Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bárta a Fialová oslavují Janáčka

08.04.2024   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bárta a Fialová oslavují Janáčka

Violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová vzdávají hold Leoši Janáčkovi v rámci Roku české hudby. Na albu "Janáček" zní trojice skladeb původně napsaných pro housle a klavír v Bártově violoncellové úpravě – světová premiéra! Doplňují je Janáčkovy skladby pro violoncello a klavír. Drásavá něha v podání mistrů.
 

Jiří Bárta a Terezie Fialová, renomovaní hudebníci s mezinárodním renomé, spojili síly, aby na albu "Janáček" oslavili tvorbu jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů. V roce 170. výročí Janáčkova narození a v rámci Roku české hudby tak předkládají svůj osobitý hold jeho "drásavé, ale přesto něžné" hudbě.

Album otevírá Sonáta, v době svého vzniku opomíjená, dnes již slavná skladba, která v Bártově violoncellové úpravě zní s novou hloubkou a emotivní sílou. Následuje Dumka a Romance, tklivé a melancholické skladby, v nichž se zrcadlí Janáčkův niterní svět. Druhou polovinu alba tvoří Pohádka, Presto a Adagio – jediné Janáčkovy skladby komponované přímo pro violoncello a klavír. Bárta a Fialová v nich s mistrnou bravurou odkrývají bohatou paletu emocí od tklivé nostalgie až po jiskřivou hravost.

Nahrávání alba „Janáček" proběhlo v Atriu na Žižkově v Praze ve spolupráci se zvukovým mistrem Ondřejem Urbanem v srpnu 2023. Album vychází 12. dubna 2024.


Nahrávka alba proběhla v srpnu 2023 v Atriu na Žižkově v Praze ve spolupráci se zvukovým mistrem Ondřejem Urbanem. Výsledný zvuk je plný detailů a jemných nuancí, které perfektně odrážejí charakter Janáčkovy hudby.

Jiří Bárta, jeden z nejvýznamnějších českých violoncellistů, k Janáčkovi chová hluboký vztah. "Jeho hudba je pro mě něčím výjimečným, fascinuje mě svou upřímností a pravdivostí," říká Bárta. "V jeho skladbách se snoubí krása s drsnou realitou, něha s drsností, a to je to, co mě na nich tolik oslovuje."

Narozeninový koncert Jiřího Bárty pak 28. 4. 2024 v Rudolfinu.

Terezie Fialová, vynikající klavíristka a Bártova umělecká partnerka, dodává: "Hrát Janáčka s Jiřím Bártou je pro mě velkým darem. Jeho interpretace je plná vášně a hlubokého pochopení skladatelovy hudby."

Album "Janáček" je vzácným svědectvím o hlubokém spojení mezi skladatelem a interprety. Bárta a Fialová v Janáčkově hudbě nacházejí ne jen inspiraci, ale i osobní katarzi. Drásavá něha v podání mistrů – album, které nenechá nikoho chladným.

Doplňující informace:
  • Album "Janáček" vychází 12. dubna 2024 v rámci "Edice Animal Music 2024" podpořené grantem hlavního města Prahy a Nadací PPF.
  • Album bylo také podpořeno Ministerstvem kultury v rámci programu Rok české hudby, Státním fondem kultury a soukromými dárci.
  • Album bude k dispozici na CD, LP a digitálně v e-shopu vydavatelství (www.animalmusic.cz), v běžné distribuční síti společnosti Supraphon a také na streamingových platformách.
 


​​​​​​​Zdroj: www.2media.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0527 s