Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Život je příliš krátký – svěží romantika i pro náročné čtenáře

08.03.2024   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Život je příliš krátký – svěží romantika i pro náročné čtenářePo románech JENOM KAMARÁDI a ŠŤASTNĚ AŽ NA VĚKY se americká autorka Abby Jimenez představí našim čtenářům (a hlavně čtenářkám) románem ŽIVOT JE PŘÍLIŠ KRÁTKÝ. Opět je tu tolik žádaná romantika, probuzení vzájemného vztahu mezi dvěma navzájem odlišnými lidmi, opět tu zazní tóny milostné hry, kterou oba aktéři před tím vůbec neočekávali.
V románě JENOM KAMARÁDI se Kristen na svatbě své nejlepší kamarádky seznámí s „chlapem snů“ vtipným, atraktivním ale  přesto klidným Joshem. Jak by to bylo krásné, kdyby se Kristen nedozvěděla, že nebude moci mít děti a Josh touží po velké rodině...

V knize ŚťASTNĚ AŽ NA VĚKY je umělkyně Sloan na dně. Chybí ji životní energie dokud jí do života nevstoupí divoký opuštěný pes a po něm pak jeho majitel playboy Jason. Sloan psa bez boje nevydá, ale Jason také stojí za to...

Román  ŽIVOT JE PŘÍLIŠ KRÁTKÝ  uvádí před čtenáře youtuberku Vanessu, kterou užírá vědomí, že může mít dědičnou nemoc, kvůli níž její matka i sestra zemřely již ve třiceti létech. Chtěla by si svých pár let, které má před sebou, užít naplno. Bohužel se musí postarat o dcerku své nevlastní sestry Annabel. Z plánované cesty po světě tak zbývá jen pláč – hlavně svěřeného mrněte. A ten vybudí jejího souseda - atraktivního a uznávaného právníka Adriana, který bydlí hned za zdí v sousedním bytě. Ačkoli se oba dosud neměli možno seznámit – první pohled je sváže neviditelným poutem... 

Teď si možná řeknete – tohle vše je přece schéma jako z šestákových románů dříve oblíbené „červené knihovny.“ On – pohledný, bohatý světák, ona životem trpící něžná, a hodná dívka, které láska spojí...  Pokud jde o romantiku – na své si přijde každý. Ale u Abby Jimenez je vše trochu jinak – a přiznejme, že o mnoho mnoho stupínků výše. Na své si určitě přijdou proslzené kapesníky, ale také mnoho poznatků ze života. 

Život je příliš krátký má ve svém vědomí Vanessa a přestože se bezhlavě zamiluje nechce svému protějšku jakkoli komplikovat jeho další život. Proto se zdánlivě drží zpět. Stejně tak je na tom Adrian, který má za sebou komplikovaný leč nenaplněný vztah, utlumené erotické choutky a navíc mu jeho sekretářka pořídila inkontinentálního starého psa, o něhož se má postarat. Jak tohle může jít dohromady?

Láska je mocná čarodějka, jak už kdosi kdysi řekl, a vztah se vyvíjí podle nepsaného, ale samozřejmého scénáře. Romantická klišé tu sice občas problesknou, ale Abby Jimenez velice pečlivě bruslí na hraně mezi uslzenou romantikou a skutečným životem, mezi knižním vztahem a možným realistickým pojetím. Píše natolik zajímavě a čtivě, že jak milovnice láskyplných schémat tak i ti, kteří v knize hledají něco víc, si přijdou na své. Z její příběhu přímo sálá energie, která vám nedovolí utápět se v malicherném sladkomilství, ale naplno vám dá sílu do vašeho vlastního života. Autorka se prý inspirovala skutečným příkladem, což dává jejímu příběhu hloubku a životní ponor, ale nevyhýbá se klasickému romantickému pojetí, kdy přes všechny překážky oba „se najdou“...

Kdo by jinak dovedl takto propojit klišé známá z první republiky s moderním světem, kde hrají roli sociální sítě (pro starší čtenářky možná až těžko chápatelné)? Vanessa není chudá dívka – její stránky na youtuberu ji přinesly mnoho čtenářů a také slušný příjem. Adrian zase není typický suchar bez životní aktivity. Sice se bojí nového vážného vztahu, a  - jak Vanessa překvapivě zjistí - má rád jak psy tak i děti. 

Jak to skončí? To už záleží čtenáři, zde dočte až do konce ( o čemž nepochybuji). Jen k tomu konci bych měl možná malou výhradu – tady už autorka happy endem sklouzla do onoho „slzavého údolí,“ které romantický příběh vždy vyvolá, ať chceme nebo ne...Ale po přečtení si odpovězte – mohlo či mělo to skončit jinak?

Abby Jimenez: ŽIVOT JE PŘÍLIŠ KRÁTKÝ
z anglického originálu Life´s Too Short přeložila Monika Pavlasová
Vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha, 2023


ABBY JIMENEZ

Americká spisovatelka Abby Jimenez je nejen autorkou bestsellerů podle deníku New York Times, ale také držitelkou několika prestižních ocenění „Food Network“, které získala její společnost Nadiiny koláčky jakožto nejlepší cukrářství a pekařství roku.

Debutovala romancí Jenom kamarádi, na kterou tematicky velmi volně navázala dalšími dvěma tituly Šťastně až navěky a Život je příliš krátký. Abby Jimenez v nich s vtipem, nadhledem a špetkou erotiky zkoumá komplikované vztahy mezi ženami a muži, přičemž se nebojí ani témat, o nichž se obvykle nežertuje. Zatím poslední autorčinou knihou je román o druhých šancích Navždy tvoje.

Abby Jimenez žije v Minnesotě, zbožňuje dojemné a vtipné romance, kvalitní kávu, malé pejsky a pokud je to jen trochu možné, tak nevychází z domu. 

foto © Rachel Nadeau
 
 


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0202 s