. F. Šimona, Otakara Nejedlého a Karla Holana nám ukazují, jak se bruslení stalo sociálním fenoménem. Marcel Niederle nás pak vtahuje do světa hokeje a jeho prvních velkých utkání. Fotografie dokumentují stavbu prvního zimního stadionu na Štvanici a nezapomenou ani na klíčové okamžiky hokejových zápasů.

Kromě klasických výtvarných forem se v expozici objevují i experimentální přístupy. Jiří Kolář, Vojtěch Tittelbach a Theodor Rotrekl nám ukazují, jakým způsobem může být hokej interpretován mimo tradiční hranice. Devadesátá léta přinášejí nový pohled, kritický a ironický nadhled, což se odráží v dílech umělců jako Krištof Kintera, Jiří Surůvka a Ondřej Kohout.

Výstava uzavírá pohled na současnou tvorbu devíti umělců, kteří se nechali inspirovat letošním hokejovým mistrovstvím. Jakub Špaňhel, Alena Kotzmannová, Jan Vytiska, Paulina Skavová a Karel Štědrý přinášejí nová díla, která reflektují současný pohled na tento dynamický sport.

Výstava "Na led! Hokej a bruslení v obrazech" není pouze pohledem na minulost, ale i na současnost. Přináší nám umělecké skvosty, které nejen dokumentují historii bruslení a hokeje, ale i ukazují, jak se tyto sporty staly inspirací pro tvorbu mnoha umělců. Otevřete bránu do světa, kde se krása a dynamika sportu stává součástí výtvarného umění.
 

Palác Kinských, Staroměstské náměstí 1/3, 1. patro

Termín: 26. dubna – 27. října 2024


Zdroj obrázku: Národní galerie PrahaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s