Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 7.12.2025, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


100leté výročí: Špaček trhl národní výškový rekord

03.04.2025   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

100leté výročí: Špaček trhl národní výškový rekordPřed sto lety šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů.

Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou roli společnosti Aero v rozvojidomácího i světového letectví.

Výškový rekord z roku 1925 byl důkazem nejen technické vyspělosti letounu, ale také mimořádných schopností šéfpilota Nováka, který patřil k nejvýznamnějším osobnostem tehdejšího letectví. Jeho výkon ukázal, že československé letectví má světový potenciál a že Aero bylo vždy lídrem v inovacích.„Odkaz Aero A-18 a Josefa Nováka přetrvává dodnes a připomíná průkopnického ducha, který stále provází české letectví. Historie Aero je plná momentů, kdy jsme posouvali hranice. Josef Novák a letoun Aero A-18 jsou nedílnou součástí tohoto dědictví, které dnes ožívá v podobě našeho letounu L-39 Skyfox.Ten s úspěchem navazuje na dlouhou tradici českého leteckého inženýrství a reprezentuje moderní taktický a cvičný letoun, který je schopný podpořit požadavky vzdušných sil armád nejen evropských zemí na zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti,"uvádí Viktor Sotona, prezident společnosti Aero.

Letoun Aero A-18 byl jedinou sériově vyráběnou stíhačkou společnosti Aero a stal se symbolem technického pokroku první republiky. Jako dvouplošník s pevným podvozkem a hvězdicovým motorem sloužil v československém vojenském letectvu. Pro svou kompaktní konstrukci a výškový profil si vysloužil přezdívku „špaček“.Kromě výškového rekordu se Aero A-18 prosadilo i v leteckých soutěžích. V roce 1924 zvítězil Josef Novák s upravenou verzí A-18b ve II. ročníku rychlostního závodu o cenu prezidenta republiky, kde dosáhl rychlosti 263,4 km/h. Letoun se také úspěšně prezentoval na mezinárodní letecké výstavě ve Švédsku v roce 1923.


Zdroj: upravená TZ



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.055 s