Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Umění Asie napříč prostorem a časem 

14.04.2024   Monika Škubalová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Umění Asie napříč prostorem a časem 

Po 25 letech od otevření první stálé expozice asijských sbírek Národní galerie v Praze, se odborníci chystají představit novou, revoluční koncepci v expozici umění Asie. Salmovský palác na Hradčanském náměstí v Praze bude hostit tuto vzrušující událost od 24. dubna 2025. Přinášíme vám detailní pohled na koncept expozice, který propojuje historii, kulturu a umění Asijských zemí s českým kontextem.

Po dlouhém putování expozice asijských sbírek Národní galerie v Praze nachází své nové útočiště v Salmovském paláci. Otevírá se tak unikátní příležitost zkoumat asijské umění a islámský svět v rozpětí téměř 3 500 let, od 13. století př. n. l. do 21. století.

První část expozice nás provází historií českého sběratelství a umění spojeného s Asií. Ukazuje, jaký vliv měla asijská kultura na české umění, a zároveň mapuje historii sběratelství od 16. století až do vzniku oficiální sbírky asijského umění v Národní galerii v Praze. Zvláštní důraz je kladen na sběratelskou provenienci, odhalující způsoby, jakými díla putují do sbírek NGP.

Druhá část expozice nás zavádí do světa Asijského umění. Vybraná díla z fondu Sbírky umění Asie NGP jsou prezentována s důrazem na jejich umělecko-historický kontext spojený s kulturními oblastmi jako islám, Indie, Tibet, Čína a Japonsko. Tematické okruhy zahrnují duchovní tradici, písmo a kaligrafii, ornament a dekor, a vztah člověka k přírodě.

Výjimečným prvkem expozice je globální přístup, který překračuje hranice času a propojuje kulturní oblasti Asijského a islámského světa. Oponuje eurocentrickým pohledům na dějiny umění a otevírá prostor pro multikulturní interpretaci. Součástí výstavy jsou také audiovizuální a interaktivní prvky, haptická stezka a lektorský ateliér, které návštěvníky vtáhnou do fascinujícího světa asijského umění.

Tato expozice není pouze výstavou uměleckých děl, ale i krokem směrem k dekolonizaci muzejní praxe. Snaží se propojit historii a současnost asijského umění s původním kontextem vzniku děl. Otevírá nové pohledy pro tuzemské publikum a zároveň ansámblu zahraničních návštěvníků, včetně zájemců z Asie.
Tato expozice je nejen poutavým zážitkem pro milovníky umění, ale také výzvou k přehodnocení našeho pohledu na dějiny umění a jeho interpretaci. Přijďte se inspirovat a objevte krásu a hloubku asijského umění v srdci Prahy.

Místo konání:

Národní galerie v Praze, Salmovský palác 

Termín zahájení: 24. 4. 2025Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0383 s