Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 14.7.2024, svátek má Karolína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mácháč: Ceny jak u moře, sinice ve vodě, a přesto tam musíte jet!

24.06.2024   Martina Bittnerová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mácháč: Ceny jak u moře, sinice ve vodě, a přesto tam musíte jet!Znáte to, dovolená v práci vám nezbývá téměř žádná a k tomu máte obě kapsy skoro vysypané. Přesto nechcete sedět doma. Můžete samozřejmě navštívit tisíce míst, ale pouze jedno dokáže tak trochu navodit letní přímořskou atmosféru. Říká se mu Mácháč a jmenuje se po slavném českém básníkovi.

 

Cesta z města

Do Doks, jakési metropole Mácháče, jezdí vlaky ze všech možných směrů. Záleží, odkud vyrážíte. Z Prahy na přestup v Mladé Boleslavi dojedete v rámci PID za 110 Kč (lístek ČD bez slevy 152 Kč), v případě cesty z Ústeckého kraje platí až do České Lípy jízdenka DÚK, kdy třeba z Ústí to v aplikaci vychází na 82,80 Kč (ČD bez slevy 150 Kč). Z přestupních míst si pak musíte koupit jízdenku v rámci IDOL (Integrované dopravy Libereckého kraje).

Větším skupinám v počtu například šesti cestujících se ale už vyplatí jízdenka ČD, která vyjde z Prahy na 585 Kč (97,50 na osobu).

Z Moravy vás vlak požene na přestup v Kolíně, odkud jezdí Arriva, ta má vlastní systém jízdného, nicméně z Kolína do Bakova nad Jizerou stojí jízdenka v rámci PID 50 Kč.

Díky systému regionálního jízdného neutratíte za cestovné majlant.

Kemp, kde se zastavil čas

Autokemp Klůček lze označit za legendární místo, v němž spolehlivě složíte hlavu. Za posledních třicet se v něm prakticky nic nezměnilo, což nahrává všem nostalgikům, zároveň to vyvolává otázku, jestli by si
nezasloužil poněkud současnější háv. Každopádně romantické noci ve stínu borovic veškeré nepohodlí vynahradí. Samozřejmě se zájemcům nabízí i retro chatky, ale ty bývají obsazené dost dopředu a z internetových recenzí navíc vyplývá, že si z nich mnozí turisté přivezli domů nechtěné hmyzí kamarády.

Vzhůru na pláž a svačinu s sebou

Hlavní pláž je samozřejmě placená a v posledních letech na Mácháči bojují s kvalitou vody, protože se v ní vyskytují sinice. Ty samozřejmě škodí hlavně lidem s citlivější kůží. Pokud nechcete hradit vstup, zůstaňte na Klůčku a dojděte cestou až na kraj lesa k vodě. V těchto místech se dá také koupat, pro dospělé to není problém, ale děti mohou mít s poněkud prudším vstupem do vody problém. Na druhou stranu si užijete ticho a klid, který je vykoupený absencí zázemí. Ale při nízkonákladovém pobytu stejně nemáte peníze na ledové kávičky a předražené langoše.

A co takhle dát si poznávačku?

Když už budete na Mácháči, investujte 60 Kč a navštivte nejstarší budovu v Doksech, v níž sídlí Památník Karla Hynka Máchy. Dozvíte se v něm nejen o básníkově životě a díle, ale posedíte si i na zahradě, která k Památníku patří.

Samozřejmě ti movitější mohou navštívit nádherně opravený zámek, v němž se za 150 Kč v moderně minimalistické expozici dozví o jeho významných majitelích z rodu Valdštejnů, kteří se také objevují v promítaném filmu.

Pokud budete disponovat dostatkem času a pevnou obuví, vydejte se na slavný hrad Bezděz, který stojí na příšerném krpálu, ale nabízí jedinečný pohled do krajiny. Navíc i po cestě nahoru kráčíte ve stopách básnického génia Máchy, jenž své dojmy zachytil i ve svých kresbičkách. Vstupné platit nemusíte, i bez něj alespoň část hradu uvidíte a určitě si domů odnesete hrdý pocit, že jste tu příšernou štreku zvládli.

Jinak lze třeba navštívit klasické lapače turistů jako místní ZOO, avšak to už musíte sáhnout hlouběji do peněženky.

Kde se v Doksech najíst a napít?

Co si budeme namlouvat. Ceny potravin jsou v České republice obecně dost vysoké a těch pár zbylých restaurací v Doksech se přizpůsobilo turistům z Německa. Samozřejmě místní vietnamské bistro i to s kebabem drží celkem obvyklý standard, ale na svíčkovou za lidovku prostě musíte zapomenout. Naštěstí v centru městečka leží spása v podobě Penny marketu, který nabízí i teplý bufet, nehledě na to, že v něm při dobré konstelaci seženete hotovky v akci, tedy mezi 60 – 80 Kč. Jíst by se to týden nedalo, ale na jeden prodloužený víkend se to zvládnout dá. Pochopitelně nabízí se i varianta nakoupit si suroviny a z nich si potom uvařit, ale kdo by se tím chtěl o prázdninách patlat.

Noční život

My, pamětníci, už můžeme jen nostalgicky vyprávět o tom, jak jsme skotačili na diskotéce provozované bratry Neckářovými a jak v dnes opraveném zámku kdysi holky tancovaly v klecích. Působilo to někdy až zvráceně, ale diskotéky v Doksech byly vyhlášené. To už odvál čas, dnes jich tam sice pár funguje, ale nestojí za nic. O to zajímavějším zjevením se stal jazzový klub Píchlá nota, kde se každou sobotu odehrává nějaký koncert. Ačkoliv já osobně nejsem milovnicí tohoto žánru, moc se mi tam líbilo. Návštěva tohoto podniku už ale přesahuje dimenze levného víkendu.

V případě, že by vám po tom všem zbylo pár korun navíc, zaplaťte si určitě výletní projížďku po jezeře. Stačí totiž na chvíli zavřít oči a iluze o moři bude dokonalá.
Foto: Renata Šindelářová
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0602 s