Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ridina Ahmedová, její Tělo a její Sádlo

23.03.2024   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ridina Ahmedová, její Tělo a její Sádlo

Zpěvačka, performerka a autorka audiodokumentů Ridina Ahmedová představí v Budapešti svou autorskou „one woman show“ Sádlo. Do hlavního města Maďarska při té příležitosti zavítá i putovní výstava Moje tělo je moje, ve které Ridina Ahmedová dále reflektuje klíčová témata představení, tedy otázky přijetí vlastního těla a body shamingu. Obě akce organizuje České centrum v Budapešti a jejich součástí bude i diskuze s autorkou, která v roce 2021 představením Sádlo a stejnojmenným navazujícím podcastem pro Český rozhlas otevřela pomyslnou Pandořinu skříňku. „Mnoho žen si v sobě nese pocity viny a hanby, protože nenaplňují společenský ideál fyzické krásy. Je to i moje osobní téma, s nímž se potýkám od dětství.  Snažila jsem se upozornit na to, že šikanou, despektem nebo urážkami nikomu nepomůžeme. Naopak dotyčnému můžeme způsobit ještě hlubší problémy,“ říká Ridina Ahmedová. Představení Sádlo se v budapešťském Domě současného umění Trafó uskuteční 26. března. Výstava Moje tělo je moje bude k vidění od 23. března do 31. května na náměstí Ferenciek.
 

Ženské, ale i mužské tělo a jeho vlastní přijetí je téma, s nímž se v Česku dlouho nepracovalo. Představení a podcast Ridiny Ahmedové proto vyvolaly bouřlivou debatu i značný ohlas v médiích. Mnoho reakcí zaznamenala i samotná autorka, která se následně rozhodla založit platformu Moje tělo je moje věnující se prevenci body shamingu a pořádající workshopy, besedy a další akce určené pro školy i širokou veřejnost. „První, co jsem chtěla realizovat, byly besedy ve školách. Sama jsem jako malá zažila šikanu a přišlo mi důležité s dětmi mluvit. Říkáme jim, že každý člověk si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jak vypadá, a že za svoje tělo neseme zodpovědnost, ale není naší povinností vyhovovat představám jiných lidí,“ přibližuje náplň činnosti neziskové organizace Ridina Ahmedová, která své projekty již v minulém roce propojila i se sítí Českých center. Loni se díky tomu uskutečnily její prezentace v Bukurešti a v Káhiře, letos na podzim Ridina Ahmedová zavítá také do Sofie, Soulu, Varšavy a Atén.

Zpěvačka, performerka a podcasterka Ridina Ahmedová se narodila v roce 1974 v Praze. Po matce má české a rusko-židovské kořeny, po otci súdánské. Absolvovala Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a studovala také muzikoterapii. Zpívala v jazzových klubech a spolupracovala s projektem Floex, Monikou Načevou či Vladimirem 518. V roce 2006 vydala své debutové album Hlasem a v roce 2008 improvizovala s Bobbym McFerrinem na jeho koncertě v pražském Kongresovém centru. Založila a vede Hlasohled, centrum pro práci s lidským hlasem, a iniciovala rovněž projekt Zpěvomat, který již proběhl v řadě českých měst. Společně s Petrem Tichým je součástí okteta HLASkontraBAS, které v dubnu vydá na labelu Animal Music album Kaleidoscapes. Její autorský podcast Sádlo a stejnojmenné sólové představení získaly několik ocenění včetně Prix Bohemia Radio nebo nominace na cenu Česká divadelní DNA. Na sklonku roku 2023 pro Český rozhlas připravili podcastovou sérii „Odpustit?“

Zdroj: czechcentres.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0732 s