Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


150 dnů do sletu: rýsuje se Sokol Gala, nacvičuje i Gondíková

02.02.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

150 dnů do sletu: rýsuje se Sokol Gala, nacvičuje i GondíkováProgram XVII. všesokolského sletu dostává 150 dnů před startem jasné obrysy. Daniel Komarov, člen Cirku La Putyka, začíná ladit linii přehlídky sokolských sportů Sokol Gala v O2 areně. První vystoupení už mají za sebou sokolští divadelníci chystající pro Národní divadlo hru Aloise Jiráska Lucerna. A zářným příkladem motta největší sportovně-společensko-kulturní akce roku „slet spojuje“ je zapojení tří generací rodiny Gondíků včetně herečky a moderátorky Adély Gondíkové.


Ochutnávka nejlepšího sokolského výkonnostního a vrcholového sportu Sokol Galarozzáří O2 arenu v úterý 2. července. Režisér a choreograf Daniel Komarov má ambici za pomoci sportovních vystoupení napsat sokolský příběh, projít historické milníky spolku, který stál u zrodu republiky či vychoval olympijské medailisty, a ukázat moderní Sokol současnosti. „Důležité je vyzvedávat silné sokolské hodnoty a předávat je mladší generaci, které má Sokol hodně co nabídnout. Chci dopřát divákům i účastníkům na ploše exkluzivní prožitek,“ říká Komarov.

Jedním z vrcholů sletového týdne v Praze a důkazem, že Sokol a kultura patří k sobě, bude 30. června 2024 představení hry Aloise Jiráska Lucerna v Národním divadle. Herci Divadla pod Petřínem, které začalo svoji uměleckou dráhu v Praze v Sokole Kampa v roce 2013, v předpremiéře Lucernu představili koncem ledna v Divadle pod Palmovkou a během jara vyjedou s představením do několika krajů napříč republikou.
Divadelní představení jsou dlouhodobě součástí slavnostního zahájení sletů a podruhé se sokolové postaví na prkna „zlaté kapličky“. Před šesti lety slet začínal Stroupežnického hrou Naši Furianti a bylo to vůbec poprvé, kdy se na jevišti Národního divadla představili publiku pouze amatérští umělci. V roce 2012 se hrála Prodaná nevěsta v divadle ABC a v roce 2006 se v Divadle Komedie konala inscenace muzikálu Malované na skle.

„Pro Sokol je vystoupení v Národním divadle velká čest. Budeme tam hrát podruhé, ale bude to stejná nervozita i stejná radost,“ říká režisér a sokol Bohumil Gondík. Jeho syn Dalibor, jenž se ujal dramaturgie, doplňuje: „Když přijdete do Národního divadla, musíte zahodit zábrany, ale to je velmi komplikované. U Furiantů se to povedlo a stalo se, že to byla nádhera, laskomina. A věřím, že i Lucerna, která tam jednoznačně patří, bude mít stejnou pointu.“

Účast rodiny Gondíků na sletu je tradiční. Herečka a moderátorka Adéla Gondíková, dcera Bohumila Gondíka a sestra Dalibora Gondíka, chtěla původně cvičit jednu z hromadných skladeb s manželem Jiřím Langmajerem, nakonec se chystá na skladbu pro dorostenky a ženy Leporelo se svojí dcerou Nelou. Ta cvičí už na třetí slet. „Když jsem sledovala Nelu v hledišti, měla jsem vždy silné zážitky. Hodně na mě zapůsobilo společné vystoupení žen a mužů. Proto se na samotné vystoupení moc těším,“ řekla Gondíková.
Nácviky hromadných skladeb, které se ve Fortuna Areně, domově fotbalistů Slavie, uskuteční 4. července večer a 5. července odpoledne, jsou v plném proudu po celé republice i v zahraničí. V únoru a březnu se uskuteční kontrolní srazy, na kterých si župní vedoucí skladeb s autory a metodiky projdou choreografii a rozdělení do celků. Proberou také přípravu a organizaci krajských sletů i samotného vstoupení na XVII. všesokolském sletu. Vstupenky na hromadné skladby půjdou do prodeje začátkem dubna. Ceny lístků budou zveřejněny později.


Všesokolské slety se konají jednou za šest let a jsou tu už po tři století, první se uskutečnil už v roce 1882. Slet je tradice, radost z pohybu a v neposlední řadě občanská hrdost.

Sokolové předvedou během května a června hromadné skladby v regionech na oblastních a krajských sletech, sletového týdne v Praze se od 30. června do 5. července 2024 zúčastní téměř dvacet tisíc cvičenců. Slet tradičně zahájí průvod centrem metropole, mše v katedrále svatého Víta a zmíněná Lucerna v Národním divadle. Celý týden budou k vidění pódiová vystoupení v centru, jednotlivé sokolské sporty se předvedou na Sokol Gala v O2 areně. Vrcholem budou hromadné skladby v Edenu.
Foto: ČOS/Markéta Navrátilová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s