Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 26.3.2025, svátek má Emanuel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Haló, tady masopust!

14.02.2025   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Haló, tady masopust!Dříve šlo o pohanský rituál, dnes se je to spíš lidová zábava. Toto období bujarého veselí a hodování předchází Popeleční středě a čtyřicetidennímu půstu. Jeho historie sahá až do starověkého Říma, kde se slavily saturnálie, svátky zasvěcené bohu Saturnovi. Tyto oslavy byly spojené s tancem, hudbou, hodováním a uvolněním společenských norem. Lidé se převlékali do kostýmů a na chvíli si mohli dovolit porušovat pravidla.

S příchodem křesťanství se masopustní tradice proměnily, ale nezmizely. Křesťanská církev se snažila omezit pohanské prvky a vnést do oslav křesťanský význam. Masopust se tak stal obdobím, kdy se lidé mohli dosyta najíst a napít před nadcházejícím půstem. Zároveň to byl čas zábavy a veselí, který umožňoval lidem odreagovat se od každodenních starostí.

Ve středověku se masopustní oslavy rozšířily po celé Evropě a staly se důležitou součástí lidové kultury. V českých zemích se masopustní průvody objevují již ve 13. století. Lidé se převlékali do různých masek, které symbolizovaly různé postavy a živly. V čele průvodu často kráčel král masopustu, který symbolizoval hojnost a plodnost.

Masopustní oslavy máme spojené s bohatým občerstvením. Lidé pekli koblihy, jedli maso a pili pivo. Zabíjačky byly nedílnou součástí masopustního období. Lidé se scházeli, aby společně porazili prasete a připravili si tradiční zabíjačkové speciality.

V novověku se masopustní tradice udržely, ale postupně se začaly měnit. Městské masopustní oslavy se staly organizovanějšími a propracovanějšími. Začaly přibývat různé maškarní plesy a bály. Na vesnicích se masopustní průvody konaly i nadále, ale jejich podoba se region od regionu lišila.

Dnes je masopust především zábavou a příležitostí k setkání s přáteli a rodinou. V mnoha městech a obcích se konají masopustní průvody, které lákají tisíce diváků. Lidé se převlékají do kostýmů a užívají si atmosféru veselí a radosti. Masopust je tak stále živou tradicí, která spojuje lidi a připomíná nám bohatou historii a kulturu našich předků.


Zdroj foto: pixabay



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0508 s