Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.1.2025, svátek má Miloš 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Podstatný rozdíl mezi Stalinem a klukem s pistolí

06.12.2024   Ivo Fencl   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Podstatný rozdíl mezi Stalinem a klukem s pistolíZbraně nemiluji. Nijak zvlášť. Ale dětství bylo jiné. Co jsem cítíval ohledně obyčejné pistole, jistě v vnímá spousta dětí, ale když vyrostou, někdy zapomenou.
Přesto... Není to náhodou symptom toho, že je lidstvo od přírody agresivní a zabijácké? „Já - chci - střílet z pistole,“ věděl jsem jako kluk. „Střílení mě baví.“ A já tím žil - a připadá mi zvláštní, že to nebyl citový vztah k rozpálené hlavni chrlící olovo, ale spíš k rukojeti pistole.

K pažbě. A pamatuji si to přesně. Prahl jsem onu plastovou pažbu tisknout - a cítil se královsky s ní propojen. Nelíbal jsem ji, to vůbec, ale lítal jsem jako magor místnostmi našeho baráčku - s pistolkou v sevřené, zaťaté ruce.

Nemusel jsem ani pusou vyluzovat „dž“. Stačilo, že mám fascinující krátkou zbraň. Že ji svírám, ba objímám a nejsem díky ní tak zranitelný.

Byl to pocit a byla to - vedle lega - jedna z mých nejoblíbenějších hraček. A rozbila se, jistě, ale dostal jsem od strejdy pistoli novou. A zase praskla, protože jsem to s blbnutím na zahradě už vážně přeháněl, a líbila se mi i „pistol“ rumcajsí, s hlavní připomínající kornout. Kupodivu se tenkrát (1970) vyskytovala v prodeji a bylo možné ji zpředu pěchovat pingpongovým míčkem, jenž stlačil pero; a když jste stiskli kohoutek, trefili jste babičku.

Hned pak jsem znovu nabil, ale pero brzy pošlo. Lze podobně masakrální touhy u kluka omluvit? Určitě! A důvod vidím. Měl jsem šťastné dětství a netušil nic o hrůzách světa. Bylo již dvacet až třicet let po válce a neškolen jsem neměl ani ponětí o reálné hrůze všemožných pistolnických vražd. O bolestech. O všem, k čemu, bože, pistole a revolvery sloužívají.

Zvláštní mi připadá, že mě pušky - a jiné dlouhé kvéry - nefascinovaly. Ani bodné zbraně. Kudly přitom klukovi bývá třeba! Táta si to myslel a táta mi taky právě pěkný nůž koupil. Se želízky. A mně se ono zařízení zamlouvalo, což o to, ale co je proti skvostu pistole v ruce.

I kdyby pistole z červené umělé hmoty! Ta se nedala překonat. Já ji miloval.

Jistě: férověji se zabíjí sok při kordovém souboji. Nebo rukama. A pilot bombardéru nad Hirošimou mohl být velmi slabý a i každý uživatel pistole je s to zavraždit samotného Schwarzeneggera; bohužel. To mi ale v dětství nedocházelo a horoval jsem pro „doplnění ruky“ a prodloužení přikrčené paže a doladění své osůbky. Malý vrah. A někde tam, mezi mým šestým a devátým rokem života, se to nejinak schumelilo. Jsou mnozí kluci svíráním pažeb horoucně posedlí a vždy to nemusí být budoucí vojáci. Našli jen cit. Na chvíli k pistoli. A ne, žádný kulomet. Ne, žádný samopal. Pistole a její strohost a jednoduchost. Ryzí propojenost s krevním oběhem.

„Mít pistoli a střílet nepřátele,“ uvažuje dítě nevinně a - podle mého názoru - je to třeba tolerovat a nevolat po míru. Dítě se chce vybít, tak nechť krutě střílí a huláká. Ať si lítá krajinou a ať vraždí! Protože dítě není a snad ani nebude Stalin a do Stalina má míle. Ono ještě nechápe a ještě dost nemyslí, zatímco Stalin už dospěle seděl a chladnokrevně dumal: „Pro jistotu dám Kirova taky zavraždit!“


Ale dítě smrt chápe ještě jinak a je okouzleno, když kosí figurky, aniž si představuje skutečné lidi. Ty cítící a trpící, když jsou postřeleni.

A zastavil jsem se a vydýchával a řekl mámě (jak si vzpomínám): „Tohle jsou zlí a tady hodní a zlé střílím.“

Řekla: „Nikdo není uplně zlej a nikdo uplně hodnej.“ A já: „Někdo je ale SPÍŠ zlej, rozumíš, a tak je zlej, a někdo je SPÍŠ hodnej.“ A tak se to dalo tenkrát rozlišit. Možná je to jen úsměvná logika pitomečka, ale bohužel měl obdobnou i ten Stalin. Navíc i možnosti. Pole. „A toho zabít ještě nenecháme, aspoň zatím,“ snil a nijak divoce neběhal. „Sice už nepohodlný začíná být, ale ještě je nepohodlný jen málo.“

Stalina jsem tenkrát neznal a infikovaly mě výhradně dobrodružné filmy. I westerny. Těch sice tenkrát v televizi moc nebylo, ale děcku stačí pár záběrů. Možná jste taky viděli klip Greenhornů k písni Říkal to Jim Bridger? Já ho jako dítě zahlédl - a stačil jednou. Jeho omamnost mě odkrouhla. Řeže s Indiány mě nadchly! A další řeže a střelby já sledoval aspoň na německých kanálech ARD a ZDF, které jsme - s potížemi - z Plzně chytali.

A prodchnul mě taky střelec, který - ve znělce seriálu Démon impéria - doskočí odněkud shora a na pevnou půdu a souběžně pálí z hlavní pistolí. Zkoušel jsem démona opakovaně napodobit a sám se jím stával. Už nevím jakého impéria jsem byl hrdina, ale Hvězdné války ještě neexistovaly.
Maketu koltu mi strejda (píše dnes knihy o zbraních) nesehnal, a tak jsem víc miloval pistole. Ale soused a kamarád Eda Babka dostal od táty-námořního kuchaře kolt na kapslíky a hú, to tedy byla věc! Ó, řachy a vůně. Záviděl jsem Edovi. Snad mě tenkrát ani vystřelit nenechal, podlý to pes! A tenkrát jsem se domníval, že je podstatou dobrého příběhu, který má lidi bavit, neutuchající kosení padouchů, a to pokud jen možno ranami pistolí. V běhu, ve výskoku, v dřepu.

V socialistické televizi běžel seriál S nasazením života („Kapitán Kloss“) a já se nesměl koukat, ale pár záběrů zahlédl špehýrkou… a polského špiona napodoboval. Jak? Před domem, kde se sušilo seno, jsem vybíhal na kopeček země porostlý heřmánkem a pálil po (jiným neviditelných) bojovnících, které jsem si živě představoval. Střílel je, mizery, a hrál i jejich pády. Mrtví se díky mě kulili z vršíku, ale opět jsem se hrnul vzhůru; což byly mé války, ty červená pistolko a kamarádko zlatá, do dlaně takřka vrostlá. Ona skutečně představovala klučičí prodloužení! Co z tebe zbylo? A jak jen seděla ve dlani. Až po letech mi tohle běsnění připomněla Kingova vzpomínka na jeho - velmi rané - psaní, kde vzpomíná: „A všechny kulky, které jsem v příbězích vyslal, nebyly nikdy kule, to musely být střely.“


A ne vždy smrtící. Vždyť Rumcajsův žalud či míček na péru hrály taky dobře - a byly tenkrát pro mě rovné oné Kingově „střele“.

Uhranutí pistolemi mi vydrželo dlouho a nerujná agresivita jakbysmet. Točil jsem se třeba  okolo svislé tyče, připravené pro šňůru na prádlo, a držel se levou rukou, zatímco rukou druhou, tou pistolí prodlouženou, jsem střílel a střílel a snil, že okolo plane gigantická bitva a já udolávám a masakruji soupeře do posledního. A to mě bavilo, zatímco normálního mravence bych nezašlápl. A zdálo se mi, že se u sloupku točím hodiny a vizualizoval jsem za tu dobu román. A to nebyl sen. To se dělo.
Pak mě dovádění nenápadně opustilo. Dospíval jsem? Asi. Slast z držení pistole se nějak a postupně vytrácela; ale do té chvíle jsem disponoval mentalitou masového vraha, v podstatě, a je přece lepší, je-li kluk šílený válečník, než je-li pouze líný a vláčný Honza.

Nebo ne? Já bych řekl, že ano, a vždy jsem byl připraven střílet na obranu rodiny… a nikdo mi nikdy nevysvětlil, že bych nepochodil; takže jsem si celé dětství věřil, ale kupodivu především s imaginární pistolí ve dlani.
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0394 s