Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Falešné hry Českého paralympijského výboru

06.04.2005   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Falešné hry Českého paralympijského výboruChci se s vámi podělit o informace za které se jako Čech velmi stydím. Pokusím se vzbouřit krev ve vašich srdcích a jako za českého obrození si přát, aby národ povstal. Vím, je nemálo těch, jimž se v těchto dobách těžko žije. Však vznešené myšlenky jež doprovází velkolepé setkání lidstva by pro jednou mohly být nadřazeny našim strázním.

Olympijské hry! V posledních letech doprovázeny miliardovými zisky kam až oko dohlédne, samozřejmě vyjma diváka. Avšak základní myšlenkou, myšlenkou ducha, stále jedním z nejkrásnějších podniků na Zemi.
I my, Češi, svého času Čechoslováci, máme své místo v historii olympijských her. Místo důstojné na něž můžeme být opravdu hrdí. Nejen, jak je to v současné době módní ve chvíli, kdy Češi vedou, ale již napořád. Vzpomeňme jen některé z velikánů: Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Jarmila Kratochvílová a mnozí jiní. Smutné, přitom typicky české i pro některé „sportovní“ fanoušky vzdychající před velkoplošnými obrazovkami na náměstích, jména méně známá než pro fandy z cizích zemí.
Po pádu socialistické republiky proniká k našim myslím rok od roku více informací o paralympijských hrách. Tyto bezprostředně navazují na olympijské hry. Informovanost je stále víceméně sporadická ovšem se stoupající tendencí.
Před posledními letními paralympijskými hrami v Aténách jsme mohli být svědky mediálních reklam s tělesně postiženými sportovci, kde zaznívalo velmi pravdivé tvrzení: „Jsou to lidé, kteří překonali sami sebe dvakrát!“ A opravdu, pokud divák vidí bojovnost těchto tělesně postižených sportovců – s úctou smeká.
Navíc, čeští účastníci paralympijských her jsou úspěšní a to v nemalé konkurenci. Dovolím si také tvrdit, že i přes mnohem skromnější podmínky v celoroční přípravě oproti zdravým sportovcům.
Nyní o tom, proč tenhle článek vznikl.
Výše odměn, kterou vypsal Český olympijský výbor v individuálních soutěžích pro OH v Aténách byly následující: zlato – 1.000.000,-Kč, stříbro – 500.000,-Kč, bronz – 300.000,-Kč.
Čeští tělesně postižení sportovci dostali od Českého paralympijského výboru tyto odměny: zlato – 70.000,-Kč, stříbro – 50.000,-Kč, bronz – 30.000,-Kč.
Jakékoliv argumentování ČPV je nepřijatelné. V tomto světle vyznívá reklama, kterou ČPV představoval paralympijské sportovce spíše jako výsměch nebo urážka. Jak si opravdu váží českých paralympiků si můžeme lehce přepočítat. U zlata je úcta 14x nižší, u stříbra a bronzu 10x.
V naší republice se na sociálních dávkách přiživuje nemálo občanů, kteří pro stát neodpracovali ani hodinu. Ale pokud se jim někdo snaží ubrat, hned mají plná ústa diskriminace a pro strach státních úředníků je vše opět tak jako dříve.
Paralympici nejenže mlčí, ale, jak se říká, potí krev, aby mohli reprezentovat svoji vlast. Vlast, která je za tu snahu diskriminuje. A toto je diskriminace opravdová, nikoliv „vycucaná“ z prstu.
Co víc by ještě měli postižení sportovci udělat, aby si zasloužili naši úctu vyjádřenou i rovnoprávnou finanční odměnou?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 6.4.2005 - 12:03

No to je opravdu drsné, přitom i paraolympionici více než důstojně reprezentují naši vlast, přičemž by si s ohledem na obrovské náklady zasloužili mnohem více peněz, než sportovci zdraví. Postižení sportovci mnohdy potřebují řadu speciálních pomůcek a ty nejsou zadarmo... Je to nechutné a potvrzuje to přesně fakt, že se stále na tělesně postižené díváme jako na méněcenné tvory naší společnosti...


Od: f.a.d. - 21.4.2005 - 10:30

No,ono se to leckdy snadno říká,ale viník je dost možná jinde.Nepopírám,že určitě je.Ale ČOV A ČPV jsou přes podobný název dvě odlišné organizace,a to nesporně včetně dotací od státu.A to se podle mého dostáváme k tomu pravému viníkovi.Ale o to se autor článku nesnaží,jde mu o to najít viníka bez většího úsilí.To je taky chyba,i když ne tak velká jako to,že sportovci nehandicapování mají vyšší odměny.Stát všeobecně přispívá tělesně i mentálně postiženým příliš málo penězi,to je ten důvod!!!A to stojí za zamyšlení,i když ti dotyční se nad tím sotva budou ze svých luxusních sídel zamýšlet.


Od: Radek Dolanský - 27.4.2005 - 15:20

ad f.a.d.
Nesouhlasím s vámi.ČOV a ČPV jsou stát. Možná, že ne se stoprocentní účastí, ale jsou. A i kdyby nebyli, nechcete mi snad namluvit, že stát rozhoduje o tomu komu za co kolik. To dělají výše zmíněné výbory. Taktéž mají sponzory. Jinak máte úplnou pravdu v tom, že stát postižené stále odstrkuje jako za komunistů akorát říká, že ne, tak jako za komunistů. Případ o kterém píši je pro mne asi stejně zrůdný jako pro ženy jiná odměna za stejnou práci oproti mužům. A vůbec eticky je to hnus.


Od: witchka - 16.5.2005 - 16:40

To je síla
Opravdu jsem netušila, že to je takový velký rozdíl. Je to opravdu nespravedlivé a sprosté. Navíc, co si vybavuju, vozí paralympici mnohem více medailí, jak olimpionici. Fuj, fuj, fuj. :8(


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0487 s