Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kopíruje naše zahrada naši duši?

16.04.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kopíruje naše zahrada naši duši?Heiko Hähnsen, autor publikace "Zahrady síly" je o tom zcela přesvědčen. Naše zahrada, stejně jako náš dům, je odrazem nás samých. Co je ale důležitější, toto spojení je oboustranné. Zatímco svou energii zrcadlíme do prostoru, který obýváme, on stejnou měrou působí na nás. Magii tohoto vzájemného působení ostatně deklaruje už samotný podtitul knihy Souznění přírody a člověka v tvorbě zahrad.

V samotném úvodu autor představuje význam a smysl geomantie, již popisuje jako evropské Feng-shui ("feng šuej"). Jedná se o metodu použití různých tvarů, znaků, symbolů a materiálu v idylické kombinaci vedoucí k harmonizaci prostoru.
 
Autor se problematice věnuje velmi obšírně a především obecně. Logicky z důvodu, že nechce nikomu předkládat jakékoliv vzorce, které by mohly být chybně reprodukovány. Dává čtenářovi svobodu v rozhodování a navádí ho, aby se sám na svou zahradu či jiný prostor napojil a přitom má poskytne několik odporučení, jak to může provést.

Již po prvních stranách je bdělému čtenáři zřejmé, že kniha není určena pro každého. Rozhodně ne pro člověka nedotčeného ezoterikou či alespoň maličko neznalého meditačních rozjímaní. Autor nás nabádá k napojení se na námi obývaný prostor (zahradu či dům) a snahu mu naslouchat. Když se věnuje keltskému kříži, který přesně definuje, jakmile dojde na to, jak jej použít v praxi, dozvídáme se, že se na tuto otázku nesnadno odpovídá. Vysvětluje nám, že naše vnitřní zákony jsou určující pro vzniklou podobu vnější skutečnosti, ale nakonec nám doporučuje se zaměřit na místa, s nimiž jsou na zahradě potíže (opakověn pustnou, jsou nevyužitá), zákoutí s ostrými úhly a dále na veškeré hranaté prvky (špičaté rohy znamenají konfliktní situace.

Dále dostáváme doporučení ohledně vhodných tvarů (spirály, koule, ovály), jakými vylepšujeme a ladíme zde proudící energii. Vše, co uděláme na naší zahradě (ale i v našem domě/chatě) se zákonitě projeví též v naší mysli. Proto nám naše harmonická zahrada může dopomoci k vyřešení našich osobních trablů, což je možná dokonce víc, než jsme čekali.

Publikace je doplněna mnoha obrázky a celkově působí velice poctivě a pozitivně. Váhám ovšem, jakému čtenáři ji přesně doporučit? Jistě někomu, kdo má blízko k ezoterice, ale zároveň zatím příliš nezná feng-šuej, protože vše v této knize s využitím životadárné čchi souvisí.

Já osobně jsem knihu studovala na místě k tomu nejideálnějšímu, přímo na zahradě. Což se hodilo, protože jsem se ihned duchovně spojila s tímto místem - a krátce poté opravdu samovolně přišel nápad na zlepšení jedné části, se kterou jsem si nevěděla rady. Chystám se také využít nápad se zasazením krystalu. Pokud jste ochotni dělat takové na první pohled "nepraktické" věci, pokud smýšlíte podobně, pak si v knize nejspíš i vy najdete to své malé poselství...


Heiko Hähnsen, Zahrada síly - Souznění přírody a člověka v tvorbě zahrad
Vydalo nakladatelství Kazda r. 2020

Více o knize: knihykazda.cz
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3642 s