Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Chirurg Petry Dvořákové

03.03.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chirurg Petry DvořákovéChirurg je velmi emotivní román s mnoha rozpory. Autorka Petra Dvořáková v něm využila znalost nemocničního prostředí a odbornost je tady znát, popsala ho bravurně. Hlavně i proto přečtete Chirurga prakticky jedním dechem, ačkoliv se nejedná o žádný napínavý thriller. Je to vlastně úplně obyčejný příběh úplně obyčejného doktora - což je ovšem vždy člověk s vysokou dávkou odpovědnosti. Jako čtenář jsem nadšená. Sice mě maličko zklamal částečně otevřený konec, který se ovšem jeví jako nevyhnutelný, pokud se autorka nechtěla pouštět do dalšího samostatného tématu, takže jí ho odpouštím a hodnotím dílo známkou nejvyšší.

Že mi tvůrčí styl Petry Dvořákové sedí, jsem věděla už z jejích dříve přečtených knih. Daří se jí dostat se mi pod kůži, probudit ve mně zvědavost. a to dokonce i přes nijak závratnou dramatičnost příběhu. Jde tu vlastně především o to, poznat lépe hlavní postavu, chirurga Hynka Grábla, a sžít se s jeho starostmi i životem. Často úplně obyčejnými slovy, které ovšem autorka umí poskládat s maximální spontánností - dokonce tak silnou, že se čtenář musí až sžívat s chirurgovým výrazivem - a přesto se mu kniha líbí!

Všechny postavy i myšlenkové pochody té hlavní tak přirozeně a zcela pozvolna plynou, že příběh a první dojem působí jako "nenáročná pohodička", tou však rozhodně není. Hloubka spočívá v Hynkově duchovní rozervanosti, kolem které autorka šikovně krouží. Popisuje ji s tak dokonalou nepřímostí, že může některé čtenáře až minout. Zvláště právě ty, kteří se nechají unést po vlnách příběhu a jen nenasytně a zbrkle hltají další a další děj. Prostě se vezou. (Což je znát i z mnohých komentářů na databázi knih.) Já se řadím k těm, kteří mají z příběhu opačný dojem. Za mě je to hluboký emocionální zážitek plný podnětů. (Hodně mě zaujal ten o pacientské laxnosti, který se v románě několikrát opakoval. Je tolik lidí, kteří nepečují o své tělo, ignorují všechny varovné příznaky, a když dojde na nejhorší, chtěli by zázrak. A přitom má stejně nemalé procento lidí pocit, že má nárok na to, dělat chyby, protože to je přece tak lidské, ale nikdy by neodpustili chybu lékaři, který jim nebo jejich příbuzným nějak fyzicky ublížil.) Ne, Chirurg není jen odpočinkovým čtením. Je v něm tolik zajímavých (no a co, že ne nových) myšlenek! Jsou ovšem tak lehce uchopené, že v nás nezanechají kráter obav, ale jen letmé pošťouchnutí, a to můžeme klidně ignorovat, když chceme jen něco na čtení před spaním, stejně jako se jich můžeme chytit.

Já jsem tedy přemítala fest. Já jsem s Hynkem prožívala každou operaci i lékařský problém, bála jsem se někdy s ním a jindy za něj, zlobil mě jeho neřešený vztah s emocionáně plochou manželkou a smutnila jsem nad nenávratně ztracenými chvílemi s jeho otcem i dětmi. A přesto mám stejně pocit, že jsem knihu také "jen proletěla" a měla bych si ji přečíst znovu a pomaleji, abych si mohla užít její plnou sílu. Sbírat jednotlivé malé poklady cestou, kousek po kousku, jako čokoládové figurky z vánočního stromku. 

Došlo mi nejen, že Dvořáková píše s obdivuhodnou lehkostí, ale také že její postavy mají lecos  společného. Jsou opravdové a uvěřitelné, prožívají svá niterní traumata, a i když dělají chyby, mermomocí se snaží zachovat si svou důstojnost. Typicky se nějakým zvláštním způsobem vyjadřují, což mi po pravdě ne vždy úplně sedí (např. v Dědině). I Chirurg mi v tomto přišel trochu na hraně, k zedníkovi by se mi stejný styl vyjadřování hodil mnohem víc. Cílem ale určitě bylo právě naopak zbavit Hynka toho doktorského piedestalu, okleštit ho od "efektu bílého pláště", byl postaven před spisovatelský soud a zbaven všech privilegií. Je to obyčejný chlap se spoustou negativních vlastností, ale zároveň také s jednou zásadní kladnou: je čestný.

V tu chvíli vím, že není žádná správná cesta. Že nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit a táhnout bezpečně k cíli.


Petra Dvořáková, Chirurg
vydalo nakl. Host 2019

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4584 s