Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 22.6.2025, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak se starat o své duševní zdraví v pracovním prostředí?

16.05.2025   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak se starat o své duševní zdraví v pracovním prostředí?Zdraví podle definice Světové zdravotnické organizace neznamená pouze nepřítomnost nemoci či fyzické slabosti. Jde o stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody. Duševní zdraví je pak chápáno jako schopnost zvládat každodenní stres, fungovat produktivně v práci a být přínosem pro své okolí. Pracovní zdraví je samostatnou oblastí veřejného zdraví, jejímž cílem je podporovat a udržovat co nejvyšší úroveň fyzické, psychické a sociální pohody u lidí napříč profesemi.
 

Duševní rovnováha hraje zásadní roli v každodenním profesním životě, jelikož lidé tráví velkou část dne právě v práci. „Stresové situace se vyskytují na většině pracovišť, nejde tedy jen o individuální záležitost, ale i o téma, které se týká zaměstnavatelů. Výsledky a efektivita jsou úzce propojeny s psychickým stavem jednotlivce. Pokud dojde k narušení vnitřní stability, může se to projevit zvýšeným emočním napětím, poklesem psychické pohody a následně i zhoršením pracovního výkonu,” vysvětluje psycholožka Miriama Bírešová z kliniky Health+.

Jaké jsou nejčastější příčiny stresu a psychických obtíží?
Nejčastější příčinou pracovního stresu bývá nerovnováha mezi pracovními nároky (tedy požadavky jako jsou pracovní úkoly, role, fyzické, sociální, duševní i organizační aspekty – například pracovní doba, směnný provoz, prostředí, zavedené postupy a pravidla) a dostupnými pracovními zdroji. Mezi ty patří například míra kontroly nad vlastní činností, rozmanitost úkolů, autonomie, finanční ohodnocení, možnosti seberealizace a osobního růstu, ale také podpora ze strany rodiny, přátel a blízkých, sebedůvěra či psychická odolnost vůči zátěži.

Co se stane, když budu nadměrný stres dlouho přehlížet?
S dlouhodobým přetížením v zaměstnání se často pojí syndrom vyhoření (burn-out). Tento pojem se v odborné literatuře objevil poprvé v roce 1974 a jeho základní charakteristika zůstává dodnes obdobná. „Vyhoření představuje psychický stav spojený s chronickým vyčerpáním – jak emočním, tak kognitivním – a často i celkovou únavou. Vyskytuje se převážně u profesí orientovaných na práci s lidmi, ale může postihnout kohokoliv. Na rozdíl od jiných psychických potíží má syndrom vyhoření přímou vazbu na pracovní činnost. Obtíže se zpravidla vztahují k výkonu práce a po přesunu pozornosti na soukromý život často dochází k jejich zmírnění,” vysvětluje Bírešová.
Jde o proces, který se vyvíjí postupně – od počátečního nadšení a dlouhodobého přetěžování, přes vyčerpání a frustraci, až po fázi apatie a úplného odcizení se práci. V rámci prevence je důležité podporovat aktivní přístup ke zvládání stresu a udržovat rovnováhu mezi profesním a osobním životem. Pokud člověk rozpozná příznaky vyhoření, je vhodné vyhledat odbornou pomoc – účinnou formou podpory bývá zejména psychoterapie.

Jak se starat o své duševní zdraví v práci?
Prvním krokem ke zmírnění nadměrného stresu a eliminací vyhoření v práci je identifikace jeho zdroje. Jde o příliš mnoho úkolů nebo přehlcenost? Nejasné zadání? Není k dispozici nikdo, koho se mohu zeptat na radu? Vadí mi přílišný ruch a nemohu se soustředit? Nebo jde o špatné vztahy s kolegy?

Teprve ve chvíli, kdy známe příčinu, můžeme zavést opatření, která mohou přispět ke snížení nebo úplnému odstranění stresu. „Možná řešení se liší podle pracovní pozice – může jít například o úpravu prostředí, požádání kolegů či nadřízeného o podporu nebo pomoc. U vedoucích rolí může být naopak vhodné delegování pravomocí a odpovědnosti, lepší práce s časem, efektivnější organizace činností a podobně,” dodává Bírešová.

Pro udržení psychické pohody je také nezbytně důležité dbát na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Většinu prostředků k jejímu posilování má každý z nás běžně k dispozici – zdravý životní styl, dostatek času na odpočinek, pravidelný spánek, regeneraci sil a pohybové nebo sportovní aktivity.
Pomáhá také efektivní organizace času: identifikovat tzv. „požírače času“, zbavit se jich a ušetřený prostor věnovat činnostem, které nás obohacují – ať už fyzicky, emocionálně, sociálně nebo intelektuálně.

„Je důležité si uvědomit, že pokud pracujeme v psychicky náročné a zároveň sedavé profesi, únava, kterou po práci pociťujeme, je především psychická. Proto je žádoucí trávit volný čas aktivně – i obyčejná procházka může mít výrazně pozitivní vliv na naši mentální i fyzickou kondici, jak potvrzuje řada výzkumů. Stejně tak je vhodné po celém dni stráveném u obrazovky omezit večerní sledování digitálních zařízení. A pokud vnímáme, že pracovní stres začíná být nad naše síly, neměli bychom se bát vyhledat odbornou pomoc,” uzavírá psycholožka Miriama Bírešová.

O Health+
Health+ je moderní soukromé zdravotnické zařízení s 15letou tradicí, které v rámci dlouhodobých programů svým klientům poskytuje komplexní péči ve výjimečném prostředí. Základem je široké spektrum zdravotních služeb ve všech klíčových medicínských oborech, od cílené prevence přes odbornou ambulantní péči až po zajištění hospitalizací a rehabilitací. Lékařskou péči zajišťuje vynikající tým specialistů s individuálním přístupem. Plná digitalizace všech dat a jejich průběžná analýza umožňuje lékařům najít nejefektivnější léčbu. K dispozici je i celá škála telemedicínských služeb, včetně aplikace, která umožňuje klientům chat s lékaři, či videokomunikaci a sdílení všech závěrů a výsledků on-line.


Zdroj: TZ / Foto: Pixabay 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s