Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tajemná Modřenka

20.04.2024   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tajemná Modřenka

Za každou knihou se skrývá příběh, a za knihou "Knihovnice z Troublesome Creeku" od Kim Michele Richardsonové se ukrývá pohnutý život modré knihovnice, Cussy Mary. Prožijte s ní dojemnou cestu skrz Apalačské hory v Kentucky, kde se střetává s lidskou krutostí i odvahou a touhou po vědění. 
 

Kim Michele Richardsonová vytvořila srdcervoucí příběh o Cussy Mary Carterové, která se stává knihovnicí v rámci programu Pojízdných knihoven během velké hospodářské krize v 30. letech 20. století. Cussy Mary trpí vzácnou nemocí krve (methemoglobinémie*), která ji zbarvuje do modra, a stává se terčem nelidského zacházení a předsudků okolní společnosti. Přesto se nevzdává a s láskou a oddaností rozváží knihy do nejodlehlejších oblastí, přinášející osvětu a naději do životů zoufalých lidí.

Román je zasazen do realistického prostředí Apalačských hor v Kentucky, kde autorka detailně vykresluje dobové soužití, strasti a naděje obyvatel této chudé oblasti. Prostřednictvím Cussy Mary nám Richardsonová představuje silnou ženskou postavu, která se nevzdává ani v tváři hrubého osudu a společenského odsouzení. Příběh nejenom oslovuje srdce, ale i mysl, připomínaje nám aktuálnost tématu lidského soucitu a tolerance.
 

Kentucký program Pojízdných knihovnech byl do PPZ začleněn v roce 1935, aby vytvořil pracovní místa pro ženy, napomohl ekonomickému zotavení a posílil gramotnost.Autorčin nenáročný styl psaní se dotýká srdce čtenářů a propojuje historické fakty s dojemným vyprávěním, které nás vtahuje do svého děje a nepouští až do poslední stránky. Richardsonová zde obratně zachycuje obrovské výzvy, kterým čelí Cussy Mary i další postavy, a přitom neopomíjí ani drobné lidské momenty, které dávají příběhu hloubku a autentičnost.
 

Misionáři, vláda, pracovníci sociálních služeb a nejrůznějších náboženských skupin vždy přicházeli do východního Kentucky, aby modernizovaly, reformovali a formovali obyvatelé tamních hor podle přijímaných standardů.


Román "Knihovnice z Troublesome Creeku" není jen knihou o minulosti, ale i zrcadlem současné společnosti, které připomíná, že lidská odlišnost by neměla být důvodem k odsouzení, ale spíše k porozumění a soucitu. Richardsonová nám tímto románem připomíná sílu lidského ducha a důležitost tolerance v dobách zkoušek a tíží.

Román "Knihovnice z Troublesome Creeku" od Kim Michele Richardsonové je strhujícím a emotivním čtením, které vás zavede do odlehlé části Apalačského pohoří v 30. letech 20. století. Hlavní hrdinkou je Cussy Mary Carterová, devatenáctiletá dívka s modrou kůží, která se v rámci vládního programu stává knihovnicí Pojízdných knihoven. Na mule rozváží knihy do chudých a odlehlých oblastí a přináší tak lidem nejen vzdělání a zábavu, ale i únik od drsné reality.

Když Cussy od doktora získala lék na moudrost, uvědomila si, že za bílou barvu kůže musí zaplatit a vedlejší účinky na ně brzy začali být příliš.


Cussy se ale musí vypořádat s předsudky a nenávistí, které k ní lidé kvůli její barvě kůže chovají. Její odvaha a laskavost ji ale nakonec dokáží překonat a získat si srdce těch, kteří ji zpočátku odmítali.

Vstoupit tehdy v Kentucky do zakázaného nebo rasově smíšeného manželství znamenalo trestný čin, který mohl být potrestán vězením, a viděli jsme, jak se toto rasové pnutí pokoušelo zničit vztah Cussy a Jacksona.

Tento román si zamilujete, pokud:
  • Máte rádi historické romány se silným příběhem.
  • Hledáte knihy, které vás donutí zamyslet se nad důležitými tématy.
  • Chcete si přečíst příběh o odvaze, přátelství a naději.

Knihovnice z Troublesome Creeku je knihou, na kterou jen tak nezapomenete. Je to krásný a dojemný příběh o síle lidského ducha a o tom, jak i v těch nejtěžších časech můžeme najít naději a štěstí. Určitě doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco výjimečného.


Informace o knize: Knihovnice z Troublesome Creeku
Autor: Kim Michele Richardson
Žánr: Literatura světová , Romány, Historické romány
Vydáno: 2022, Jota
Originální název: The Book Woman of Troublesome Creek, 2019

Počet stran: 319
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Forma: kniha
ISBN: 978-80-7565-936-1


 
 
* Methemoglobinémie je fyziologická porucha charakterizovaná přítomností abnormálně vysokého množství methemoglobinu v krvi. Methemoglobin, narozdíl od hemoglobinu, na sebe neváže téměř žádný kyslík, takže ho nemůže přenést do tkání. Krev pak není červená jako u normálních pacientů, ale hnědá.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1006 s