Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceTip na výlet: České BudějoviceSlibný start sezóny v Divadle ViolaKaždý dokáže změnit svět – Ozi: Hlas pralesa Obrazy Josefa Kotrby se objeví hned na dvou výstaváchDivadlo Na zábradlí připravuje pět nových titulůGodzilla ve spáru Masarykovy univerzityČtenářský deník: Přečteno v srpnuTatiana Dyková a Petr Kroutil vzpomínají v nové písni na bezstarostné chvíleFOTOREPORTÁŽ: Nad Tatrou sa blýskaProstor pro víc než člověka - kniha, o které nevíteDOPORUČUJI fantasy do sychravého počasí
Film s názvem "Identita: Film o českém grafickém designu" je prvním celovečerním dokumentem, který se věnuje bohaté historii české vizuální kultury. Tento film, režírovaný Kateřinou Mikulcovou, představuje více než sto let vývoje českého grafického designu prostřednictvím pohledu amerického odborníka na tuto problematiku, Nicholase Lowryho.
Lowry, americký rodák s českými kořeny a vášnivý sběratel plakátů a grafických artefaktů, vystupuje ve filmu jako průvodce, který prozkoumává vlivné osobnosti a významné díla českého grafického designu. Film má světovou premiéru v českých kinech 10. října, a to i s distribucí do zahraničí.
Příběh filmu začíná v New Yorku, ale postupně se Lowry vydává na cestu do různých českých měst, jako jsou Praha, Brno, Litomyšl, Zlín a Plzeň. Během svého putování se věnuje dílům umělců jako Ladislav Sutnar, Alphonse Mucha a Josef Váchal. Film také zkoumá vlivné české značky jako Baťa a Pilsner Urquell, stejně jako typografii, bankovky a orientační systémy.
Lowry se ve filmu také setkává se současnými tvůrci, jako jsou Petr Babák, Martin Pecina a Aleš Najbrt. Jeho cesty ho zavedou i na Jižní Moravu, kde zkoumá estetiku vinných etiket, a na trampské stezky Klubu českých turistů.
Cílem filmu je představit českou vizuální kulturu jako klíč k porozumění české historie a identity. Lowryho osobní zkušenost s českými kořeny dodává filmu hloubku a autentičnost. Jeho rodina má v českých dějinách kořeny již od roku 1909, kdy založila továrnu v Praze. Lowry sám žil v Praze v letech 1990 až 1994, kde začal sbírat československé historické plakáty a zapojil se do kulturního života.
Scénář k filmu napsal Petr Hauzírek, kameramanem byl Jan Šuster a producentem Michal Gregorini z grafického studia Mowshe. Projekt je součástí širší iniciativy nazvané Identita, která se věnuje českému grafickému designu a zahrnuje televizní cyklus, výstavy a monografie.
Film "Identita: Film o českém grafickém designu" je pokusem přiblížit českou vizuální kulturu a design širšímu publiku a přispět tak k lepšímu porozumění českého kulturního dědictví.
Zdroj: 4press.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.