Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vršovický Vzlet uvede netradiční inscenaci Kytice

15.04.2024   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vršovický Vzlet uvede netradiční inscenaci Kytice

Vršovický divadelní prostor Vzlet uvede na konci května premiéru zbrusu nové inscenace Kytice, my homeland. Režisérka Eliška Říhová s dramaturgyní Alžbětou Novákovou vdechnou Erbenově sbírce balad Kytice nový život. Diváci se mohou těšit na netradiční uchopení známých příběhů, důraz na komplikovaný vztah matky a dcery a překvapivé obsazení hlavní role.
 

Už koncem května se mohou milovníci divadla těšit na premiéru inscenace Kytice, my homeland, kterou uvede vršovický kulturní prostor Vzlet. Režisérka Eliška Říhová spolu s dramaturgyní Alžbětou Novákovou se rozhodly Erbenovu klasiku Kytice pojmout zcela novým způsobem.

Tradiční adaptace Erbenových balad často kladou důraz na jejich děsivou atmosféru. Režisérka Říhová se však chce ponořit hlouběji. "Cítila jsem velkou lítost nad tím, jak se s textem Kytice nakládá," říká Říhová. "Chtěla jsem upozornit na to, že když se text vyjme ze zažitých kontextů, otevírá ještě hlubší obsah." Inscenace se tak nebude soustředit pouze na strašidelné prvky, ale naopak bude hledat v baladách nadčasové motivy viny a odpuštění, vztahu k času, osudu a koloběhu života.

Dalším neotřelým prvkem je obsazení hlavní role matky. Diváci ji totiž uvidí v podání oceňovaného herce Michala Kerna. "Myslím si, že v mých inscenacích se snažím poukazovat na to, že rodičovská role je princip, který není vázaný na pohlaví. Že jde o hlubší pojetí toho, co znamená mít k někomu absolutní celoživotní vazbu," vysvětluje volbu obsazení Říhová.

Sám Michal Kern se na tuto výzvu těší: "Já jsem matku nikdy nehrál. A vlastně jsem nehrál nikdy ani otce. Myslím si, že výzva pro mě není v tom, jestli budu hrát ženu, o to nám vlastně vůbec nejde. Výzva ale bude přesně trefit ten princip mateřství, ten archetyp matky ve mě."

Dceru v různých fázích jejího života pak ztvární herecké trio - Lukáš Blaha Bliss, Sára Vosobová a David Petrželka. Scénografii má na starost Jan Tomšů a kostýmy navrhne Linda Boráros, která s Vzletem spolupracovala již na inscenaci Objal mě bůh a nic. Hudbu složí Ivan Acher a zajímavostí bude také účast profesionální přadleny Dity Fialové, která během představení bude přímo na jevišti zpracovávat vlnu na kolovrátku. Tím se propojí s motivem koloběhu života, který se vine celou inscenací a stal se i jejím podtitulem: "Toč se a vrč můj kolovrátku, všecko ve světě jen na obrátku, a život lidský jako sen..."

Inscenace Kytice, my homeland navazuje na úspěšnou spolupráci režisérky Elišky Říhové a dramaturgyně Alžběty Novákové, které spolu vytvořily ve Vzletu již oceňovanou inscenaci Příchozí o vztahu lidí na vozíku a jejich asistentů. Premiéra Kytice, my homeland se uskuteční 26. a 27. května a stane se vrcholem třetí sezóny Vršovické kulturní křižovatky.

Zajímavosti:
  • Hlavní roli matky ztvární muž, herec Michal Kern.
  • Inscenace se nebude soustředit na strašidelnou atmosféru, ale na nadčasové psychologické motivy.
  • Během představení bude přímo na jevišti předváděno tradiční řemeslo - předení vlny na kolovrátku.
Vstupenky na jednu z akcí koupíte na www.vzlet.cz nebo vždy 60 minut před začátkem akce na pokladně Vzletu, kterou najdete ve velkém foyer v prvním patře na adrese Holandská 669/1 – Vršovice. Platit můžete v hotovosti nebo kartou.

Zdroj: vzlet.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s