Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Blogerská odhalení Marie Doležalové alias Saši

20.06.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Blogerská odhalení Marie Doležalové alias SašiKniha sestavená z blogerských příspěvků oceněných Magnesií Litera dostala název "Kafe a cigárko". Znáte ji? Pokud ne a navíc máte rádi humor, určitě si ji sežeňte. Její autorka, herečka Marie Doležalová, v ní prokázala nesmírný talent jednoduše a přitom duchaplně komentovat herecký život. Vše s přirozeným vtipem a spisovatelskou grácií. Přesvědčte se sami v následující ukázce:

Focení pro Marianně bylo ještě o dost horší. Probudila jsem se s hroznými křečemi v břiše a svíjejíc se v posteli jsem přemýšlela, jak přirozený bude můj úsměv v takovém stavu. Mytí hlavy jsem odložila na neurčito. (Přibližně v tomhle momentě se stala hyba.) O pár hodiny pozdjěi nade mnou stály dvě prima maskérky a já jsem se příšerně styděla. Pokud chcete zažít můj pocit, jděte, nagelujte si vlasy, pofoukejte fénem, vystříkejte na ně lahvičku laku na vlasy, usněte, probuďte se a napudrujte celý účes. Něco takového jsem přinesla ten den na na hlavě. Něco takového jsem nabídla maskérce Evě, aby z toho učesala "rozevláté cool vlasy talentované mladé generace". Ten den tam bylo docela hodně žen, všechny se nad mnou zastavily a ptaly se bezelstně, proč vypadám tak divně. Maskérka Eva, odteď moje nejlepší kamarádka, diplomaticky odpovídala: "Protože její vlasy jsou... unavený." Mohla klidně říct "hnusný" a pořád by to od ní ještě bylo kulantní.

Nejedná se o první ani poslední sbírku blogerských příspěvků, přesto je právě tahle vskutku úctyhodným literárním počinem. Počínaje kvalitními stylistickými obraty, upřímností i psychologickým taktem, který je zapotřebí prokázat, jestliže se kromě sebe vyjadřujete též o svých kolezích či režisérech, v podstatě je kritizujete, byť pouze v legraci, ale přesto je nehodláte nijak urazit; a konče atypickým formátem "naležato" a trefnými ilustracemi Jana Hofmana.

Očekávat můžete spoustu pohledů do zákulisí a šaten, poznáte hereckou hantýrku i nepravidelné tempo hereckého života sestávající z plodnějších a klidnějších období, ale třeba také dostanete mnohá doporučení, jak herce neurazit. Nezbývá než ke knize, i takto zpětně, upřímně poblahopřát. Je plná humoru, sebereflexe, kreativních literárních obratů a já věřím, že se u ní nikdo - dokonce ani ti, kteří nijak netrpí na hereckou slávu a pozlátko - nudit nebude. Báječný tip na letní čtení pro všechny, i muže.


Marie Doležalová, Kafe @ cigárko
vydalo nakladatelství DOmino 2015


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0288 s