Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Aplaus za Nadílku

16.05.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Aplaus za NadílkuHořká komedie o třech vánočních setkáních tří manželských párů, plná černého anglického humoru

Premiéra 11.5. 2005 v Divadle na Jezerce opět přilákala mnoho diváků. Sem chodíme skoro najisto za kvalitními tituly i bezvadným provedením. Ani dnešek nebyl výjimkou.
Alan Ayckbourn v hořké humoresce Nadílka si mistrně hraje se situační komedií a z úplně běžných událostí dokáže vytvořit zážitek k popukání. Smích, střídavě více či méně, jako zvuková kulisa provází celé představení.

Vánoce první (v kuchyni)
Trochu nejistý Sydney na počátku podnikatelského vzletu zve důležité „přátele“ na návštěvu, aby u nich získal podporu. Cepuje svou manželku, aby vše bylo OK. Ta trpí zvláštní nevyléčitelnou nemocí. Musí uklízet uklizené, zametat zametené a mýt umyté. Hospodyňka a puťka k pohledání. Musíme se ukázat, nic nesmí chybět, dojem zcela dokonalý. Nafrněná manželka vlivného bankéře ovládá dokonale společenskou konverzaci, a i když má problém se něčeho tak škaredého dotknout, přesvědčí všechny, že se nachází v nejúžasnějším domě. Bohužel dojde zásoba pití a konvence musí být porušeny. Déšť a holiny významně zasáhnou hostitelské ambice. Vše podstatné kupodivu proběhne v kuchyni, i když návštěvy obvykle přijímáme ve vypulírovaném obýváku.

Vánoce druhé (a zase v kuchyni)
Tentokrát se stává hostitelem ještě úspěšný architekt, jeho pracovní problémy se jen lehce vznášejí zahaleny zatím neproniknutelným obláčkem. S manželkou řeší závažný rodinný problém. Rozchod. Zatímco Eva usilovně přemýšlí, jak se zprovodit ze světa a řádně se tomu nevděčníkovi, záletníkovi, zrádci pomstít, přichází návštěva. Když nevyšel pokus se zastřelit, ani spáchat harakiri, přichází na řadu syčící plyn. V tom okamžiku se začíná roztáčet zběsilé kolo nedorozumění, které naše bránice značně procvičí. Nakonec jako zázrakem přežije celá šestice.

Vánoce potřetí (tentokrát pro změnu zase v kuchyni)
Postavení přátel se poněkud proměnilo, architektova hvězda se zřítila spolu s projektovanou střechou, zatímco původně chudý Sydney prosperuje. Netečného bankéře neustále udivují a zároveň ponechávají v naprosto smrtelném klidu běžné životní skotačení, dokonce je smířen i s pravidelným výpadkem topení v zimním období.
„ Na stole máme prach, nebo je to námraza?“ jediná vzrušenější reakce na dost mrazivě deptající situaci.
Marion tráví dny, možná i týdny nahoře v pokoji zahřívaná stále větším množstvím alkoholu. Ani to není pro bankéře důvod ke znepokojení. Když zazvoní zvonek, nechtějí své uspešné přátele ani vidět a předstírají, velice potichu a neviditelně, že nejsou doma. Návštěva se proplíží zadním vchodem a uzří je v dost směšné situaci.
Ale úspěšného člověka provází veselý duch a americký úsměv od ucha k uchu. Strhává nutně k bujarému veselí ostatní, i když proti jejich vůli a všichni počnou křepčit, tančit a jásat, za každý přestupek odevzdávat fanty.
Víření humoru přechází do zběsilého kolotoče tance, kdy činí jako smyslu zbavení a to jenom proto, že oni (ti úspěšní) si to přejí.


Herci se baví
L.Hlavica podle skvělého textu, který sám o sobě je zárukou dobré zábavy, vytvořil kvalitní představení a umožnil všem hercům úplnou přirozenost. Dobří herci nemusí deklamovat a přehrávat. Stačí, když přijdou na jeviště, baví se a hrají si.
Hra samozřejmě měla i hlubší psychologický podtón, ale vtipnost na plné čáře vítězila. Každá postava řešila svůj intimní problém, s nímž nerada vystupovala na veřejnosti, snažila se ho ututlat, a přesto se stával veřejným tajemstvím.
Přestrašená hospodyňka (A. Bendová) se s manželovým růstem stávala manažerkou vynucené zábavy, v kariéře stoupající, i když stále trošičku nejistý a křečovitý Sydney (J.Plesl), s depresemi a nevěrou přelétavého manžela (M. Preiss) bojující Eva (M. Šplechtová), úplně flegmatický a praktického života neschopný, naštěstí dobře zajištěný, bankéř (J. Hrušínský) a jeho zprvu pyšná a nadřazená, později alkoholem rozložená Marion (V. Zawadská) dokázali, na pohled lehounce a bezbolestně, udržovat publikum v opojném nadšení.

Jako v dětské hře Škatulata, škatulata hejbejte se i v tomto tříletém období uzrálo a proměnilo se postavení jednotlivých lidí. Kupodivu nedošlo k výměnám partnerům, nevěra se nekonala. Ale mince lítaly do výšky a padaly různými stranami na zem. Štěstí se okamžitě měnilo v neštěstí, úspěch v neúspěch, pokora v nadřazenost, výsměch v podlézavost.
Nejde tu ale o morálku, nikdo není zlý ani dobrý, jde o nadsázku a uvolňující smích. Umožňuje humorné ztotožnění s jakoukoli postavou, všechny jsou přece milé a zranitelné.
Příležitostí k vřelému smíchu v dnešní době neustále ubývá, ale v Divadle na Jezerce dostanete šanci.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0694 s