Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Syndrom suchého oka: Digitální únavou k bolestivým očím

26.02.2024   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Syndrom suchého oka: Digitální únavou k bolestivým očím

V dnešní digitální éře strávíme u obrazovek i deset hodin denně. To může vést k syndromu suchého oka, který postihuje stále více lidí. Jeho riziko stoupá s klesající frekvencí mrkání. Při běžné činnosti mrkáme asi 15-20krát za minutu, ale při práci s počítačem pouze 5-7krát za minutu. Jak můžeme chránit naše oči před tímto moderním nebezpečím? Přečtěte si náš článek a objevte preventivní opatření a tipy na úlevu pro vaše unavené oči.

S moderní technologií přichází i nová rizika. Digitální média mají nejen vliv na naši psychiku, ale také na naše fyzické zdraví, především na oči. Zvláště se to projevuje ve zvýšeném výskytu syndromu suchého oka, který může být zapříčiněn dlouhodobým pobytem před obrazovkou.

Mrkání jako klíčový prvek

Mrkání, zdánlivě automatický a nevýznamný pohyb, má klíčový význam pro zdraví našich očí. Slza, složitý tekutý film na povrchu oka, plní nejen estetickou roli, ale také ochrannou funkci. Slzný film není jenom o vlhkosti. Je to jakési ochranné brnění, které zabraňuje vstupu nežádoucích částic do očí a chrání je před infekcemi. Jeho kvalita ovlivňuje, zda se oči cítí pohodlně, nebo zda se objeví první příznaky syndromu suchého oka.

Příznaky a multifaktoriální povaha

Příznaky tohoto syndromu jsou různorodé a individuální. Od řezání, pálení až po pocit cizího tělesa či světloplachost. Lékařka Petra Seidler Štangová zdůrazňuje, že syndrom suchého oka může být způsoben celou řadou faktorů, včetně léků, onemocnění štítné žlázy, nebo revmatologických onemocnění.

Digitální média a frekvence mrkání

Jedním z klíčových faktorů moderní doby je rozšířené používání digitálních médií. Lidé tráví hodiny u počítačů a telefonů, čímž výrazně snižují frekvenci mrkání. Častější mrkání je nezbytné pro optimální rozložení slz po povrchu oka. Kdo by si pomyslel, že tak jednoduchý pohyb může mít tak dalekosáhlý dopad?

Prevence jako klíč k ochraně

Prevence hraje klíčovou roli v ochraně očí před syndromem suchého oka. Odborníci doporučují pravidlo 20/20/20 - každých 20 minut se na 20 sekund dívat na objekt vzdálený 20 stop. Důležité je také dělat si přestávky od práce s počítačem a dívat se do dálky. Tato jednoduchá metoda může přirozeně zvýšit frekvenci mrkání a obnovit slzný film.

Dalším preventivním opatřením je volba vhodné vzdálenosti od obrazovky a správná úroveň osvětlení. Modré světlo z obrazovek může mít negativní vliv na kvalitu spánku, a proto jsou brýle proti modrému světlu výbornou volbou.

Zvlhčující kapky a péče o oči

Kromě prevence mohou být zvlhčující oční kapky klíčem k udržení optimálního stavu očí. Vybrat byste měli ty bez konzervačních látek s kyselinou hyaluronovou. V tomto ohledu mohou pomoci například zvlhčující oční kapky HYLO FRESH.

Digitální éra nám přinesla mnoho výhod, ale i rizik. Syndrom suchého oka je jedním z nich, a prevence hraje klíčovou roli v udržení zdraví našich očí. Následujte naše rady a dejte svým očím tu péči, kterou si zaslouží ve světě plném obrazovek.

Zdroje:

  • Ursapharm

  • NZIP

  • Medicína pro praxiKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s