Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 14.12.2024, svátek má Lýdie 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Láskyplná Ottla - střípky z historie

16.11.2024   Veronika Švarcová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Láskyplná Ottla - střípky z historieOsud Ottly začíná v rodině pražského obchodníka Hermanna Kafky, který byl zároveň otcem i světově proslulého spisovatele Franze Kafky. Na svého dědečka Hermanna vzpomínala často i jeho poslední žijící vnučka Věra Saudková.
O Franzovi již bylo napsáno mnohé, kdo byl však součástí jeho rodiny a jak se odvíjel jejich osud napoví samotný článek. Ale zpátky z ke vzpomínkám Věry Saudkové.

„Když někdo z nás fňukal, že nemůže dojíst polévku, vyhrnul si nohavici a ukázal nám svoje jizvy. Připomínal, že si musíme všeho vážit. Dědeček udělal obrovskou kariéru – z hauzírníka, podomního obchodníka se vypracoval na majitele velkoobchodu. Dědeček se narodil jako páté dítě židovského řezníka z Velkého Oseku a musel odmala pomáhat s výdělkem. Po vesnicích okolo Oseku prodával sponky, mašličky, spínací špendlíky. Chodil bos a nohy mu omrzly.“                                       

Ve stínu svého bratra vyrůstaly i Kafkovy tři sestry (obr.1), kde Ottla patřila k Franzovým nejmilovanějším. Snad pro její výjimečnou povahu. Ottilie Kafková byla k lidem upřímná, každému říkala do očí, co si myslí, a byla obdařena sociálním cítěním, empatií. Musela být velmi silnou osobností, protože jako jediná z rodiny dokázala vzdorovat otcově despotismu, což se projevilo i tím, že se emancipovala a prosadila si, že se provdá za manžela nežidovského původu Josefa Davida, velkého vlastence a člena Sokola.

Zamilovala se do Josefa Davida a kvůli němu se naučila česky. Když narukoval do první světové války, psala mu krásné dopisy. Protože do vojenského oblékli i švagra, nastěhovala se jako nová správcová do jeho statku v Siřemi. V té době jí bylo blízké sionistické učení, uvažovala, že by se vystěhovala do Palestiny, proto toužila zdokonalit se v zemědělských pracích. Na osm měsíců tam za ní přijel i bratr Franz, kterého prý několikapatrová sýpka vypínající se na horizontu údajně inspirovala k napsání Zámku. Tehdy spisovatel onemocněl tuberkulózou plic. „ z vyprávění Věry Saudkové

Přes přísnou výchovu ze strany otce držela rodina při sobě. Jedním ze stmelujících okamžiků byly bezesporu společné rodinné obědy a kuchyně paní domácí. Podle pamětníků byly vyhlášené hlavně bílé omáčky, macesy a jablečný kompot. Mluvilo se zde jako v jiných pražských židovských rodinách – česky s německými výrazy. Staří prarodiče měli šest vnuček – Gertu, Lotti, Mariannu, Hannu, Helenku a právě Věru, ale jen jednoho jediného vnuka – Felixe. Dědeček i babička zemřeli krátce po sobě. Měli ještě to štěstí, že zemřeli v posteli.
 
Později si Ottla pronajala malý domeček ve Zlaté uličce na Hradčanech, snad proto, aby se tam mohla scházet s nastávajícím manželem. Pak ho ale ochotně přenechala bratru Franzovi (obr.2), který tam v klidu mohl psát. V jednom z dopisů Josefu Davidovi se svěřila:
 
„Včerejší večer byl velmi pěkný. Do půl sedmé jsem byla v domečku sama. Pak přišel Franz, přinesla jsem ze sklepa uhlí, svítil mi dolů. Zůstala jsem chvíli s ním a měla jsem ho tak ráda, že se mě spolu s tímto pocitem zmocnilo nepopsatelné štěstí. Když pak zavíral dveře, musel vystrčit hlavu a podívat se na oblohu, která s hvězdami nad uličkou je to nejlepší, co člověk vůbec může vidět.“
Nemůže nás překvapit, jak obdivně se vyjádřil Franz Kafka o své nejmladší sestře: „Ottla se mi občas jeví v dálce jako matka, jakou jsem ji chtěl: čistá, pravdivá, čestná, důsledná, pokora a pýcha, citlivost a distance, oddanost a samostatnost, plachost a odvaha v neklamné rovnováze.“

Když začaly platit i na území protektorátu takzvané Norimberské zákony, postihující židovské spoluobčany, manželé Davidovi se odloučili, řečeno tehdejší terminologií, neboli rozvedli. Snad proto, že matka chtěla uchránit obě dcery. V rodině však rozluku jejímu manželovi zazlívali, neboť se domnívali, že si tím bránil kariéru dobře postaveného úředníka.

Jednoho dne doručili i Ottle povolávající lístek do transportu. Dostavit se měla již v pět hodin ráno. Mohla mít padesátikilový balík, ale nesmí jet tramvají.
Po příchodu do Terezína se přihlásila Ottla Davidová do dětského útulku, kde se starala o malé sirotky. Z Polska přivezli po nějaké době skupinu více než tisíce židovských dětí z Polska a bylo zapotřebí se o tyto malé duše postarat. Muselo se jednat o vysilující práci, jelikož zásoby Terezína byly minimální a děti navíc prošly nekonečným utrpením, kdy jim zastřelily rodiče. Většinou byly v zoufalém fyzickém i psychickém stavu.
Tato skupina byla v Terezíně izolována a jako opatrovnice se přihlásila Ottla Davidová. Mezi ostatními vynikala svou vlídností a starostlivostí. Podle vzpomínek vždy dokázala zajistit, že měly děti alespoň trochu čisté oblečení. V tamějších podmínkách, kdy obyvatelé Terezína neměli ani kousek mýdla, to bylo až zázrak. To pochopitelně příznivě působilo na děti, kterým teta Ottla alespoň částečně nahradila rodiče. 
Pak náhle přišel rozkaz k evakuaci polských dětí a jejich opatrovníků. Celý transport byl okamžitě po příjezdu do Osvětimi zplynován. Psal se rok 1943.
Další dvě sestry France Kafky -  Ellinka, Valinka – zahynuly zřejmě v koncentračním táboře Chelmo. Zabit byl i Felix a Hanna.



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2971 s