Májová procházka botanickou zahradou
04.05.2024
redakce
Společnost
Botanická zahrada je právě v dubnu a v květnu tím nejkrásnějším místem pro jarní procházky. Přestože řada květů, za kterými se sem touto dobou návštěvníci vydávají, kvůli vrtochům počasí už zmizela, lákají časně rozkvetlé pivoňky na Pivoňkové louce, šeříky na stráni a rododendrony a azalky v Japonské zahradě. Hned na několika místech zahrady se mohou návštěvníci těšit z květů i vůně konvalinek. Barvami hýří rovněž skleník Fata Morgana, kde se až do 2. června koná výstava tropických motýlů – Motýli: Dobrodružná cesta. Při procházce venkovními expozicemi lze dojít až k nové ohradě s ovcemi, ve které je možno zahlédnout i čerstvě narozená jehňata. Botanická zahrada má otevřeno každý den včetně svátků 1. a 8. května od 9 do 19 hodin.
Od posledního dubnového víkendu opět meteorologové slibují příjemné teploty a sluníčko, které přímo vybízí k procházce rozkvetlými expozicemi botanické zahrady. V Japonské zahradě již kvetou azalky a rododendrony, rozkvétají skimie a vistárie. Do expozice Středozemí lákají rozkvetlé rozmarýny. Na Stráni jsou stále v květu šeříky a přidávají se k nim i jeřáby. V expozici Archa Bohemica prezentující ohrožené druhy ČR poutá pozornost nápadnými a vonnými květy večernice smutná, nepřehlédnutelný je růžový hvozdík sivý. Na Stráni byla nově vybudována ohrada s ovcemi. Jedná se ouessantské ovce, které jsou se svou výškou do 50 cm a váhou okolo 15 kg nejmenším ovčím plemenem vůbec. Botanická zahrada chce pomocí pastvy zlepšit stav stepních porostů a přispět ke zvýšení diverzity rostlin i hmyzu uvnitř areálu. V kvetení nezůstávají pozadu ani expozice Horní zahrady, kterým již nyní vévodí pestrá Pivoňková louka. V lesních expozicích potěší konvalinky a kokoříky a rozvíjejí se kapradiny. V malém asijském skleníku Emei Shan právě rozkvétají vzpřímené zemní orchideje Calanthe. Pro políbení pod rozkvetlým stromem si letos zamilované dvojice musí vybrat jiný druh než třešně, velmi lákavá je růžově kvetoucí zmarlika kanadská v expozici Lesů Severní Ameriky.
Dobrodružná cesta motýlů
Jarními barvami hýří i skleník Fata Morgana, kde se až do 2. června koná oblíbená výstava tropických motýlů. Ve skleníku se zhruba z 5500 kukel, které postupně putují do Prahy, líhnou krasavci několika desítek druhů – babočky, otakárci nebo noční martináči. Letošní ročník oblíbené přehlídky tropických motýlů se zaměřuje na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Hlavní hvězdou tohoto roku je jeden z největších motýlích cestovatelů monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), nechybí ani nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligo nebo babočka Idea leuconoe, které se anglicky přezdívá velká stromová víla (Large Tree Nymph). Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i představení vyhynulých druhů tropických motýlů pod názvem Ztracená krása v malém výstavním sále v Ornamentální zahradě, které botanická zahrada připravila ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Od 30. dubna tyto akce ještě doplní panelová expozice k Roku motýlů 2024, věnovaná jejich ochraně. Motýli opanují botanickou zahradu na šest týdnů, tedy až do 2. června. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zajistit si vstupenky on-line, prostřednictvím e-shopu botanické zahrady. Zkušenosti ukazují, že je dobré plánovat návštěvu v rozsahu celé otevírací doby, o víkendech je nutno počítat se zvýšeným zájmem, což při omezené kapacitě skleníku Fata Morgana vede k dlouhému čekání na vstup.
Plný sál afrických fialek
Na sobotu 27. dubna připravuje botanická zahrada ve spolupráci se specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu SAINTPAULIA burzu afrických fialek. Ta se koná ve Výstavním sále v Ornamentální zahradě od 13 do 16 hodin a prodávat se budou rostliny i listy z bohatého výběru kultivarů populárních pokojových rostlin rodů Saintpaulia, Streptocarpus a dalších příbuzných zástupců z čeledi podpětovitých. Odborníci představí nové barvy a tvary květů a zároveň poradí s pěstováním zakoupených rostlin. Součástí bude i výstava oceněných výpěstků.