Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 22.6.2025, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Asterix exkluzivní

23.05.2025   Ivo Fencl   Komiks   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Asterix exkluzivní
Ani nás to jako děti nenapadlo, ale Asterix byl na začátku psán a kreslen tak, že je titulní hrdina pán oné vsi odolávající Římu.

Sám by boj s okupanty sice nezvládl, ale je tu hubený druid s bílým plnovousem (česky Panoramix) a tento mág umí připravit nápoj, vlévající do krve jakýchkoli zdejších „asterixů“ nadlidskou sílu.
Což opakuji známé, ale dneska se, pánové a dámy, vydavatelé obrázkového seriálu rozhodli, že připomenou také MAJESTATIXE. „Koho že?“ slyším otázku.
Majestatix je to legitimní pán Galů, a sice žil v prvních epizodách v drze druhém plánu příběhů, ale mělo se to změnit. Přišel svazek sedmý Souboj náčelníků (zrovna česky vychází poprvé v rozšířené verzi) a hle, Majestatix se vylupuje do popředí jako chrabrý, houževnatý a velkodušný muž. Už není páté kolo u vozu!
Ačkoli si původní autor série pan Goscinny vždycky dost dával pozor, aby postavy nepropojoval s politickým poselstvím, přece jen to více i méně skrytě dělal, a to nejen figurami Asterixe, Majestatixe a dalších náčelníků. Dokonce naznačoval víc a byla by ostatně zbabělost nevyužít šanci psát - aspoň částečnou – alegorii. Ale citujme Goscinnyho přímo z aktuální knihy a strany 54:
„Mluvíme, i kdybych nechtěli, o všem, co nás obklopuje, ale přizpůsobujeme to samozřejmě dávným Galům. Taková je premisa, ale… Není zvláštní, že se takřka bezděky přibližujeme historické pravdě a že se naši Galové dodnes moc nezměnili?
Spousta věcí, co se děje dnes, se totiž víceméně děla i v oné staré době, a například galská politika a politikaření dnešních Francouzů jsou si neobyčejně podobné. Jak to neříct: je to permanentní mela. A náčelník? Tím by chtěl být každý. Už u Galů přitom všichni nabízeli neobyčejně přitažlivý volební program. Ale ano, dělo se to někdy drsněji než dnes, ale lépe je říct: dělo se to otevřeněji. A vlastně se v dějinách všechno pořád opakuje.“
Jak taky zvíte z nového vydání tohoto klíčového sedmého dílu Souboj náčelníků, pranice Galů s Římany, ale i pranice jejich vlastní, mohly „vzniknout“ i pouze následkem mylné interpretace textů samotného Julia Caesara, který - nepřesně - vysvětlil jistý náboženský rituál, o kterém podal svědectví řecký filozof Poseidónis.
Ať tak či onak, Galové bezpochyby praktikovali už ZDE NA ZEMI „boží soud“, což byla i zkouška soubojem. Poskytnutí šance na souboj, anebo nejen souboj, ale hrál jednu z podstatných rolí.
Proč taky ne? Ztratil-li náčelník autoritu, vyzval ho prostě nějaký „nižší Asterix“, a to plným právem a dle tradice, a rituální souboj začal. Řídili to ovšem kněží a to je doložená historie a Goscinny z ní šťasten vychází, ač… Ač právem beletristy je zjednodušovat a umocňovat a abstrahovat - třeba i od krve a smrti: vždyť cílovou skupinou byly hodně děti. Ale nejen ony. Brzy i dospělí.
A nakonec se autor nebál ani sáhnout na tabu, které tenkrát rezonovalo. Kolaboraci některých Francouzů za války. A právě svazek Souboj náčelníků mluví - v jiné časové rovině - o tomhle.
Dnes to nikomu nevadí, ale… Ale v polovině let šedesátých pěstoval ještě starý de Gaulle mýtus zcela odbojové Francie, takže… ho komiksové dílko nenadchlo.
Dnes 15. 10. 1964 se pak zarazil vyloženě. Proč? V týdeníku PILOTE číslo 260 má náčelník Majestatix na celičké stránce, do polí dělené, tiskovku, a sice v ní především oznamuje, že začne vycházet příběh Souboj náčelníků, ale komiks je totální parodií na Gaullovy televizní tiskovky.
Mezi 22. 10. 1964 a 5. 8. 1965 Souboj v Pilote nikdo nezakázal a nebavila se nad ním opravdu jen děcka. Byl to úspěch jako hrom a následně došlo k ediční explozi. Zatímco album Asterix gladiátorem mělo 60 tisíc výtisků a Cesta kolem Galie taky, album Asterix a Kleopatra už dosáhlo na 100 tisíc a Souboj náčelníků 600 tisíc.
Patrně i proto k němu teď dosáhly prsty Netflixu jako producenta a francouzské studio vytvořilo podle předlohy pětidílnou minisérii - prostřednictvím 3D animace. Vlastní pranice náčelníků je pak především prezentována jako souboj Davida a Goliáše.
René Goscinny se dopracoval k Souboji náčelníků už pět let po zrodu svého hrdiny na stránce časopisu Pilote a byl to rychlý postup. I když je tento duchovní otec dávno mrtev, pokračuje série dál. Asi jako i bondovky dávno pokračují bez Iana Fleminga: a lze se proti tomu ohrazovat a dá se i nadávat, co ale chcete dělat víc? Už to není v naší moci. Fenomény neumírají. A tak je to i se starodávnými Galy.

Souboj náčelníků. Speciální rozšířené vydání = 16 stran faktů k albu. Napsal Goscinny, nakreslil Uderzo. Z originálu Le Combat des Chefs (původně 1966, rozšířeno 2025) přeložili Kateřina Vinšová a Michal Lázňovský. V Albatros Media vydalo nakladatelství ALICANTO. Praha 2025. 64 stran.
Asterix Souboj náčelníků - René Goscinny | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0321 s