Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Neraweb - jak já to vidím

23.03.2005   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neraweb - jak já to vidímZvykli jsme si na něj, bereme jej jako samozřejmost. Někdo coby hobby, jiný jako startovní čáru na cestě do uměleckých nebo novinářských výšin. Věřím, že i náhodným čtenářům může leckdy poskytnout prima počteníčko. A co teprve básníci! Je fajn, že je zde s námi, ale skutečnost může být i jiná.

Každý, kdo navštěvuje webové stránky sdružení Neraweb, má svůj vlastní názor. Také já v tomto článku vycházím jen a pouze ze svých názorů a přesvědčení.
Vždycky jsem si přál mít možnost reagovat svými články na různé nešvary společnosti. Především bylo mým přáním moci tyto články publikovat. Ale kde? Kudy proklouznout na stránky médií mezi uzavřené šiky „profesionálů“? Pokud nezačnete psát nějaký extra špinavý bulvár, nemáte nárok, aby se váš článek prodral do tisku.
Tuto možnost mi poskytl teprve Neraweb. Můžu psát, zveřejňovat a navíc mé články podrobují čtenáři přímé konkrétní kritice. Mnohdy ostré, někdy až nesmyslně pichlavé kritice, připomínající křiklouny na fotbalových zápasech. Zajisté jste se v komentářích setkali s nadšenými výkřiky, pokud nějaký „intelektuál“ narazil v článku na gramatickou chybu. Té škodolibé radosti. Upozornit na chyby je jistě správné, ale základ psaní tvoří forma, neboli stylistické schopnosti autora. I profesionálové mají v redakcích své pravopisné korektory, kteří jim opravují chyby. Říkám si však, že i díky těmto křiklounům, většinou hrdinně skrytým za přezdívkami, získávají autoři zkušeností potřebné k publikování na internetu.

Poetičky a poeti! Vy sami nejlépe víte, jak těžce se vaše tvorba dostává mezi lidi. Neraweb vám tuto možnost zdarma poskytuje. Zdarma pracuje i redakce Nerawebu, která se snaží díla autorů prezentovat, nebo spíš protlačit do tisku či do jiných internetových časopisů, aby se díla autorů dostala k co nejširšímu okruhu čtenářů. My ostatní nad tím ani nepřemýšlíme, když máme vše zdarma a jen sbíráme výtvory jejich nadšení.
Všechno ale zadarmo není. Každá legrace něco stojí a pronájem domény, provoz kulturního serveru je dosti drahá legrace. A co si Neraweb neudělá, to nemá. Jedině, že bychom se my, kteří Neraweb navštěvujeme, tedy autoři, čtenáři a samozřejmě i kritici, rozhodli pomoci. Nechci nikoho nutit, nebo vodit za ručičku. Každý přece máte srdce a rozum. Řeknu vám, co dělám já.
Zajisté víte, čím výše stoupá návštěvnost webových stránek, tím snadněji lze získat podnikatelské subjekty k umístění reklamy. Proto se „chlubím“ kdekomu adresou, na níž mám články a povídky. Mám taktéž se souhlasem Nerawebu vytvořený letáček, jenž rovněž distribuuji kdekoliv, kde mám známé. Zmenšil jsem jej na A6 a dal jej např. do městského informačního centra, do prostor v Domě kultury, do městské knihovny, apod. Můžu si hlavu uždímat, abych si vzpomněl na někoho, kdo by chtěl mít na Nerawebu reklamu. Ale třeba existuje někdo takový ve vašem okolí. Nebo někdo, kdo nechce sponzorovat fotbal, ale kulturu by sponzoroval raději.
Ještě jedna věc. Kdyby na Nerawebu ve výzvě „Staňte se našimi sponzory bylo zveřejněno číslo konta pro Neraweb, určitě bych je použil a poslal nějaké finance, abych mohl psát, číst, kritizovat a setkávat se s lidmi podobného (psavého) osudu. Možná bych poslal na konto zanedbatelnou částku, ale z kapek moře…A já věřím, že nejsem sám, kdo chce pomoci něčemu, co tolik pomohlo mně. Navíc se tady setkávají lidé, které mám rád, i když jsem je v životě neviděl. Máme totiž společné zájmy. Pokud chcete, napište svůj mail a já vám pošlu ten reklamní leták. Pište, čtěte a kritizujte, ale zkuste být na chvilku jiní než naši politici! Ti jen kecají…
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Skeptik - 23.3.2005 - 6:59

Vážený pane Dolanský, pochopil jsem, že nemáte rád fotbal. Ale jsou i tací, kteřá ho rádi mají a překvapivě se občas podívají i na Neraweb...


Od: Jiří Bartoš - 23.3.2005 - 8:22

Pane Dolanský, jste veden dobrou snahou a lidé z Nerawebu jsou bezpochyby obětaví nadšenci a máte pravdu i v tom, jak obtížné je zajistit financování takovéto bohulibé činnosti.
Má to však i druhou stránku. Nabídka převyšuje poptávku a to umožňuje čtenářům žádat kvalitu. A ruku na srdce, kvalita mnohých článků, zejména politických, je sporná, včetně vašich. Také zde publikovaná poezie je až na vyjímky slabá a její zveřejňování omezené a nepružné. Zdejší autoři by měli zamířit spíše na literární servery, kde je odezva a kritika mnohem širší a zde by si redakce měla opravdu vybírat to kvalitní, byť amatérské. Sympatické jsou články např. Hanky Formánkové, která píše mladě o mladých lidech, dobrým nápadem jsou filmové a knižní recenze, ty knižní však opět budí rozpaky. Pokud by se Nerawebu podařilo více svým obsahem zaměřit na mládež, byla by to cesta. Je v pořádku, že zde volně publikujete své politiké názory, ale schází mi větší opora ve faktech a např. článek M. Bittnerové (g)rošáda byl svým vyzněním, nikoliv úmyslem, doslova nešťastný.


Od: Daniel - 23.3.2005 - 9:41

Blbý kecy-tak to je přesně to,co jsem pod tímhle druhem článku očekával,místo pomoci okecávačka. Ale vim, pořád jsme Češi a v Čechách a za to zjištění díky! Mám takovej blbej pocit,že když někdo dělá něco ve volným čase, přitom má jiný povinnosti a práci, je vůbec zázrak, že je něčeho,jako Neraweb schopnej.
No a když si vemu ještě ty literární večery, kde se představilo i pár jinak neznámejch autorů, tak smekám hluboce. Věřim tomu, že mít redakce prachy, tak tu bude lepší kvalita textů a všeho, jo s penězma rostou možnosti, protože prašulky nám dávaj určitou svobodu a čas věnovat se něčemu...
Bartoš-hele a co divadelní recenze?A když už mluvíte vo autorech...Teď to "vyznívá", že Bittnerová napsala jen jeden článek,tlesk tlesk. To se povedlo, no a co jiný autoři Jelínek, Šindelářová,Kodičková???
Vo článek o Židovským muzeu jste určitě ani zrak neotřel,a přitom je zajímavej!
Ale se mnou, pane Bartoš, souhlasit fakt nemusíte.


Od: Jiří Bartoš - 23.3.2005 - 10:38

Pane Danieli, váš způsob reakce potvrzuje jen to, co jsem napsal. Předně nejsem povinen číst vše a hodnotil jsem to, co jsem četl, nemyslím, že jsem jen kritizoval. Vaše úvaha o penězích jako o předpokladu kvality a "svobody" odpovídá úvaze o 90 % úplatných novinářů. A nemůžete po nikom chtít, aby jen proto, že někdo dělá něco z lásky, z nezištnosti, byl ctěn i za kvalitu. Vámi zmiňované divadelní recenze jsem opoměl, jsou jistě dalším dobrým nápadem. Přál bych vám pro příště slušnější reakci založenou na věcnosti a méně na emocích. Co víte o mně, že mi předhazujete, byť nepřímo, snahu jen "kecat" a nepomoct. Třeba ve svém povolání pomáhám více, než jste schopen domyslet.


Od: Daniel - 23.3.2005 - 10:56

Bartoš-no jo ale tady jaksi nejste ve svym povolání, nebo jo??? Mluvíme tu o Nerawebu, ne vo vaší ctěný osobě.
Jo taky bych rád četl ještě lepší recenze, ale nejsem si jistej, že by redakce měla na to zaplatit Chuchmu..A sme zas u těch prašulí... A vono je to stále dokola,kupodivu.


Od: Hana Formánková - 23.3.2005 - 11:03

Jiří Bartoš
Milý Jiří Bartoši, i když jste svou poznámku adresoval autorovi, dovolím si na ni reagovat. Nemohu s vámi souhlasit, že když nabídka převyšuje poptávku, tak to umožňuje čtenářům žádat kvalitu. Jak si potom vysvětlíte, že trh zaplavují časopisy se stejným bulvárním obsahem s články na stejná témata, často uboze zpracovaná a přesto se na trhu udrží?
Co se týče vámi zmiňovaných severů, tak nevím ,které máte přesně na mysli, ale ty které znám já, tak tam autoři vzájemně podrobují neobjektivní, závistivé někdy až hysterické kritice a autor se tam málokdy setká se skutečným názorem čtenáře.
Co se týče poezie, tak Neraweb byl mimo jiné také založen na podporu začínajících autorů, takže některé básně působí amatérsky, protože to jsou autorské prvotiny. Dáváme jim prostor záměrně, protože mají jen velice málo možností, kde mohu publikovat. Jaké jsou podle vás kritéria hodnocení básní?
Vážně si myslíte, že mládí má zelenou a že by se tento server měl zaměřit jen na mladé? Kdybychom tak učinily, klesla by nám návštěvnost nejmíň na polovinu.
Opravdu si myslíte, že kultura, či literární činnost je jen záležitostí mladých?
Píšete o mě, že píšu mladě a mladých lidech, myslíte si , že mladě o mladých mohu psát jen mladí? A zralé ženy jsou podle vás na odstřel?
Potěšilo mě, že považujete filmové kritiky za dobrý nápad. S nápadem založit Filmový koutek a věnovat se ji m více, jsem přišla já, nikoliv svoboda mladá, ale zralá žena, která jak je vidět podle vašich slov, má co říci i mladým lidem.


Od: Jindřiška - 23.3.2005 - 11:59

Pošli mi ten letáček, uvidím, jestli i já něco zmůžu. Mohu ho taky zveřejnit. Diky


Od: Daniel - 23.3.2005 - 12:54

Hana - PIF PAFFFF a už nenapíšete ani čárku!!!!já chci mladý,já chci mladý,já chci mladý,já chci mladý,já chci mladý,já chci mladý a jestli nebudou, tak Vás s Bartošem přestanem číst, bububububu


Od: Kocour - 23.3.2005 - 13:40

Pravopis
Máte, pravdu, že v redakcích pracují korektoři, kteří před zadáním stránky do tisku čtou obsah z jazykového hlediska. Korektoři ovšem nemají za úkol suplovat znalosti redaktorů. Přezkoušení ze znalosti českého pravopisu je součástí každého výběrového řízení a nejsou výjimkou případy, kdy uchazeč neuspěje právě proto, že je s gramatikou na štíru. Samozřejmě, že i profesionál udělá chybu, nebo překlep, ale v naprosté většině je příčinou spěch, se kterým pracují redaktoři zejména v denících. Slavný novinář František Gel v jedné své knížce o novinářské práci popsal situaci, kdy mladý redakční elév zděšeně přiběhne za zkušeným kolegou se sdělením, že přehlédl ve svém textu hrubku. "Už jsem ji opravil sám," říká mu kolega, "a kdyby ne, chytil by ji korektor." "Takže člověk může udělat chybu?" ptá se mladík. "Může," odvětí redaktor, "ale korektor si pak o něm může myslet, že je vůl." Chci tím říci, že každý, kdo chce veřejně publikovat, by si měl text předem důkladně přečíst, popř. požádat někoho jiného a vychytat všechny chyby, než materiál uveřejní. I pravopis je vizitkou autora. Řadu let jsem pracoval v literárním klubu a vždycky mi bylo smutno, když jsem četl fanzin z jiného klubu a v tiráži našel hrdou větu "neprošlo jazykovou úpravou". Věta neznamenala nic jiného, než že se editoři fanzinu nenamáhali použít pravidla pravopisu.


Od: Hana Formánková - 23.3.2005 - 15:10

Daniel
No ,že jsem se přiznávala ke s svýmu věku, ted je po mně. Au!


Od: Hana Formánková - 23.3.2005 - 15:30

Kocour
Opravdu musí každý novinář projít výběrovým řízením znalostí pravopisu? Četla jsem článek jedné šéfredaktorky jednoho velice známého časopisu, která se veřejně přiznala ,že pravopis neovládá, že ho zkrátka nemůže dostat do hlavy. Přesto její články mají bravurní a vytříbený styl.
Dále jsem četla v učebnici Českého jazyka pro základní školy větičku, že důraz na pravopis se přeceňuje na úkor schopnosti souvislého a logického vyjadřování. Děti sice ovládají pravopis, ale jejich slohové projevy jsou katastrofální. On totiž pravopis v mnoha oblastech nemá praktické opodstatnění.
Když už tady píšete tady o profesionálech, kolika procedurami jejich článek projde, než je publikován a chcete dávat rady nám amatérům, tak byste měl uvědomit, že to co dělají v profi redakci tři lidi a za peníze, dělají autoři sami a zadarmo. Mnozí z nich nemají doma PC a lítají po knihovnách , aby vůbec mohli publikovat. A ve svém volném čase, zatímco ti vaši profesionálové k tomu mají všechny možné podmínky přímo pod nosem. Myslíte, že oni po sobě články nečtou? Ale čtou, ale jenom ten kdo píše v těchto amatérských nesnadných podmínkách, ví, jak snadno ulítne hrubka, zvláště, když se člověk soustředí na stylistiku.
Máte pravdu i pravopis je vizitkou autora, ale není podmínkou pro psaní. Věřte, že autoři se za své chyby stydí, jenomže ono se to dobře kritizuje z druhé strany, když čtenář nevidí, co všechno to obnáší.
Právě k pravopisné korekce jsou zase o penězích, kdybychom je měli mohli bychom si dovolit platit korektora. Nechtěl byste nám zdarma dělat pravopisné korekce? Neboli místo rad, které nošením dříví do lesa, nabídnout pomocnou ruku?


Od: Daniel - 23.3.2005 - 16:22

Hanka-dyž neni na korektora, tak snad ani nepubnlikovat, ne???:-)Skvělej tip - Perlovka, červená kabelka a bude hned na deset korektorů a pan kocour bude dobře spát.My mládata máme rádi zkušený ženský, to by bylo abyste si nevydělala... Na to bych i přispěl/na Neraweb a jeho "mizerný" recenze a články bez korektur ani náhodou/!!Děláte to vůbec pěkně blbě.Já se divim, že to tady nezrušíte, kdo to má číst?


Od: Míša Dvořáková - 23.3.2005 - 18:14

Ahojky všem...no jak to vidím já ( ty vaše komentáře)..tak se jdu odstřelyt tedy odstřelit...


Od: Petra Gajdíková - 23.3.2005 - 20:20

Daniel
Neraweb, je věcí svobodné volby. Je na každém z Vás, zda jej číst budete nebo ne. Taktéž nás autory ke spolupráci nikdo nenutil. Dělám to zadarmo a velmi ráda. Snažím se Nerawebu všemožně pomoci. Třeba se nám společně podaří pozvednout Neraweb. Ráda bych si přečetla třeba vaše práce. Ani nevíte, jak moc mě potěší, když najdu dobrý komentář ke svému příspěvku. Proto to děláme. Děláme to pro Vás!! Pokud se Vám to nelíbí, raději zajeďte svou myškou na X.


Od: Jiří Bartoš - 23.3.2005 - 22:09

pro Hanku Formánkovou - je mi líto, že značně překrucujete obsah mé reakce. Nevím, že bych preferoval mladé autory, v tomto ohledu nerozlišuji.
Za další - argument o bulváru není na místě. Prostě trh má své žánry a časopisy si hledají své místo. Neznám takový, který by dělal vše. Pochválil jsem i kritizoval a na to jste mi neodpověděli. Když navrhuji zaměření na mladé čtenáře, je to návrh, poněvadž se mi zdá, že zde publikovné příspěvky směřují převážně k nim. Pokud jde o literární servery, mám na mysli Pismák, ale třeba Básničky všeho druhu na Lidé.cz, tam rozhodně není nepřátelská atmosféra a pokud jde o Písmák, tam je to složitější, ale i poučenější. Zde totiž je na poezii i prózu v naprosté většině odezva žádná nebo mizivá. Navíc je váš systém skutečně nepružný, velmi prostorově omezený a tedy vlastně málo podpůrný. Rozumím tomu, že hájíte svou práci, nejednal bych jinak, ale ve skrytu duše bych přemýšlel.
Daniel : Vaše reakce, že nejde přece o mé povolání je zdánlivě správná, ovšem pokud by jste bez příčiny nekritizoval mou neochotu či neochotu Čechů pomáhat. Prostě kritizujme konkrétní činy a lidi. Soudný či moudrý čtenář by to nenapsal. A slušný by volil jiný tón. Vaši práci, tedy práci autorů kritizuji slušně a se snahou o objektivitu, Polemika vedena způsobem, který jste zvolil vy, je k ničemu.


Od: Daniel - 24.3.2005 - 9:30

Bartoš-Objektivní bejt můžete v tom okamžiku,dyž vidíte do zákulisí a nevšim sem si,že byste byl napsanej v redakci,nebo byl pravá ruka Hanky F.,nebo tý Bittnerový. Takže co ste tady předved,je blbý a licoměrný plantání,přesně jak vo tom píše autor Dolanský.Tendle článek se snad nemenuje -lidská pomoc bližnímu,ale týká se jenom Nerawebu,tak laskavě mluvte k věci a nemelte zbytečně pantem. A co se týče mýho vychování, nejsem míň sprostej,než vy,páč zaobalit sprostotu do rádoby slušnejch slovíček umí každej trouba-i já.Chcete bejt za každou cenu nad věcí,ale máte přitom jenom vztek na určitý lidi a ¨halíte to do libozvučnejch mouder,abyste vypadal za chytráka.Takže by bylo asi fajn,přesunout svý voko na lepší web a nechat lidi,co se vo něco snažej pod písmenkama Neraweb, na pokoji.


Od: Daniel - 24.3.2005 - 9:32

A to řikám za sebe jako za čtenáře,kerej to tady má, narozdíl vod vás rád a váží si toho,co tady ty lidi dělaj pro druhý.


Od: Jiří Bartoš - 24.3.2005 - 9:49

Tak, a je vymalováno.


Od: Martina Bittnerová - 24.3.2005 - 10:34

Chtěla bych všem poděkovat za postřehy a rady, bohužel většinu asi zklamu (překvapím) tím, že o všech věcech vím, přemýšlím o nich a snažím se je zlepšovat, leč mi dovolte podělit se s pohledem z tzv. druhého břehu, budu se snažit být věcná:

1. Kvalita článků, tj. obsah webu – existuje jasná představa o tom, jak by to mělo všechno vypadat. Bohužel ale a teď trochu ironie – Konvicová se raděj věnuje svému dítěti, Dolanský práci, Gajdíková se fláká ve škole…., než by „plnili rozkazy“ a fungovali dle našich představ. Realita je taková, že na internetu se průměrně platí za článek – 1ns 200-400 Kč. V takovém případě mohou provozovatelé vybírat autory, články atd.. Mají v tom směru volnější ruce. Ačkoliv jsem se snažila umluvit mnoho dobrých autorů, zadarmo nám psát odmítli. A to se týká i studentů žurnalistiky,publicistiky apod. Tudíž musím být vděčná a jsem za to, že právě zmínění a všichni autoři obecně vůbec věnují svůj čas na to sem psát! A za to, že se snaží se i v tomto směru na sobě pracovat.
2. Kvalita recenzí – opět to hodně souvisí s bodem 1., já osobně čtu hodně recenze i v jiných médiích a jejich kvalita je různá, sama bych ráda měla opravdu výtečné a profesionální recenzenty i na stránkách Nerawebu, ale opět proč by sem psali zadarmo? Navíc navázat kontakt s divadly není jednoduché, stálo mě to hodně sil a energie, zažila jsem i to, že jedna paní produkční nedorazila na schůzku, nezvedla mobil a druhý den se omlouvala, že ji do toho něco vlezlo, ale že by se ráda domluvila na spolupráci…A takhle podobně se chová většina lidí dneska…Tudíž každá nepatrnost, kterou vybojuji, mě stojí mnoho sil a času.
3. Korektury – vzhledem k objemu činností, jaké musím vykonávat, nejsem schopná ještě kontrolovat pravopis druhých, sama dělám chyby. Učinila jsem mnoho pokusů získat pro Neraweb korektora, ale naráží to samozřejmě na finance. Proč by nám někdo dělal korektury zadarmo, když může jinde za peníze? Tudíž jsem ráda, když někdo na chyby upozorní v konkrétním článku, ale forma stylem – Co píšeš, když to neumíš – se mi nezdá nejvhodnější, mnohem efektnější je, když dotyčný pošle opravy na mail: redakce@neraweb.cz a my už vše opravíme v admin. systému.
4. Poezie – na většině literárních serverů poezie jednotlivce zapadne s ohledem na objem příspěvků, u nás vychází pravidelně ve čtvrtek. Mohla bych sem dostat dílka ceněná na literárních soutěžích, nicméně tím by se trochu vytratil smysl pomoci i začínajícím autorům. Často se stává, že samotní autoři redakci kontaktují s prosbou o radu apod. Pokud je v našich silách, tak se individuálně těmto lidem věnujeme. Onehda mi jedna dívka napsala, že si velmi cení toho, že jsem ji vůbec odepsala, protože jinde se na ní vykašlali… V tom vidím smysl našeho počínání, navíc je to jedním z cílů o.s.Neraweb viz stanovy na osn.neraweb.cz.
5. Autoři – samotní autoři mají za svou činnost pro nás jediné a to volný vstup na různé akce a to jsem pro ně v mnoha případech musela doslova „vydržkovat“. Pro mě osobně to znamená další práci navíc –někdo s těmi institucemi musí komunikovat a vše domlouvat. Ale dělám to pro autory a potažmo pro čtenáře, kteří si pak o některých z těchto akcí mohou něco u nás přečíst.
6. Peníze – všichni jsme tady dobrovolníci, vybrali jsme si to, zabíjíme tím svůj volný čas. Ačkoliv se snažíme pořád něco vylepšovat, jde to pomalu a často ne tak, jak bychom si představovali. Při jednání s různými lidmi z různých institucí narážíme na aroganci, neschopnost normální komunikace a férového jednání. Skutečně tím našinec vidí jako v zrcadle odraz společnosti a rozhodně moc krásný není. S penězi začíná i padá svět, peníze dávají svobodu a umožňují ledacos změnit. A to vše se týká i Nerawebu.
7. Za existenci Nerawebu jsme zažili ledacos – vykrádání článků, nápadů, vykradení mailové databáze registrovaných čtenářů a všelijaké další nepěknosti a podlosti. Velmi často –asi tak třicetkrát denně s tím chceme s Hankou seknout a jediné, co nás drží je víra, že aspoň pro pět čtenářů má naše činnost smysl.


Od: Hana Formánková - 24.3.2005 - 10:41

Daniel
Ty jsi génius, to mě nenapadlo už tam letím.


Od: Hana Formánková - 24.3.2005 - 10:52

Ji ří Bartoš
Milý Jiří Bartoši,
odpověděla jsem Vám dost jasně na veškerou vaší kritiku, že mé argumenty neberete, je otázka vašeho přístupu, k názoru druhých. Vidíte věci jen z jedné strany a z druhé strany nejste přístupný argumentům. Nezlobte se ,ale vaše neústupnost svědčío tom,že nevíte, co všechno redakční i autorská práce obnáší.
Už jenom srovnání s Písmákem je mimo kurs, protože Písmák je právě specifický sever, kde se autoři vzájemně kritizují mezi sebou a jejich představa o poezii je často pomýlená. My nesjme sdružení autorů, kteří se čtou mezi sebou, ale literární deník pro všechny čtenáře. Jestli hledáte "kvalitu" v poezii, tak to pak musíte opravdu chodit na Písmák, tam si přijdete na své. VY jste mi také neodpověděl ani na jednu mou otázku. Jaké jsou podle vás kritéria pro hodnocení poezie a jestli byste nechtěl přidat ruku k dílu a dělat naám praviposní korekce.


Od: Martina Bittnerová - 24.3.2005 - 10:53

Ještě bych ale ráda dodala, že se všemi divadly, s nimiž spolupracujeme a dalšími institucemi, tak je to hlavně díky tomu, že mají velmi vstřícné a slušné produkční. Tam je ten vzájemný kontakt velmi dobrý.


Od: Hana Formánková - 24.3.2005 - 10:55

Martina
Možná nás ti kritici chtěj donutit, abysme s tím sekly, protože jim konkurujeme :-)


Od: Jiří Bartoš - 24.3.2005 - 21:28

Děkuji Martině Bittnerové za věcné a slušné vyjádření a také za její čas. Lidsky mohu jen ocenit její práci a práci dalších, obsahově mohu mít výhrady. O nic víc mi nešlo. Ještě jednou děkuji.


Od: Martina Bittnerová - 25.3.2005 - 12:52

Konto Nerawebu je uveřejněno zde:http://osn.neraweb.cz/kontakt.htm


Od: Renata Šindelářová - 30.3.2005 - 7:58

Jiřímu Bartošovi, ale i ostatním
Ačkoliv nás kritizuje, čtenáře jako Vy mám ráda. Pokud je kritika konstruktivní a není jejím smyslem urážet a dokázat si "jaký jsem machr", pak je to dobrá kritika. I když Vám třeba oponujeme, určitě před takovou kritikou nestrčíme hlavu do písku, ale budeme o ní přemýšlet.
Co se týká Vašeho nápadu se zaměřením Nerawebu pro mladé, domnívám se, že není dobré rozdělovat společnost na kategorie, nechť si každý vybere to, co je mu blízké, nechť mezi generacemi vzniká interakce, která jim pomůže v pochopení, soužití, vývoji.
Z pohledu redakce by se měl Neraweb snažit o to, získat co nejširší veřejnost, ne jen její část. Kromě toho, když v dnešní době např. napíšete román pro mládež, najít pro něj nakladatele bude těžší než najít nakladatele pro jakýkoliv jiný román. Mládež dnes nečte. Možná se pohybuje víc na internetu, ale často hledá spíš zábavu a dobrodružství, než prózu, poezii či zmíněné politické debaty. Neraweb bude rád za každého mladého čtenáře i přispěvatele, ale na druhou stranu se nemůže spoléhat jen na ně.
Pokud rozumíte politice a jste schopen dodat fakty, keré Vám ve článcích chybí, nenapadlo Vás, že byste také přispíval? Třeba se Vám zrovna podaří vytvořit nabitou inteligentní atmosféru, která zřejmě podle Vás na Nerawebu chybí. Nebo můžete alespoň doplňovat svými reakcemi články, o nichž si myslíte, že v nich něco chybí - a víte co. Ale pokud neuděláte ani jedno z toho, tak už Vám nemohu poradit skutečně nic jiného než: nečtěte nás, když se Vám to nelíbí. Bohužel i taková může být odezva. Nemusíme se každému líbit, nemusíme každému vyhovovat. Snažíme se, ale pokaždé to třeba nevyjde. (Je to jako když si koupíte časopis a pak se Vám nelíbi, příště si ho tedy už nekoupíte.)
RECENZE A JEJICH ODBORNOST jsou citlivým tématem Nerawebu a já věřím, že se najde spousta těch, kteří budou kritizovat neodbornost našich článků. Myslím, že bychom se nemusíme stydět za to, že naše recenze zní trochu laicky.jsme tu pro čtenáře. Běžné čtenáře, upozorňuji. Není nakonec někomu, kdo si jde do knihkupectví koupit knihu, příjemnější názor jiného čtenáře-spotřebitele, než vysoce erudovaná kritika odborníka, které nakonec stejně porozumí jen absolventi filozofické fakulty?
Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale chtěla bych k tomu ještě uvést slova M.Viewegha, který rozděluje českou literaturu a potažmo i české spisovatele na dvě větve. První je vysoce umělecká, velice odborná, příznivou kritikou podporovaná část, kterou však čte a kupuje minimum lidí. Druhá část českého literárního světa je více bližší čtenáři, zábavná, tudíž komerční, odbornou kritikou považovaná za pokleslou - tato část má při dobré konstelaci hvězd naději na čtenářský úspěch (počítáno podle prodaných výtisků). Znamená však proto, že tato druhá větev je horší? Povrchní? Hloupá? Myslíte, že neobsahuje myšlenky hodné k zamyšlení? Ne. Mezi oběma větvemi se najdou dobré i špatné knihy, mězi oběma větvemi budou dobří i špatní spisovatelé. A nakonec, čím se vlastně měří ono "dobré" či "špatné"? Nejsou to jen naše subjektivní vjemy, ovlivněné výchovou, úrovní našeho vzdělání, dobou, v níž žijeme?
A proč toto všechno uvádím ke článku o Nerawebu? Proto, že Neraweb má především 1.) zaujmout čtenáře (musí se proto klonit k té komerční větvi), 2.) pomoci začínajícím autorům, 3.) přimět čtenáře i autory k tomu, aby popřemýšleli o své tvorbě, ale třeba také o politice nebo o věcech mezi nebem a zemí. Nakonec, není to fajn, když si můžeme vyměnit své názory (aniž bychom se přitom museli vzájemně napadat) a můžeme si tak rozšířit své obzory?


Od: Renata Šindelářová - 30.3.2005 - 8:00

Radek Dolanský
Pošli mi, prosím, také ten letáček. Rozdám ho u nás. Díky.


Od: Radek Dolanský - 30.3.2005 - 14:36

ad Skeptik
Představte si, že i já se podívám na fotbal a docela často. A přesto si myslím, že by se peníze nemusely sypat pouze na jednu hromadu. O tom ten příměr byl, vážený.


Od: Radek Dolanský - 30.3.2005 - 14:43

ad Jiří Bartoš
Nemohu říci, že bych s vámi souhlasil, pane Bartoš. Víte, profesionálové píší za peníze do novin. Pokud budete v Nerawebu vyžadovat profesionalizaci, můžou se jít amatéři opět klouzat. Proto je to OBČANSKÉ sdružení nikoliv výběrový klub. A moje politické názory, pane, jsou z velké části orientovány tím o čem se v tisku právě nepíše. Ostatně pokud sumarizuji kritiku u svých článků musím vás zklamat - převážně byla kladná a ta vaše tam chyběla.


Od: Radek Dolanský - 30.3.2005 - 15:00

ad Kocour + VŠICHNI
Ano Kocoure, i pravopis a celková stylizace je vizitkou autora. Možná ne vždy si to autoři až tak moc připouštějí, že by v textu mohlo být něco v nepořádku (píši nyní především o sobě). Neříkal jsem to zde, ale dostávám za to na Nerawebu od jedné fajn kamarádky "kartáč" téměř pokaždé, když se s něčím ozvu. Prostě se učím a jsem za to Nerawebu vděčný. Jsem vděčný i kritikům. Jak vám (nyní nemyslím Kocoura) má člověk vysvětli, že učení lidé neprší, básník se nestane tím, že zvládne rým a kritik by měl taky někdy zkusit zač je toho loket. Prostě tyhle stránky, aspoň já to tak chápu, jsou pro lidi, kteří chtějí něco sdělit, něco dokázat a něco se naučit. Tak jim to neberte, pokud jste jim to nedali (tak tohle se víceméně týká především pana Bartoše).


Od: ad Hana Formánková - 19.4.2005 - 10:12

Připojuji se.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.044 s