Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 8.11.2024, svátek má Bohumír 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Crohnova choroba a ulcerózní kolitida nejsou jen záněty střev

12.06.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida nejsou jen záněty střevVěděli jste, že IBD (idiopatické střevní záněty – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) se mohou projevit nejen zánětem v trávicí soustavě, ale také v kloubech, očích či na kůži? Jedná se o tzv. mimostřevní projevy, které postihují až polovinu pacientů. Na tento fakt upozorňují gastroenterologové společně se spolkem Pacienti IBD v letošní kampani „IBD bez hranic“.
 

IBD (z anglického originálu Inflammatory Bowel Disease) se neomezuje jen na jednu zemi a ani na jeden orgán v lidském těle. Jde o nemoc, se kterou se potýká velké množství lidí na celém světě. Dle dostupných dat žije celosvětově s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou přibližně 10 milionů lidí, v Evropě více než tři miliony. V České republice se předpokládá přibližně 60 000 pacientů a na Slovensku zhruba 15 000. Jedná se o celoživotní onemocnění, které se týká nejčastěji mladých lidí v produktivním věku.

„Naše onemocnění nemá hranice, ani geografické a ani ty v těle. Proto každoročně pořádáme osvětovou kampaň zaměřenou na Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Chceme ukázat, že při správné léčbě mohou pacienti žít plnohodnotný život, a hlavně, že na to nejsou sami,” říká předsedkyně spolku Pacienti IBD Mgr. Lucie Laštíková.

Zánět se může projevit i v jiných orgánech
V souvislosti s IBD se nejčastěji mluví o zánětu trávicího traktu. Onemocnění provázejí průjmy, teploty, bolesti břicha, hubnutí a krev ve stolici – jde o tzv. alarmující příznaky, při kterých by pacient neměl zbytečně vyčkávat, a měl by co nejdříve vyhledat lékaře, nejlépe gastroenterologa.
V případě Crohnovy choroby může zánět postihovat kteroukoliv část trávicí soustavy, při ulcerózní kolitidě jde o zánět tlustého střeva. U pacientů se střídají období bez příznaků, tedy remise, a období relapsu, kdy naopak pociťují potíže. Při Crohnově chorobě mohou vzniknout píštěle (fistuly) a dutiny vyplněné hnisem (abscesy). Pokud se objeví v oblasti konečníku, jde o mimořádně bolestivý a nepříjemný projev nemoci.
Již méně známé jsou mimostřevní projevy IBD. Zánět se totiž může projevit i v jiných částech těla, jako jsou klouby, oči či kůže. „Tyto projevy, které se na první pohled mohou jevit jako zdánlivě nesouvisející s IBD, se v některých případech objeví ještě dříve než střevní zánět. Jejich správné vyhodnocení je důležité i pro samotný diagnostický proces,“ vysvětluje gastroenterolog doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

Jak se onemocnění diagnostikuje?
„Přesnou diagnózu většinou stanoví lékař pomocí endoskopického vyšetření, při kterém určí typ onemocnění, jeho aktivitu a rozsah. K určení postižení tenkého střeva jsou potřeba provést i jiná vyšetření, jako je sonografie a magnetická rezonance,“ přibližuje gastroenteroložka MUDr. Petra Matějková, Ph.D. Stanovení diagnózy je tedy založeno na endoskopickém vyšetření, spolu s odběrem vzorků střeva pro mikroskopickou analýzu, dále se běžně vyšetřuje krev i vzorek stolice.


S IBD lze žít bez hranic
Dodnes není zcela jasné, co přesně idiopatické střevní záněty způsobuje. Přestože jde o celoživotní onemocnění, které neumíme úplně vyléčit, medicína za poslední desetiletí pokročila natolik, že i pacienti s touto diagnózou mohou žít kvalitní a plnohodnotný život.
Díky moderní léčbě umíme IBD úspěšně držet pod kontrolou a pacienti tak mohou žít delší dobu bez příznaků onemocnění. Mohou cestovat, studovat, zakládat si rodiny, dělat to, co je baví, a to vše bez hranic.

Pacientům v České republice pomáhá organizace Pacienti IBD
Kdo jsme a co děláme
Jsme pacientská organizace Pacienti IBD z.s. Proč právě IBD? Od roku 2008 pomáháme, sdružujeme a edukujeme pacienty s idiopatickými střevními záněty = IBD (z anglického inflammatory bowel disease).
Máte vy, vaše dítě či někdo blízký Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu? Tak právě pro vás vydáváme ve spolupráci s Pracovní skupinou lékařů pro idiopatické střevní záněty při České gastroenterologické společnosti odborné publikace a brožury, pořádáme vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Zdarma nabízíme odborné online poradny; právní, výživovou a gastroenterologickou.

www.crohn.cz


IBD Pod Kontrolou
Aplikace IBDPodKontrolou je dostupná pro uživatele s operačními systémy iOS i Android. Stáhnout si ji pacienti mohou bezplatně. Do aplikace lze zaznamenat přesné termíny na vyšetření či kontroly. Pro pacienty je v aplikaci připraven také jednoduchý test, díky kterému si mohou rychle zhodnotit svůj aktuální stav, vést si deník pacienta a číst v edukační zóně.


Úvodní foto: Endoskopický snímek vývoje Crohnovy nemoci v oblasti tlustého střeva
Autor: Samir (The Scope) / CC BY-SA 3.0 DEED


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2586 s