Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tropičtí motýli míří do pražské Troji

22.04.2024   Tereza Vítková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tropičtí motýli míří do pražské TrojiBotanická zahrada v Praze pro letošní rok opět připravila tradiční výstavu motýlů, oblíbenou napříč všemi generacemi. Jako každý rok do Prahy doputovalo přes pět tisíc motýlích kukel z farmy ve Stratfordu nad Avonou, se kterou pražská botanická zahrada již několik let spolupracuje. Výstavu Motýli: Dobrodružná cesta je možné navštívit od 19. dubna do 2. června.

Skleník Fata Morgana, do kterého se za tropickými motýli můžete vydat, letos slaví své 20. výročí. Botanická zahrada v něm od jeho otevření uspořádala již 23 motýlích výstav, a prostory skleníku se za ty roky proletělo neuvěřitelných 140 tisíc motýlů. Letošní ročník výstavy je zaměřený na migraci motýlů. Hlavní motýlí tváří je monarcha stěhovavý Danaus plexippus, jeden z největších motýlích cestovatelů. Mimo něj jsou k vidění noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo třeba blankytně modří motýli Morpho peleides.

Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. Tato výstava patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím a v posledních letech ji zhlédne vždy okolo 100 000 zájemců. Téma migrace je velmi zajímavé a my poodhalíme tajemství, proč někteří motýli cestují často až tisíce kilometrů. Těší mě, že se v letošním roce kromě toho zaměřujeme i na ochranu motýlů, kteří žijí v našich zeměpisných šířkách, spolupracujeme přitom s Českým svazem ochránců přírody,“ uvádí k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha.

Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Kromě atraktivních exponátů pocházejících z Afriky, Indonésie, Nové Guineje či dokonce Himaláje budou k vidění akvarely akademického malíře Otakara Řípy. Tyto obrazy ztvárňují překvapivou barevnost a tvarovou rozmanitost exotických zástupců řádu Lepidoptera. Výstava je umístěna do prostor malého sálu v multifunkčním objektu v Ornamentální zahradě.Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s botanickou zahradou připravuje expozici k Roku motýlů 2024. Představí vybrané zajímavosti ze života motýlů a poskytne hned několik tipů na jejich ochranu. Panelová výstava bude od 30. dubna do 18. května umístěna u vstupu do areálu zahrady u pokladny Fata Morgana. O víkendech a svátcích budou během výstavy motýlů probíhat tematické workshopy, které zájemce seznámí s detaily křídel nebo těla motýlů pod mikroskopem. Pro malé i velké návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílny v prostoru před skleníkem Fata Morgana.

Patrony letošní výstavy se stala herečka a moderátorka Jitka Asterová, zpěvačka a moderátorka Linda Finková a herečka Sandra Pogodová alias Sirény na cestách. Toto trio doplňuje herec a režisér Jakub Wehrenberg.

Vstupenky na výstavu je možné zakoupit přímo na pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line. Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat se zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.

 

Skleník Fata Morgana je otevřený každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin.

Novinky a další informace najdete na www.botanicka.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s