Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Taneční centrum Praha uvede tento týden dva večery ve Stavovském divadle

13.06.2024   Johana Mravcová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Taneční centrum Praha uvede tento týden dva večery ve Stavovském divadleK oslavě 30. výročí připravila konzervatoř Taneční centrum Praha speciální večer ve Stavovském divadle: Rok české hudby a taneční divadlo. Ve středu večer vystoupí studentské a školní soubory TCP Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a jako host i Pražský komorní balet.

 

Na programu bude choreografie Attily Egerháziho Z časů minulých / Pass – Ages na klavírní cyklus Leoše Janáčka, choreografie Vlasty Schneiderové a Terezy Chladové pro TCP, a fragment z inscenace Nebe na zemi pro Baby Balet Praha. Diváci se také mohou těšit na fragmenty z choreografií Pražského komorního baletu – části Z mého života Pavla Šmoka a Epitaf Petra Zusky.

Hned v pátek 14. června se ve Stavovském divadle uskuteční Absolventské představení 2024. V pátečním programu se představí choreografie Šimona Kubáně, Vlasty Schneiderové, Terezy Chladové, Jitky Tůmové nebo Pavly Zuskové.

„Sestavit program absolventského představení není těžké: udržujeme stabilní kontakty s významnými zahraničními i domácími tvůrci a máme vlastní choreografickou dílnu doplňovanou novými absolventy. Všichni absolventi měli možnost již od 3. ročníku pracovat v juniorských uměleckých tělesech Baby Balet Praha a Balet Praha Junior, někteří spolupracovali v samostatných projektech při kulturních, edukativních a motivačních akcích. Ti nejaktivnější během studia absolvují kolem 300 představení – proto mohou vstupovat na absolventské jeviště se zdravým sebevědomím a odhodláním ukázat to nejlepší, co vytěžili ze svého čerstvě dospělého talentu,“ říká manažer a dramaturg Tanečního centra Praha Antonín Schneider. „Je to ročník, který přesně uprostřed studia těžce prožíval dvouleté covidové období v digitálním prostředí classroomů, streamů a online představení. Zkušební variace studenti pravidelně posílali do školy na videu z obýváků, chodeb, kočárkáren, teras a parků. Dnešní absolventi i jejich pedagogové a tvůrci museli tohle všechno překlenout a dohnat – zaslouží velké uznání. Kompetence absolventů se netýkají jen interpretace – tedy řemeslného vybavení v klasických, současných a etnických tanečních technikách, výrazových schopností, pohybové a prostorové inteligence a mimořádné rytmické, resp. hudební paměti. Našim studentům umožňujeme naplno ‚dělat‘ divadlo a kulturu – seznámit se s tvůrčími a inscenačními postupy, scénickými technologiemi, ale také s kulturním managementem, grantovou diplomacií a komplexní rehabilitační péčí nezbytnou pro profesionální kariéru.“

Tradice Tanečního centra Praha sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniklo centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a osmileté gymnázium propojené do jedné vzdělávací koncepce doplněné studiem taneční pedagogiky s příslušnou aprobací. Vznikla vzdělávací koncepce „konzervatoř – gymnázium“, s níž pomohli zahraniční experti (se zásadní supervizí Jiřího Kyliána a významných uměleckých center), důležitým impulzem byl také podrobný rozbor našeho tanečního školství a pozice tanečního umění v naší živé kultuře. První ročník byl otevřen 1. září 1994, první absolventi školu opustili v roce 2002, dnes už jich je 207. V roce 1999 se původní soubor transformoval na čistě studentské juniorské těleso Balet Praha Junior, který tedy letos slaví 25. výročí, a v roce 2004 přibyl Baby Balet Praha pro mladší studenty, který slaví 20. výročí. Oba soubory mají plně profesionální dramaturgické, umělecké i pedagogické vedení, produkci, umělecko-technický provoz scénických technologií a rehabilitační péči.

 



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0329 s