Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 26.3.2025, svátek má Emanuel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kdysi tady hořel oheň - román Anny Winterové

10.02.2025   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdysi tady hořel oheň - román Anny WinterovéPro překladatelku a fotografku Viktorii Minářovou to měl být poklidný návrat do místa svého dětství – rodného Kacíkova. Od počátku vás ale spisovatelka Anna Winterová zneklidňuje. V domě, kde žijí matka Eva s tetou Věrou panují nesnesitelné poměry, kvůli kterým po hádce odešla neznámo kam sestřenice Alena. Viktorie se rozhodne ji vypátrat. 
Ne, to není ta pravá detektivka, ač je to titulní straně napsáno. Chybí vražda a mrtvola i profesionální detektiv. Ale napětí je tady od prvních stránek – od chvíle, kdy se Viktorie rozhodne jít vykoupat do místního koupaliště. Kemp je vypálený a najde tam podivnou postavu  nahánějící hrůzu. Co se zde stalo, kdo to je a co se děje?
 

Pomoci s hledáním tajemství by jí mohla pomoci dřívější důvěrná přítelkyně Káťa. Její byt je však prázdný a dlouho neobývaný. Stopy po Aleně nikde žádné a její zmizení nikoho nezajímá, ani místního policistu. Viktorie zpracuje fotografie poničené přírody a nabídne je k výstavě v místní galerii. Musí to však schválit její majitelka - bohatá Američanka pani Chodorovská, jíž zde patří téměř vše včetně rozsáhlé usedlosti Na Kavkách.

Vše se začíná soustřeďovat kolem postavy madam Chodorovské a jejího vztahu k umění. Je Alena se snahou napsat román u ní? Fotografie mají úspěch a zajistí Viktorii přístup k bohémské mecenášce, u níž pozná několik podivných postav a také uslyší zajímavé poznámky o smyslu umění a způsobu tvorby. Právě tato část je jedním z mimořádných míst románu a měli by jej číst všichni zájemci o dějiny umění.

Pátrání po Aleně se jakoby ztrácí z vašeho vědomí, umělecká komunita vás zaujme více. Stejně tak je nutno pochválit vylíčení předchozího, již skončeného vztahu Viktorie s milenkou Káťou.  Nemám sice rád módní tématiku LGBT, ale tady je vylíčen vřelý, dychtivě romantický vztah, který určitě zaujme a autorce slouží ke cti.

Ale hledání Aleny nekončí. Viktorie splétá desítky možností, co se jí mohlo stát, případně kdo ji mohl zabít, a odstranit, což působí dosti předčasně a přehnaně. Jenže už před mnoha lety stejně tajně zmizel Věřin manžel Pepa a kde je mu konec? Mezitím pronikne mezi bohémskou komunitu Na Kavkách, kde madam Chodorovská nutí přítomné k provádění iniciačních rituálů primitivních společností (ale je tu i vliv knih Blavatské, Castanedy, Borghese či Heideggera), k nimž patří i izolace v přírodě, pocit napětí a strachu, hlad či pomalování těla. A vyvstává nová otázka: Kdo nebo co je podivná Bestie, jíž se tu všichni bojí?

Napětí roste, otázky se vrší, tajemno je u všeho, čeho se Viktorie dotkne. Dusnou atmosféru Anna Winterová buduje postupně, popisy jsou výstižné a přímooslovující. Někdy máte pocit, že jste součástí této komunity či samotnou Viktorií, zvláště když se potkává s dalšími bytostmi, které v areálu údajně vůbec nejsou – jako s tajemnou Dagmar, Jako u správné detektivky je vše zvládnuto s přehledem a s vytvořením pocitu neklidu v čtenářově mysli. Postavy doslova ožívají před očima, jsou propracované, vyjadřují se autenticky a uvěřitelně. Ať se uděje cokoli, vždy čekáte dychtivě, co bude dál, jak z toho autorka vybruslí.

Nechybí potřebná psychologická kresba – ať již zmíněného vztahu matky a tety, dřívějšího milostného vztahu Viktorie ke Kátě či Viktoriina hledání vlastní tělesné identity –další významné plus tohoto románu. Nechce se věřit, že jde o prvotinu, Anna Winterová působí jako zkušená autorka s citem pro dramatické zvraty, prokreslenou psychologii i překvapivé (hororové) rozuzlení.

Když Češi chtějí něco pochválit říkají, že to má všech „pět pé.“ Napočítal jsem třeba - překvapivá, pozoruhodná, poutavá, přitažlivá a promyšlená a přidal bych i další atributy jako napínavá, tajemná a třeba vzrušující. Další přívlastky si doplní každý čtenář po svém. Ale abychom jen nechválili: motivace některých postav mohla být propracovanější, motiv albínství také není dotažen a nad útěky některých postav z Kavek se také m ůžete pozastavit. Přesto nezbývá než se těšit na další díla nadějné autorky. Škoda, že v knize není její profil. Tak Vám ho přinášíme v závěru tohoto článku.

Anna Winterová
Literatuře se věnuje od chvíle, kdy náhodně vyslovila první rým. Mezi tisícovkami stránek, které popsala a nastrkala do šuplíku, stihla vystudovat filozofii a patnáct let se věnovat humanitním vědám. Zvykla si sice na suchopár akademických textů, celoživotního nadšení pro beletrii se však nezbavila.
V jejích příbězích se spojuje vášeň pro detektivky s láskou k mytologii, pohádkám a fantazii vůbec. A jak se mohou čtenáři přesvědčit v detektivce Kdysi tady hořel oheň, spojení kriminální zápletky, tajemství a mýtů funguje velmi dobře.
Kromě psaní patří mezi její koníčky malování, osamělé toulky po lesích a lenošení s kočkou na klíně a hrnkem černé kávy v ruce. Žije v malém městečku ve středních Čechách.
foto © Larisa Kostićová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s