Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pavel Soukup oceněn za audioknihy a mluvené slovo

21.04.2024   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

 Pavel Soukup oceněn za audioknihy a mluvené slovo

Cenu za výjimečný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 obdrží Pavel Soukup. Český herec, jenž se proslavil v divadle, filmu, televizi, dabingu a rozhlasu, získává tuto prestižní cenu za svou práci, která zahrnuje více než sto audioknih a dramatizací, jako například Největší z Pierotů, Řek Zorba, Šógun nebo Vinnetou. Členové Asociace vydavatelů audioknih, kteří volí Osobnost roku prostřednictvím tajného hlasování, oceňují jeho preciznost, rychlost, pečlivou přípravu, absolutní profesionalitu a, což je neméně důležité, jeho vynikající interpretační schopnosti, které získaly u posluchačů uznání. Cenu mu předá loňská držitelka, Tat´jana Medvecká, během slavnostního vyhlášení 

Kateřina Konopásková, předsedkyně Výboru Asociace vydavatelů audioknih (AVA), která zastupuje hlavní vydavatele v České republice, vysvětluje udělení ceny: „Touto cenou oceníme osobnost, která vyniká svým přístupem a kvalitou a která přispívá k rozvoji audioknih v naší zemi. Můžeme tedy říci, že jde o 'audioknižní Síň slávy'." Konopásková také dodává, že letos by AVA ráda udělila in memoriam ocenění Norbertu Lichému za jeho přínos pro celou oblast audioknih.

Pavla Soukupa můžete slyšet v rozmanitém spektru více než sta audioknih a dramatizací. „Co mě na audioknihách baví? Čtení. Jak jednoduché. Psát neumím, takže rád čtu," uvádí tento oblíbený herec a dabér, jehož příprava před natáčením začíná studiem příslušné knihy. „Když je kniha náročná, věnuji jí více času než samotnému natáčení. Například u Oka světa od Roberta Jordana. A pokud jde o mého oblíbeného autora Bohumila Hrabala, beru natáčení jako oslavu," dodává. Nejvíce si Pavel Soukup pamatuje z natáčení audioknihy Není římského lidu od Jarmily Loukotkové. „Nic výjimečného nevzniká ode mne. Je to dílo autora. Já se mohu jen naladit, soustředit a pokusit se nezklamat," dodává Soukup k tomu, co podle něj hraje klíčovou roli ve vzniku kvalitní audioknihy. A pokud jde o jeho plány v oblasti audioknih, odpovídá: „Ano, možná se budete smát. Chystám se na Karel Maye, Syna lovce medvědů, v překladu Vítězslava Kocourka. A má ambice? Ochvějte se, chci oslovit kluky od sedmi do sedmdesáti let."

Vyhlášení cen Audiokniha roku 2023 proběhne 25. dubna 2024. Nejvíce nominací získaly tituly od vydavatelství Audiotéka a OneHotBook. Audiotéka má třináct nominací, zatímco OneHotBook devět. Zajímavostí je, že pět nominací napříč kategoriemi si odnesly audioknihy britské autorky detektivek, Agathy Christie. Vítěze Audioknihy roku rozhoduje odborná porota, s výjimkou kategorie Ceny posluchačů, kde hlasuje veřejnost. Zvláštní postavení má i Cena za výjimečný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova, kterou udělují vybrané osobnosti přímo členům AVA.

Více informací naleznete na www.audiokniharoku.cz.

Pavel Soukup (*1948) je oblíbeným českým hercem (divadelním, televizním i rozhlasovým), dabérem a hlasovým hercem (majitelem příjemného hlasu, který můžete slyšet například v dokumentárních filmech - nikdy však není vidět, pouze slyšet) a také autorem povídek. Studoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a divadelní fakultu AMU. Sám se nikdy nestal novinářem, avšak má k této profesi velký respekt. Jeho hlasem se v češtině promlouvají slavní herci - například Arnold Schwarzenegger, Robin Williams, Gérard Depardieu a podle jeho vlastních slov i jemu nejsympatičtější Robert Redford.

Asociace vydavatelů audioknih z.s. sdružuje největší česká vydavatelství, která produkují audioknihy a mluvené slovo, a tvoří tak majoritní část trhu: Albatros Media, Audiolibrix, Audiotéka, Book Media, Euromedia Group, Fonia, OneHotBook, Publixing, Radioservis, Supraphon a Tympanum.

Proč poslouchat audioknihy 

  • Audioknihy podporují sluchovou paměť. Kdo se dokáže soustředit na mluvené slovo, má lepší předpoklady k úspěšnému studiu, protože lépe vnímá učitele či přednášející během výuky.
  • Schopnost dešifrovat výslovná sdělení, všímat si intonace, tónu hlasu a jemných nuancí různých projevů je důležitá nejen při studiu, ale i v každodenním životě, například při telefonním hovoru. Poslech audioknih může pomoci posilovat tuto schopnost.
  • Nahlas čtení je pro děti (ale i dospělé, jak ukazují výzkumy) efektivní cestou ke čtení knih. Poslech audioknih připravuje děti na samostatné čtení, učí je nová slova a správnou výslovnost.
  • Rozvíjení sluchového vnímání a paměti je důležité pro prevenci řečových vad u dětí.
  • Poslech audioknih umožňuje rodinné sdílení. Poslechnutá audiokniha může vyvolat diskuse, povzbuzovat výměnu názorů a motivovat k vyjádření vlastních postojů a zážitků.
  • Děti, které ještě neumí číst, dokážou prostřednictvím audioknih vnímat složitější příběhy a obsahy. Pro začínající čtenáře, kteří mají potíže se soustředěním, může být poslech audioknih nástrojem ke zlepšení.
  • Pro mnohé dospělé je poslech audioknih v dnešní uspěchané době úsporou času. Poslech lze provozovat při řízení auta, při domácích pracích nebo jiných mechanických činnostech, když jsou oči a ruce volné.
  • Audioknihy trénují paměť a pozornost. Poslech během mechanických činností může být snazší než soustředěný poslech v nečinnosti.
  • Poslechem se rozvíjí slovní zásoba, schopnost soustředění, představivost a empatie. Audioknihy umožňují posluchačům lépe porozumět různým literárním dílům a interpretovat je.
  • Audioknihy představují přístup k široké škále textů a literárních děl, na jejichž čtení lidé často nemají čas. Poslech audioknih také podporuje porozumění textům a nabízí posluchačům interpretativní klíč.

Zdroj: ArtsMarketing.CZKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.052 s