Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Birgusovy kontrasty

06.04.2024   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Birgusovy kontrasty

Dvě pražské výstavy uznávaného fotografa Vladimíra Birguse zrcadlí srovnání totality a svobody v sugestivních barevných kontrastech.

Návštěvníci pražských galerií se v dubnu a květnu 2024 mohou ponořit do fascinujícího světa fotografií Vladimíra Birguse. Dvě autorské výstavy, Černá a bílá a Červená a modrá, představují kontrastní pohledy na život v totalitě a svobodě. Černobílé snímky zachycují atmosféru Sovětského svazu a jeho satelitů v 70. a 80. letech, zatímco barevné fotografie oslavují energii, volnost a harmonii.

Vladimír Birgus, narozený v roce 1954, patří mezi nejvýznamnější české fotografy, pedagogy a teoretiky. Jeho tvorba je charakteristická silnou humanistickou a dokumentární tendencí. Věnuje se široké škále témat, od portrétů a aktů přes krajinu a architekturu až po reportážní fotografii.

Dvě pražské výstavy představují průřez Birgusovým dílem a zároveň srovnávají dva odlišné světy. Černá a bílá, prezentovaná v Czech Photo Centre, zobrazuje život v totalitním režimu. Na více než stovce fotografií můžeme sledovat svázanost a nesvobodu tehdejšího Československa a dalších socialistických zemí. Birgus mistrně zachycuje atmosféru doby i absurditu režimu v kontrastu s idylickými záběry ze západních zemí.

 
 
Výstava Červená a modrá v Leica Gallery Prague je naproti tomu oslavou svobody a života. Birgus zde využívá syté barvy k vyjádření energie, emocí a harmonie. Fotografie jsou plné optimismu a naděje, ať už zobrazují mořské vlny, rozkvetlé louky, nebo abstraktní kompozice.

Obě výstavy se vzájemně doplňují a dávají návštěvníkům možnost zamyslet se nad důležitostí svobody a demokracie. Birgusovy fotografie jsou nejen esteticky působivé, ale také silně dokumentární a historické. Nabízí jedinečný pohled na minulost i současnost a otevírají prostor pro diskusi o budoucnosti.
 
 
Další informace o výstavách:
  • Černá a bílá: 10. 4. – 12. 5. 2024, Czech Photo Centre, Seydlerova 2835/4, Praha 5
  • Červená a modrá: 18. 4. – 9. 6. 2024, Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1

Doprovodný program:
  • Přednáška Vladimíra Birguse: 25. 4. 2024, 18:00, Czech Photo Centre
  • Workshop s Vladimírem Birgusem: 26. 4. 2024, 10:00 – 18:00, Leica Gallery Prague

Odkazy:

Víte, že…

rozsahem i zpracováním výjimečná publikace Vladimíra Birguse Česká fotografická avantgarda 1918 -1948 vyšla nejenom v pražském KANTu a ve stuttgartském nakladatelství Arnoldsche, ale vydala ji i jedna z nejlepších vysokých škol na světě – Massachusetts Institute of Technology?

Publikace, které taková škola vydá, se pak dostanou do významných univerzitních a veřejných knihoven po celém světě. „Nedávno jsem něco hledal na internetu a našel jsem tuto knihu nejenom v desítkách knihoven v Evropě nebo USA, ale i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku nebo Singapuru,“ vypráví Birgus.

Birgusova přednáška o české fotografii v roce 1989 na sympoziu v Polsku natolik zaujala Reinholda Misselbecka, tehdejšího kurátora fotografické sbírky Muzea Ludwig v Kolíně nad Rýnem, že autora spolu s Miroslavem Vojtěchovským pozval, aby pro jeho muzeum připravili velkou výstavu Československá fotografie současnosti?

Výstava se tehdy dočkala repríz v osmi evropských a dvou amerických městech. „Bylo to v době, kdy po pádu Berlínské zdi bylo umění ze střední a východní Evropy krátce v centru celosvětového zájmu. Dnes už by to asi bylo nemyslitelné. Mám ale radost, že se i později občas podařilo – hlavně ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a kurátorem jeho fotografické sbírky Janem Mlčochem – představit díla českých fotografů v důležitých výstavních institucích v zahraničí. Šlo například o výstavy Akt v české fotografiiČeská fotografie 20. stoletíAvantgardní fotograf Jaromír Funke nebo Intimní svět Josefa Sudka,“ dodává Birgus.

Kdo je Vladimír Birgus?

Vladimír Birgus (nar. 1954) je mezinárodně uznávaný český fotograf, pedagog, teoretik, kurátor, publicista a vysokoškolský profesor. V letech 1978-2005 učil na Katedře fotografie pražské FAMU, od roku 1990 stojí v čele Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ten se pod jeho vedením vyšvihl mezi nejlepší, největší a také nejvyhledávanější vysoké školy ve střední Evropě, věnující se výuce fotografie. Je autorem nebo spoluautorem mnoha zásadních fotografických publikací, sestavil desítky expozic pro české a zahraniční galerie. A je také kritikem, teoretikem a velmi pracovitým organizátorem, který jako magnet spojuje lidi různých věků i národností pro společnou práci.

Zůstává však stále i nadšeným fotografem: jeho snímky byly představeny na 85 autorských výstavách u nás i v zahraničí. Jeho práce jsou nedílnou součástí mnoha sbírek po celém světě od Prahy přes Kolín nad Rýnem, Paříž, Odense, San Francisco, Houston, New York, Tokio až po Jokohamu. Jeho fotografie najdeme například v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, v Muzeu umění Olomouc, v Moravské galerii v Brně, ve Slovenské národní galerii v Bratislavě, ve Slezském muzeu v Katovicích, v Národní knihovně a Evropském domě fotografie v Paříži, v Muzeu Réattu v Arles, v Muzeu výtvarných umění v Houstonu, v Muzeu fotografického umění v Tokiu, v Jokohamském muzeu umění a dalších institucích.

Byl kurátorem a spolukurátorem mnoha výstav v řadě muzeí a galerií např. Hořká léta: Evropa 1939 – 1947 očima českých fotografů (Praha, Ostrava, Edinburk, Londýn a Berlín, 1995 – 1998), Moderní krása: Česká fotografická avantgarda 1918-1948 (Barcelona, Paříž, Lausanne, Praha a Mnichov, 1998-1999), Akt v české fotografii (Praha, Olomouc, Moskva, Paříž, Cáchy, Poznaň, Vratislav, Opava, Bratislava, Atény a Varšava, 2000-2009), Tenkrát na Východě. Češi očima fotografů 1948-1989 (Praha, 2009), Česká fotografie 20. století (Praha, 2005, Bonn, 2009), Intimní svět Josefa Sudka (Paříž a Ottawa, 2016-2017), Avantgardní fotograf Jaromír Funke (Praha, Paříž, Frankfurt nad Mohanem a Olomouc, 2017, Václav Podestát: Daleko i blízko (Praha, 2022) nebo Michał Szalast: Albíni (Praha, Ostrava, Opava a Opolí, 2022-23).

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0358 s