7 tipů pro lepší spánek
23.10.2024
Renata Šindelářová
Společnost
Nekvalitní spánek způsobuje nejen vyčerpání a nesoustředěnost, ale také zhoršení imunity, špatnou náladu či přibývání na váze. Jak ale jeho kvalitu zvýšit, a nezatěžovat si přitom játra léky? Určitě nesahejte po alkoholu! Krátkodobě v menším množství nám sice zdánlivě pomoci může, neboť se po něm uvolníme a lépe se nám usíná - ovšem kvalitu spánku ve skutečnosti zhorší, jak jistě mnozí díky chytrým hodinkám už zjistili. Tělo se totiž musí zabývat spalováním alkoholu, místo aby odpočívalo. Takže v podstatě jedete na dluh. Kromě toho budete postupem času potřebovat stále větší a větší množství alkoholu, abyste dosáhli původního efektu. Je to cesta do pekla. Co to zkusit jinak?
1) Po večeři si dejte
bylinkový čaj (z meduňky, třezalky, kozlíku). Nepijte ho příliš pozdě, aby vás v noci nebudil plný močový měchýř. Navíc i ledviny si potřebují odpočinout.
2) Dvě hodiny před spaním dělejte jen
klidové činnosti. Neřešte žádné problémy. Čtěte si, poslouchejte muziku nebo audioknihu, malujte, vyšívejte si nebo si lepte modely letadel. Dopřejte si masáž, bublinkovou koupel, provozujte sex. Běžte na krátkou relaxační procházku, při které vnímejte své okolí, pozorujte tichý tep ulic. Rozhodně ale už nic neřešte, nemyjte nádobí, neuklízejte a hlavně necvičte (jedině jinovou jógu či lehký strečink)!
3)
Nevystavujte se modrému světlu, které v nás probouzí falešnou energii. Nedívejte se do počítače, na televizi ani do mobilu. Pokud je to pro vás abnormálně těžké, stáhněte si aspoň jas tak maximálně, abyste to ještě snesli a rozhodně vylučte příliš dramatické filmy a horrory.
4)
Nepijte kávu ani energetické nápoje a nejezte sladkosti již od odpoledních hodin. Poslední kofein a sladkost ideálně v čase po obědě, nejpozději do 16. hodiny.
5) Těsně před spaním si zaveďte
jakýkoliv opakující se, zklidňující rituál. Někomu stačí jen zavřít oči a s několika uvolňujícími výdechy si říci: "Teď už je zbytečné cokoliv řešit, teď je čas na odpočinek. Vše mohu vyřešit zítra." Někomu stačí si představit nějakou hezkou krajinu, své relaxační místo, které může být jak vymyšlené, tak reálné (třeba naše oblíbená pláž nebo výhled z hory). Většina lidí, kteří mají problém se spánkem, ovšem potřebuje mnohem delší čas - a ten mu zajistí
meditace. Ideální volbou je meditace řízená a já vám zde dávám několik osvědčených tipů:
Meditace před spaním - Pohodový život
Než půjdete spát - Pohodový život
Relaxace pro dobrý spánek - Pohodový život
Meditace na zklidnění - Pohodový život
Spojení se svou duší - Monika Maleva
Meditace pro hluboký spánek - Garf
Hluboká relaxace v hladině alfa - Horius (trvá hodinu, takže si ji pusťte o něco dřív)
6) Pokud vás obtěžují plány na zítřejší den natolik, že na ně neodkážete zapomenout ani při meditaci,
dejte si k posteli papír s tužkou (nebo hlasový záznamník), kam si budete moci poznamenat, co vás napadlo. Tím, že starost hodíte na papír nebo záznamník, se mysl uklidní - už na to nemusíte myslet, ráno si danou záležitost připomenete.
7) Pokud vaše potíže přetrvávají, hlavně se
netrapte tím, že nemůžete spát. Vaším cílem je se uvolnit - až se uvolníte, usnete. Když se ale budete trápit tím, že vám to nejde, vrstvíte v sobě jen další napětí. Však až odstraníte všechny své rušivé vlivy a najdete si ten svůj způsob uvolnění, tak to zase půjde!