Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 4.12.2024, svátek má Barbora 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Letní slavnosti staré hudby opět v Praze

15.07.2024   Viktorie Švestková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letní slavnosti staré hudby opět v PrazeV Praze 16. července 2024 započne 25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby v pražských Emauzích.  Slavnosti započne česko-vlámský projekt souborů Oltremontato Antwerpen a Tirbutina Ensemble, který vychází z proslulého oltářního triptychu Hanse Memlinga „Bůh Otec se zpívajícími a hrajícími anděly“.
 

Inspirací pro Wima Becu, antverpského vedoucího souboru, bylo detailní zobrazení řady dubových hudebních nástrojů v díle z přelomu středověku a renesance, na které hrají andělé Nejvyššímu. Následně po jejich důkladném studiu nechal vyrobit totožné kopie. Fidula, trumšajt, psaltéria, středověký trompet a další nástroje vytváří nezaměnitelný zvuk, který doplňuje křehké hlasy členek českého souboru Tiburtina Ensemble vedeného Barborou Kabátkovou.

Zpívající a hrající anděly nechají ožít v instrumentálních a vokálních skladbách spjatých s tehdejším hudebním děním v Bruggách, kde Hans Memling žil a tvořil. „Na tento projekt jsme obzvláště hrdí. Je za ním rozsáhlá badatelská práce v nejrůznějších archivech i nástrojařských dílnách. Pevně věřím, že koncert bude pro návštěvníky objevný jak nástrojovým obsazením, tak dramaturgií,“ říká ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

Soubor historických dechových nástrojů, Oltremontano Antwerpen, si před více než pětadvaceti lety vydobyl na mezinárodní scéně renomé. Název odkazuje na vlámské skladatele polyfonní hudby. Ti silně ovlivnili a utvářeli evropský hudební styl v 15. a 16. století.
Český ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble se zaměřuje
na interpretaci gregoriánského chorálu, soudobé hudby
a středověkého vícehlasu. Je řazen mezi špičky ve svém oboru.


Dramaturgie se letos zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby staršího období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. I umístění festivalových večerů bylo zvoleno do velmi citlivě zvolených historických sálů pražských paláců, klášterů a kostelů. Ty mají za cíl dodat nezaměnitelnou atmosféru.

Slavnosti budou pokračovat do 6. srpna, kdy je završí scénické provedení opery Georga Friedricha Händela Acis and Galate v podání rezidenčního souboru Collegium Marianum a divadelní společností Buchty a loutky.



Zpracováno podle tiskové zprávy: Při zahájení Letních slavností staré hudby rozezní vlámští a čeští hudebníci středověký andělský obraz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0327 s