Online kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Ptáci, které krmíme pečivem, umírajíOnline kurz tvůrčího psaníLidé bez dějin jsou prachPůlnoc je nejtemnější hodina – jak pro koho...Filmový muzikál ČarodějkaFOTOREPORTÁŽ: Lake Nakuru a NaivashaLiška, delfín a špaček: Jak letouny Aero získaly svá zvířecí jménaPo stopách židovské obce v Plzni: Od založení po šlojířePodstatný rozdíl mezi Stalinem a klukem s pistolíČeská verze 451 stupňů FahrenheitaAdventní koncerty? Užijte si každou minutu!Filmování s režisérem Robertem Sedláčkem
Osud Ottly začíná v rodině pražského obchodníka Hermanna Kafky, který byl zároveň otcem i světově proslulého spisovatele Franze Kafky. Na svého dědečka Hermanna vzpomínala často i jeho poslední žijící vnučka Věra Saudková.
O Franzovi již bylo napsáno mnohé, kdo byl však součástí jeho rodiny a jak se odvíjel jejich osud napoví samotný článek. Ale zpátky z ke vzpomínkám Věry Saudkové.
„Když někdo z nás fňukal, že nemůže dojíst polévku, vyhrnul si nohavici a ukázal nám svoje jizvy. Připomínal, že si musíme všeho vážit. Dědeček udělal obrovskou kariéru – z hauzírníka, podomního obchodníka se vypracoval na majitele velkoobchodu. Dědeček se narodil jako páté dítě židovského řezníka z Velkého Oseku a musel odmala pomáhat s výdělkem. Po vesnicích okolo Oseku prodával sponky, mašličky, spínací špendlíky. Chodil bos a nohy mu omrzly.“
Přes přísnou výchovu ze strany otce držela rodina při sobě. Jedním ze stmelujících okamžiků byly bezesporu společné rodinné obědy a kuchyně paní domácí. Podle pamětníků byly vyhlášené hlavně bílé omáčky, macesy a jablečný kompot. Mluvilo se zde jako v jiných pražských židovských rodinách – česky s německými výrazy. Staří prarodiče měli šest vnuček – Gertu, Lotti, Mariannu, Hannu, Helenku a právě Věru, ale jen jednoho jediného vnuka – Felixe. Dědeček i babička zemřeli krátce po sobě. Měli ještě to štěstí, že zemřeli v posteli.„Zamilovala se do Josefa Davida a kvůli němu se naučila česky. Když narukoval do první světové války, psala mu krásné dopisy. Protože do vojenského oblékli i švagra, nastěhovala se jako nová správcová do jeho statku v Siřemi. V té době jí bylo blízké sionistické učení, uvažovala, že by se vystěhovala do Palestiny, proto toužila zdokonalit se v zemědělských pracích. Na osm měsíců tam za ní přijel i bratr Franz, kterého prý několikapatrová sýpka vypínající se na horizontu údajně inspirovala k napsání Zámku. Tehdy spisovatel onemocněl tuberkulózou plic. „ z vyprávění Věry Saudkové
„Včerejší večer byl velmi pěkný. Do půl sedmé jsem byla v domečku sama. Pak přišel Franz, přinesla jsem ze sklepa uhlí, svítil mi dolů. Zůstala jsem chvíli s ním a měla jsem ho tak ráda, že se mě spolu s tímto pocitem zmocnilo nepopsatelné štěstí. Když pak zavíral dveře, musel vystrčit hlavu a podívat se na oblohu, která s hvězdami nad uličkou je to nejlepší, co člověk vůbec může vidět.“
Nemůže nás překvapit, jak obdivně se vyjádřil Franz Kafka o své nejmladší sestře: „Ottla se mi občas jeví v dálce jako matka, jakou jsem ji chtěl: čistá, pravdivá, čestná, důsledná, pokora a pýcha, citlivost a distance, oddanost a samostatnost, plachost a odvaha v neklamné rovnováze.“
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.