Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zimní hrob – nedaleká budoucnost není příznivá pro nikoho

07.04.2024   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zimní hrob – nedaleká budoucnost není příznivá pro nikohoJen málo autorů  dokáže tak příjemně překvapit a potěšit srdce čtenáře detektivek jako  skotský, ve Francii žijící Peter May. Jeho Trilogie z ostrova Lewis (hlavně Skála). Akta Enzo, či série čínských thrillerů mu zajistily trvalé místo mezi čtenáři a ti se těší na každou jeho novou knihu. Peter May je hodně plodný, snad každý rok přijde s novým románem, ale ne všechny mají vynikající úroveň. Bez výjimky však platí, že jsou nad průměrem běžného výběru tohoto žánru. O těméř všech jsme také na stránkách Webmagazinu psali, tak si můžete jejich recenze najít.
 

Na první pohled vás ZIMNÍ HROB překvapí tím, že autor jej situuje do ne tak příliš vzdálené budoucnosti – konkrétně do roku 2051. Zůstává v rodném Skotsku, které přežívá světovou klimatickou katastrofu, při níž mizí pod vodou část Holandska a Belgie či Bangladéš, zuří prudké bouře, vichřice a všudepřítomná zima. To je kulisa pro detektivní vyprávění o pátrání po zmizelém reportérovi Scottish Heraldu, Charlesu Youngerovi, což byl investigativní novinář zaměřující se na politické skandály.

 Do zimních hor v Západní Vysočině se vydává proti své vůli stárnoucí detektiv Cameron Brodie. Má zkušenosti – většinu těchto hor jako horolezec již slezl a navíc – má znalost místního nářečí. Odjet však váhá – jednak  mu právě sdělil doktor diagnózu o vážném stavu jeho zdraví, jednak v oblasti, kam má jet žije jeho dcera Addie, která se k němu již léta nehlásí a netouží se s ním setkat. Je to právě ona, která jako meteoroložka našla v ledu zamrzlé lidské tělo, v němž pozdější analýzy určily zmizelého novináře. Vodní taxi (v té době obvyklý dopravní prostředek) dopraví Brodieho z Glasgowa na letiště, aby dostal prostor na odhalení případného vraha a jeho důvody a také proto, aby čelil tajemstvím vlastní minosti.

Co dělal novinář ve Skotských horách bez patřičné zimní i horolezecké výbavy? Jedna z mnoha otázek, kterou před vámi May nastolí. A není to zdaleka otázka jediná. Šíře tématu vás pohltí a ať jde o otázky politické či enviromentální vždy budete překvapováni. Nejde však zdaleka jen o vyšetření smrti jednoho novináře. Ba dokonce ani ne o podrobný popis naší ne tak vzdálené budoucnosti plné vodní spouště, prudkých dešťů, chladných vichřic a zasněžené krajiny. Překvapivě zde vyrůstá psychologická kresba hlavních postav, jejich motivy a snaha obhájit své jednání. Na detektivku je tu velice dobře napsaná milostná romance detektiva s bývalou ženou i hledání cesty k pochopení a porozumění u své dcery. Vyprávění způsobu pátrání je tak střídáno pohledy do minulosti hlavních postav.

Kniha je nejen napínavá, ale také hluboce lidská. Obě linie se navzájem nevylučují, ale prolínají v dokonalé vyváženosti. Peter May znovu dokazuje, že je mistrem jak svého žánru, tak i dokonalým znalcem lidských povah. U koho takovou symbiózu najdete? Ať už příští román autora bude jakýkoli, je nutno říci, že ZIMNÍ HROB patří k nejlepším Mayovým dílům. Věřím, že to čtenáři dokáží ocenit.

********************************
Peter May: ZIMNÍ HROB
z anglického originálu A Winter Grave přeložila Linda Kaprová
vydalo nakladatelství Host, Brno, 2024

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s