Popeleční středaZpověď zapadlého písmáka aneb Co jste nenapsali ve školce, v penzi nenapíšeteNěžné zůstatkyJak zasahuje umělá inteligence do tvůrčího psaní?Meditovat a tvořitTichá domácnost
FOTOPOSTŘEHY: Zajímavosti o českých horáchDesatero smyslů? Copak jich nemáme jen pět?KVÍZ: Jak moc znáte české hory?5 hodin, 2 pokrmy a 1 vítěz, český šampión v Bocuse d’Or Jak být přirozeně krásnější?Kulturní tip: Galavečer filmové hudby v Obecním doměFOTOREPORTÁŽ: Za delfíny do WasiniOde dneška Kunderova Totožnost v audioČeská kultura od Smetany po Formana3 masopustní recepty od Pavla Berkyho Výstava orchidejí probíhá v březnuBLAHObytí - tři příběhy o zběsilosti lidského bytí
„Divoké druhy se samozřejmě proměnily v krotké snahou chovatelů a pěstitelů. Ale z hlediska druhů, které jsme si vzali do péče, se tyto přizpůsobili natolik dobře, že v doprovodu člověka dokázaly dobýt velkou část zemského povrchu. V podstatě můžeme říct, že žijeme v symbióze se všemi užitkovými rostlinami a domácími zvířaty, které nás obklopují, přičemž jsme se všichni navzájem dokonale přizpůsobili“.
Kniha se dále zabývá fascinujícím tématem sociálních stromů. Wohlleben popisuje stromy jako komplexní organismy, které navzájem komunikují a sdílí informace. Tyto stromy tvoří základ prosperujících ekosystémů a ukazují nám příklad udržitelného života.
Na závěr Wohlleben vyzývá k hlubokému zamyšlení nad naším dopadem na planetu a k aktivnímu hledání cest k nápravě. Autor zdůrazňuje, že je nutné změnit naše myšlení a začít vnímat přírodu jako partnera, ne jako zdroj, který můžeme bezohledně využívat.
Zároveň se Wohlleben zaměřuje na to, jak naše instinkty ovlivňují naše vnímání světa a naše chování k životnímu prostředí. Argumentuje, že i když si často myslíme, že jednáme racionálně, ve skutečnosti se naše chování řídí mnoha nevědomými procesy.
„Ochrana životního prostředí je nejjednodušší, když se neprovádí před vlastním prahem – například, když finančně přispíváme na vytvoření přírodních rezervací v jiných zemích. Tady pak nemusí nikdo nic měnit, není nutné zemědělsky nebo dřevařsky využívané pozemky vracet v přírodě, což by znamenalo radikální místní odpor, a tudíž politická rizika“.
Naše divoké dědictví není jen knihou o ochraně životního prostředí, ale spíše hlubokou reflexí našeho místa ve světě. Wohllebenův poutavý a informativní styl psaní vtáhne čtenáře do děje a zanechá v nich trvalý dojem. Ať už jste vášniví ochránci životního prostředí, nebo jen hledáte nový pohled na svět okolo vás, tato kniha vám zaručeně otevře oči.
Naše divoké dědictví je cenným přínosem do debaty o našem vztahu k přírodě. Wohllebenova kniha nás vybízí k tomu, abychom se zamysleli nad naším chováním a začali vnímat sebe sama jako součást komplexního ekosystému Země.
Kniha je dostupná v nakladatelství Kazda.
Informace o knize Naše divoké dědictví:
Inspirativní!
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.