Konopí na rozcestí
10.04.2024
Monika Škubalová
Společnost
Německo otevírá dveře rekreačnímu konopí, Česká republika váhá. Zatímco léčebné využití už pomalu nabírá na obrátkách, legalizace pro rekreační účely rozděluje společnost. Slibuje kontrolu nad trhem, daňové výnosy a snazší dostupnost pro pacienty, ale zároveň otevírá otázky ohledně bezpečnosti a dopadu na zdraví.
Debata o legalizaci konopí v České republice nabírá na obrátkách. Německo, náš soused, se chystá od 1. dubna 2024 částečně legalizovat konzumaci pro rekreační účely. To vyvolává otázky, zda by se Česká republika neměla vydat podobnou cestou.
Dlouhodobě za legalizaci bojuje i konopný aktivista a zakladatel Konopných lékáren Jiří Stabla.
„Stačí se podívat, jak to funguje v některých zemích v zahraničí, kde byla legalizace zavedena. Například v USA si můžete koupit konopí v obchodech s cannabisem na občanský průkaz. Stát tak má přehled kdo je pěstitel, prodejce a konzument. Navíc z prodeje se odvádí spotřební daň. Mnoho pěstitelů se už řadu let připravuje na legalizaci,“ dodává Jiří Stabla.
V současnosti je v Česku legální užívání konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou vybraní lékaři pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Pěstování konopí pro vlastní potřebu je však stále přestupkem nebo trestným činem v závislosti na množství pěstovaných rostlin.
Národní ekonomická rada vlády opakovaně doporučuje zavést v Česku legální regulovaný trh. Argumentuje tím, že extrémně represivní přístup k drogám zatěžuje rozpočet a neprojevuje se v omezení spotřeby či zmírnění škod.
"Při legalizaci je lepší varianta, když si uživatel bude moci koupit odborně vypěstované a zanalyzované konopí a bude mít jistotu, že mu (pokud se nepředávkuje) neuškodí. To je na diskuzi, neboť ne každý bude mít z konopí pozitivní zážitek," říká doc. Lumír Hanuš, jeden z nejslavnějších badatelů v oblasti konopí na světě, kterému se v roce 1992 podařilo izolovat v lidském mozku první endokanabinoid.
„Aby se kvalitní konopí dostalo k pacientům bude potřeba, aby jej mohli předepisovat i praktičtí lékaři,“ říká Jiří Stabla, konopný aktivista, zakladatel Konopných lékáren a značky Stabla.
Hlavní argumenty pro legalizaci:
Kontrola nad trhem: Legalizace by státu umožnila regulovat produkci, distribuci a prodej konopí. To by vedlo k větší transparentnosti a eliminaci černého trhu.
Daňové výnosy: Prodej legálního konopí by mohl do státní kasy přinést značné daňové výnosy, které by se mohly použít na financování preventivních programů a léčby závislostí.
Lepší dostupnost pro pacienty: Legalizace by pacientům usnadnila přístup ke konopným produktům, které jim pomáhají s jejich zdravotními potížemi. Mohli by si vypěstovat konkrétní druh konopí s požadovaným obsahem kanabinoidů, který je pro jejich léčbu nejvhodnější.
Snížení kriminality: Legalizace by mohla vést ke snížení kriminality spojené s obchodem s konopím.
Argumenty proti legalizaci:
Zdravotní rizika: Konopí může mít negativní dopad na zdraví, zvláště u mladých lidí. Může zvyšovat riziko psychických poruch, závislosti a respiračních onemocnění.
Dopady na společnost: Legalizace by mohla vést k nárůstu konzumace konopí a s tím souvisejícím problémům, jako je zanedbávání práce, školy a rodiny, nebo dopravní nehody.
Přístupnost pro děti a mládež: Legalizace by mohla usnadnit dětem a mládeži přístup ke konopí.
Legalizace konopí je komplexní téma s mnoha aspekty, které je nutné zvážit. Je důležité vést otevřenou a věcnou diskusi o všech rizicích a benefitech, abychom se mohli v budoucnu zodpovědně rozhodnout o tom, jaká cesta je pro Českou republiku nejlepší.
Diskusní otázky:
Jste pro legalizaci konopí v České republice? Proč ano, nebo proč ne?
Jaké jsou podle vás největší benefity a rizika legalizace?
Jak by se dala minimalizovat rizika legalizace?
Zdroj: kasparpr.cz