Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ministerstvo má na svědomí úmrtí pacientů

14.02.2005   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ministerstvo má na svědomí úmrtí pacientůJe to snad až morbidní představa, ale liknavost pracovníků ministerstva zdravotnictví má na svědomí lidské životy. O co, že to jde? O transplantace srdce

Transplantací srdce neustále ubývá. Bohužel to však není zaviněno tím, že by bylo méně pacientů umírajících na poškození mozku nebo je více zachráněných. Jedná se o záležitost mnohem triviálnější – o neschopnost politiků. Místo toho, aby dělali vše pro zdraví a záchranu života občanů, věnují pozornost kšeftům s právníky, kterým jsou ochotni vyplácet desetimiliónové odměny za nic nebo je, coby prioritní záležitost, zajímá pořízení automyčky. Do módy nyní přichází nový „systém“ práce ministryně – dneska schválím nařízením, abych je zítra mohla zrušit.
Tato liknavost v číslech znamená, že od roku 1997, kdy bylo provedeno 239 transplantací, klesl do roku 2002 počet těchto zákroků o rovnou stovku. Proč? Odběrové nemocnice za péči o tělo dárce nedostanou od pojišťoven zaplaceno, takže se do takových ztrátových operací nehrnou.
Příklad: Pacient zemře. Kdyby nemocnice nenahlásila transplantačnímu centru úmrtí, nevzniknou jí žádné náklady. Pokud však takto učiní, vzniknou jí finanční ztráty, které nikdo neuhradí. O zemřelého dárce se totiž musí starat jako o živého, aby byly orgány použitelné. K tomu se spotřebuje spousta drahých léků, roztoků a krve. Někdo se také musí postarat o použité prádlo.
Prostě, dokud nebudou tyto náklady propláceny, a to i s profitem, nebudou si nemocnice v současné tíživé finanční situaci komplikovat život. A tak i nadále díky vražedné nedbalosti ministerstva zdravotnictví přicházejí desítky až stovky lidí o život. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že se tímto jednáním i samotní lékaři dopouštějí porušení Hippokratovy přísahy co se týká záchrany lidského života. Vítězí peníze!
Takže, jak to už bývá s rychlostí práce našich politiků a uváděním těchto výtvorů do života, můžeme předpokládat, že se vědcům dřív podaří naklonovat srdce pacientů v genetické laboratoři.
Jsem ale přesvědčen, že ministerstvo zdravotnictví (daly by se jistě označit konkrétní osoby) je odpovědné za stovky úmrtí z nedbalosti


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hana Formánková - 5.2.2005 - 16:40

Absolutní souhlas.Hippokratova přísaha vzala za své díky tržnímu hospodářství. Pacient je pouze zboží, a péče o něj je určována nikoliv jeho potřebami a zdravotním stavem, ale penězi, které určí pojišťovna jako náklady na jednoho pacienta. Lékaři jsou finančně limitováni, kolik mohou udělat zákroků a vyšetření. Solidarita, soucit a humanismus jde stranou, jde především o prachy. Nejlepší pacient je mrtvej pacient, ten pojišťovnu nic nestojí. Dnešní trend v tržním zdravotnictví tak spěje k tomu, že pokud si člověk nebude schopen sám zaplatit za lékařskou péči, tak mu lékař bude moci dát pouze jediné doporučení, známé z filmu Vesničko má středisková „Běžte se podívat do krematoria, až víte do čeho jdete.“ Tenkrát jsme se tomu smáli a dneska se to stává skutečností.


Od: Adleta - 14.2.2005 - 15:20

K tomuto konání jsou nemocnice tlačeny. Tak si představte, že jednu dobu jsme byly nuceni počítat použité čtverečky buničiny k ošetření po odběru krve, abychom neprošustrovali nemocnici, jelikož by ji pak zavřeli a kam by lidi chodili, když má největší navštěvovanost daleko široko. Nikdy nelze vyjít s daným minimálním rozpočtem, pokud nejste plastická chirurgie, laserová oční klinika, ortopedie, či něco podobného. To státu stále nedochází. To raději na Vás pošlou smečku idiotů, aby spočítali zda jste ekonomicky rrentabilní. To znamená kupříkladu, že mají v deskách nepsáno, že celková koupel totálně immobilního pacienta trvá tři minuty. A to má prosím zvládnout jedna sestra. Jedná se o koupel v koupelně, tudíž nejprve ho tam dopravit, ne-li rovnou přenést, svléct, umýt, osušit, obléct, přepravit a přeložit na celé převlečené lůžko. Většinou je to takové malé stěhování. Pokoje málokdy vyhovují, pacient má málokdy třicet kilo a postel se skládá z prostěradla, gumovky, v zimě vlněného rouna,podložky, tzv. podprdelníku, polštář a přikrývka. No, co myslíte je to reálné? A takových lidiček máme patnáct a k tomu odběry, vyšetření, snídaně, léky, injekce a pod. Nezajímá je to. Samozřejmě, že to nakonec odskáčou pacienti a pak si to vyžerou sestry. Doktoři utečou a ti nahoře se raději zapřou.
Co se transplantací týče. Vyhýbají se možná i pro nedokonalý transplantační zákon. Vyhýbá se ministerstvo, vyhýbají se i nemocnice. Je to dost choulostivá záležitost a nikdo do toho nechce šťourat. Ale musí. Tak jako do celého zdravotnického systému, který se jinak brzy zbortí jako domeček z karet. A to pak bude zbytečných úmrtí. Jen proboha nechtšjme, aby u nás nastal ten americký systém, pokud na to nemáš tak zemři. Je nutno s tím něco dělat, třeba chodit k volbám...


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0408 s