Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Parkinson alias Jak pomáhá hluboká mozková stimulace?

11.04.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Parkinson alias Jak pomáhá hluboká mozková stimulace?Parkinsonovou nemocí u nás trpí přibližně přes 50 000 pacientů. Celosvětově se jedná o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění. Není vyléčitelná, ale existují způsoby, jak její projevy výrazně zmírnit, nebo dokonce odstranit. Základní farmakologická léčba není vždy dlouhodobě udržitelná, hodně pacientů začne být po nějaké době imunní, musí se navyšovat dávky léků, ale účinek se snižuje.

Pro některé pacienty je řešením Hluboká mozková stimulace (Deep Brain Stimulation – DBS). Jedná se o moderní a unikátní terapii Parkinsonovy nemoci, která dokáže dramaticky potlačit pacientovy problémy a vrátit ho do běžného života. Zákrok, který hradí zdravotní pojišťovny, je v Česku více než 25 let a provádějí ho specializovaná centra v Praze, Brně a Olomouci.

Na 11. dubna každoročně připadá den Parkinsonovy nemoci. 11. dubna 1755 se totiž narodil britský lékař James Parkinson, který poprvé toto onemocnění popsal. V současnosti u nás trpí Parkinsonem zhruba 50 000 pacientů, každým rokem lékaři diagnostikují až 1500 nových případů. Pravděpodobnost, že tato nemoc člověku v průběhu života vstoupí do cesty, se zvyšuje s věkem – nejčastěji postihuje lidi mezi 50 až 60 lety, ale čím dál častěji se týká i mladších pacientů.


Proč nemoc vzniká?

Příčinou Parkinsonovy nemoci je postupné odumírání buněk, které produkují dopamin. Právě tato látka zajišťuje správný přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nemoc se však začne projevovat až ve chvíli, kdy dojde k úbytku 60–80 % těchto buněk v mozku. Typickými projevy jsou snížená pohyblivost a poruchy chůze („šouravá“ chůze s krátkými kroky), dále také svalová ztuhlost a u některých pacientů třes v klidovém režimu. V nejpokročilejších fázích nemoci mohou kvalitu života snižovat i jiné, nemotorické příznaky, jako například poruchy vnímání nebo spánku, ale i řada psychiatrických obtíží.


Jak se dá léčit?

Parkinsonova nemoc není bohužel vyléčitelná, současná medicína dokáže pouze zmírnit její projevy. Pacientům jsou nasazeny léky, často se jedná o tzv. antiparkinsonské medikace, které v mozku nahrazují chybějící dopamin, čímž hlavní příznaky nemoci tlumí. Tyto léky však postupem času snižují účinnost, pacienta to tak vede k neustálému zvyšování dávek a narůstají vedlejší účinky.

Farmakologická léčba není jedinou možností. Letos je tomu více než 25 let od prvního zákroku s využitím metody tzv. hluboké mozkové stimulace (Deep Brain Stimulation – DBS) u nás.  Terapie stimuluje místa hluboko v mozku pomocí elektrických impulzů. Elektrody jsou implantovány do specifických mozkových jader zrcadlově do obou hemisfér. Následně se stav pacienta zlepší, třes se omezí podobně, jako kdyby si vzal svoji dávku léků. Celkem už metoda pomohla zlepšit kvalitu života u více než jednoho tisíce pacientů v ČR. Každoročně ji u nás podstoupí přibližně 60 lidi, kteří musí splnit specifická kritéria.

První zákrok v ČR proběhl 26. března 1998 v pražském centru tvořeném 1. LF UK/VFN a Nemocnicí Na Homolce, v současné době léčbu touto metodou poskytují ještě další dvě centra, specializovaná střediska v Brně a Olomouci. Veškeré informace k Parkinsonově nemoci, ale i dotazník, který mohou vyplnit zájemci o tuto léčbu, jsou na webových stránkách www.jaknaparkinsona.cz. 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3203 s