Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tajemství ohrožených rostlin v Troji

19.04.2024   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tajemství ohrožených rostlin v Troji

V botanické zahradě v Troji se odehrávají skutečné zázraky. Není to jen o pěstitelství rostlin, ale o ochraně genofondu, o posledním útočišti pro mnohé rostlinné druhy. Vznikají zde plány na navrácení do přírody těch, kteří jsou na pokraji vyhynutí. Připojte se k nám a prozkoumejte krásu, která září i ve tmě!
 


Botanická zahrada v Troji se stala oázou naděje pro mnohé ohrožené rostliny nejen z České republiky, ale i z celého světa. Odborníci zde nejenže pečují o existující populace, ale aktivně se snaží o obnovu a zachování druhů, které jsou již na pokraji vyhynutí. Jejich práce je náročná, ale jejich úsilí přináší vzácné plody, které můžeme obdivovat nejen v botanické zahradě, ale i ve volné přírodě.
 
„Jednou z důležitých úloh botanických zahrad je činnost v oblasti ochrany genofondu rostlin. Zahrnuje aktivity přímo směřující ke zlepšení situace ohrožených druhů rostlin, ale i vzdělávání návštěvníků v tomto směru. Při příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna, je dobré si připomenout, že bychom se ochraně přírodního bohatsví měli věnovat opravdu intenzivně. V rámci botanické zharady se návštěvníci mohou seznámit s vzácnými a ohroženými druhy české květeny, ale i s různými exotickými rostlinami, z nichž některé již dokonce v přírodě vyhynuly. Dokončujeme úpravy nové expozice Archa Bohemica, která návštěvníky upozorní na druhy rostlin představující dříve běžnou součást přírody a nyní zapsané v červených seznamech ohrožené flóry. Nová expozice se nachází na jižní trojské stráni, která je sama o sobě velmi cennou botanickou a entomologickou lokalitou,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Ochrana ohrožených rostlin není jen o zachování estetického a biodiverzitního bohatství. Má to hlubší význam, který sahá až k zachování ekosystémů, které jsou klíčové pro život na Zemi. Kriticky ohrožené rostliny často slouží jako indikátory zdraví a stability celých ekosystémů. Jejich úbytek nebo vyhynutí může mít katastrofální důsledky pro další životní prostředí, včetně živočišných druhů a samotného člověka.

Botanická zahrada v Troji se snaží těmto procesům předejít tím, že aktivně přispívá k ochraně ohrožených druhů rostlin. Práce odborníků není omezena pouze na péči o existující populace, ale zahrnuje i výzkum, šíření osvěty a spolupráci s dalšími institucemi. Díky nim se podařilo vypěstovat záložní populace mnoha kriticky ohrožených druhů, které jsou již připraveny k návratu do přírody.

Jedním z úspěšných příkladů je navrácení koniklece otevřeného do přírodního prostředí v Praze v roce 2022. Tento druh se opět začal šířit na nové stanoviště díky úsilí botaniků a ochranářů. Podobně se pracuje i na navrácení dalších druhů, jako je rozrazil dlouholistý či zvonovec liliolistý, do jejichž záchraně se zapojuje i veřejnost.

Zároveň není ochrana ohrožených rostlin omezena pouze na českou květenu. Botanická zahrada v Troji pečuje i o vzácné rostliny tropických oblastí, které jsou také v ohrožení. Práce s ohroženými druhy není jen o péči o existující populace, ale i o výzkum a šíření osvěty.

Ochrana ohrožených druhů v české květeně

V botanické zahradě v Troji se zaměřují i na ochranu ohrožených druhů v české květeně. Květena České republiky je bohatá a rozmanitá, ale mnohé druhy jsou vážně ohrožené. Odborníci se proto snaží o obnovu těchto druhů a jejich návrat do přírody.

V současnosti se v botanické zahradě v Troji pěstuje a množí 189 kriticky ohrožených druhů české květeny. Tato čísla svědčí o důležitosti práce, kterou botanici vykonávají ve prospěch zachování biodiverzity naší přírody. Díky jejich úsilí se podařilo udržet zhruba 40 % českých druhů rostlin, které jsou v nejvyšším stupni ohrožení.

Exotické rostliny na pokraji vyhynutí

Kromě ochrany domácí flóry se botanici v Troji také věnují péči o exotické rostliny, které jsou ohrožené vyhynutím. Ve sbírkách zahrady jsou dokonce i druhy, které již v přírodě neexistují a jsou zachovány pouze v botanických zahradách.

Návštěvníci mohou obdivovat například leknín nejmenší, který pochází z termálních pramenů africké Rwandy a byl v roce 2008 prohlášen za vyhynulý. Dalšími vzácnými exempláři jsou madagaskarská palma Dypsis ligulata či jerlín Sophora toromiro, které jsou také na pokraji vyhynutí.

Ochrana rostlin je záležitostí nás všech

Ochrana ohrožených rostlin není jen odbornou záležitostí botaniků a ochranářů. Je to záležitost nás všech, protože biodiverzita je základem života na Zemi. Práce botanické zahrady v Troji je příkladem toho, jak může být úspěšná spolupráce mezi vědci, ochranáři a veřejností při zachování přírodního bohatství pro budoucí generace. Přijďte se přesvědčit o kráse a důležitosti ochrany ohrožených rostlin v botanické zahradě v Troji, která je symbolem naděje a úsilí o zachování přírodního dědictví pro budoucnost.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2242 s