Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Chytré zahradničení alias Zahrada bez zalévání

17.06.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chytré zahradničení alias Zahrada bez zaléváníPublikace nakladatelství Kazda "ZAHRADA BEZ ZALÉVÁNÍ" nesoucí podtitul "Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho" mně svým podtitulem lechce zmátla. Ano, čekala jsem útlou knížečku, ale obsahově ne tak širokého záběru. Najdete v ní rozhodně víc zahrádkářských rad než jen k pěstování zmíněných 44 rostlin - nakonec i když je štíhlá, má 128 stran. Její celková koncepce přitom potěší všechny, kteří se alespoň trochu zajímají o udržitelnost a ekologii a upřednostňují raději přirozenost před chemií. Respektují zkrátka přírodu a místo aby ji znásilňovaly stavěním betonu či nepřirozeným výběrem rostlin, které je pak o to těžší udržet při životě, spíše využívají místních přírodních podmínek a s ohledem na ně teprve volí vhodnost rostlinných druhů. Knížečka plná fotografií potěší oko a přináší spoustu cenných tipů a rad.

Se stále suššími léty se zvyšuje naše potřeba zvolit si na naši zahradu takové rostliny, které by zvládly překonat přicházející období sucha, ale zároveň aby tvořily příjemné zelené prostředí a lahodily našemu oku i srdci. A právě s takovými tipy přichází kniha "Zahrada bez zalévání", která však jde mnohem víc do hloubky. začíná totiž už u půdních typů a seznamuje čtenáře s mnoha dalšími faktory, jež ovlivňují úspěšnost pěstování. Zároveň přináší ještě něco navíc. Z celé knížečky sálá životní moudrost a ohleduplná láska k přírodě, stejně jako důležité poselství o přínosu zahradničení na naši vnitřní spokojenost. 

Veškeré tipy zohledňují ten nejdůležitější faktor: ideální hospodaření s vodou, k čemuž dostává čtenář hned několik tipů, počínaje správným mulčováním přes kompostování až po založení dešťové zahrady. Nechybí ani několik dobrých rad ohledně ekologicky nezávadné likvidace škůdců, tzn. s prostředky běžně dostupnými a ohleduplnými vůči ostatním přírodním druhům.

Jádrem knihy se stává seznam v názvu zmiňovaných 44 trvalek, keřů a třeba také popínavých rostlin, které zvládají dobře sucho a jejichž seznam je logicky rozčleněn do několika témat. U každé z těchto rostlin se nachází fotografie a základní popis přibližující barvu, výšku a doporučené stanoviště, ale také pár dalších chytrých tipů ohledně pěstování a co se mi líbí nejvíce, i doporučení na "dobré odrůdy" a dokonce i na "ideální sousedy". 

V závěru kniha obsahuje několik odkazů na weby a literaturu jako dalších zdrojů, které nám mohou pomoci s doladěním praktické stránky.

Celkově kniha poskytne spoustu cenných rad a informací, které jsou velmi inspirativní a očividně shrnují bohaté zkušenosti, které bychom sami sbírali mnoho a mnoho let. Věřím, že mají schopnost nás svým nadšením přesvědčit a strhnout k témuž: tedy zahradničení, které nejenže přináší radost nám, ale respektuje přírodu a zohledňuje současné ekologické a klimatické potřeby. Jak již dlouho sleduji, tak s tímto důležitým poselstvím ovšem souzní veškeré knihy nakladatelství Kazda.

Zahrada bez zalévání, Annete Leppleová
vydáno nakladatelstvím KAZDA r. 2022
Odkaz na knihuKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0406 s