Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Fascinující dinosauří rekordy a zajímavosti

12.06.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fascinující dinosauří rekordy a zajímavostiDinosauři, ač vyhynulí již 66 miliónů let, nás všechny, bez rozdílu věku, neustále fascinují. Je skvělé, že i u nás v Čechách máme nadšeného paleontologa a populazitátora vědy, Vladimíra Sochu, který nám přináší nejnovější vědecké poznatky a pomáhá nám ukojit tuto neuhasínající dětskou i dospěláckou zvědavost. Tentokrát mám v ruce jeho knihu z roku 2021 "Dinosauři: Rekordy a zajímavosti", již o zajímavé texty ještě obohatil pěknými kresbami Vladimír Rimbala.

Samotný název knihy nám trefně přibližuje, co přesně v ní najdeme. Autor zde doslova uspořádal pomyslnou dinosauří olympiádu týkající se jejich ohromných těl, hlav, krků, štítů, vajec a dalších dalších faktorů, podle kterých lze dinosaury mezi sebou porovnat. Pro lepší představivost nám často předkládá porovnání vůči něčemu - a i to již vyplývá ze samotné obálky, na níž jednoho pravěkého ještěra doprovází trojice slonů.

Dozvíme se ale také třeba to, že kromě nalezených kostí a další částečných zkamenělin vědci objevili též dochované celé dinosauří mumie, které poskytly mnoho doplňujících informací, např. též o textuře kůže a svalovině, ale nebudu vám prozrazovat vše, abyste se měli pořád na co těšit a co objevovat.

S úžasem můžeme z bezpečné časové vzdálenosti pozorovat dinosauří svět, do kterého bychom nikdy nepasovali - a pokud ano, je nám jasné, že bychom se v jasně daném potravinovém řetězci stali spíše potravou. Dochází nám také úžasná podobnost s dnešním světem. Přestože většina lidí zná brontosaura a tyranosaura, ve skutečnosti jich ve své době žilo na planetě zemi obrovské množství, přesto se spousta z nich vzájemně podobala (asi jako se podobá rys lvovi, pumě, tygrovi či kočcce a jako se podobá daněk jelenovi, losovi či sobovi).

Pokud nás někde zarazí nějaký výraz, např. sauropod nebo teropod, můžeme se s důvěrou obrátit na slovník odborných výrazů na konci knihy. Někdy se též možná pobavíme nad krkolomnými latinskými jmény, jež jsou samy o sobě zdatnými jazykolamy a jistě by se daly využít pro podobný trénink.

Co se týká barevnosti publikace, její černobílý design decentně doplňuje oranžové písmo u nadpisů a důležitých informací, které tím pádem z celého textu pěkně vystoupí. Černobílé obrázky vůbec nejsou na škodu, naopak nám ponechávají trochu prostoru k fantazii a jsou nám neustálou připomínkou důležitého faktu, že si spoustu informací o dinosaurech pořád částečně domýšlíme. Zajímavým příkladem a připomínkou téhož je např. zmíněný "druh" dinosaura, jehož výsledná podoba musela být následně znovu zrekonstruována, jelikož se ve skutečnosti jednalo o pozůstatky dvou různých druhů.


Dinosauři: Rekordy a zajímavosti, Vladimír Socha
ilustrace Vladimír Rimbala
vydalo nakladtelství KAZDA 2021
Odkaz na knihu

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0432 s