Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Obřízka – rituál, nutnost nebo zrůdnost? 3. část

09.06.2005   Jindřiška Kodíčková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Obřízka – rituál, nutnost nebo zrůdnost?  3. částPohled do historie.

Předchozí díl seriálu: (klikni)

Původ obyčeje není jasný, nejstarší stopy po obřízce nacházíme již na počátku egyptského státu. Jednalo se o iniciační obřad vykonávaný převážně v době dospívání a tak zaručoval nejen vstup do dospělosti, ale i normální sexuální život.
Obřízka původně souvisela s přírodními kulty, zdůrazňující plodivou sílu, zvláště ve starověkém Předním Východě . V Izraeli ji druhotně pojímali jako znak sounáležitosti a duchovní jednoty.

Starý zákon podává trojí zprávu o zavedení, případně obnovení obřízky.
První ji zavádí Hospodin prostřednictvím Abraháma (byl obřezán v 99 letech) ke zpečetění smlouvy s lidem a nachází se v První knize Mojžíšově. Nebyla žádným novým „vynálezem“ Izraelitů, ale převzali ji od okolních národů.

Druhou zmínku vidíme v knize Jozue.
Jozue ji prováděl na památném pahorku Atalot (pahorek předkožek) a předkožky se pak pálili nebo zakopávali. Byl to obřadný úkon a Izraelcům otvíral možnost další účasti na jiných obřadech.


Třetí zmínka se vyskytuje v Druhé knize Mojžíšově a týká se Midjánky Sipóry. Je to také jediná zmínka ve Starém zákoně, kdy obřízku provádí žena:
„Tak vzala Sipora kamenný nůž, obřezala předkožku svého syna.“
Oba poslední případy dokládají, že se obřezávalo až na prahu dospělosti, nikoli v novorozeneckém věku. Později se obřízka posunula do doby krátce po narození a dostala jiný význam. Stala se iniciačním obřadem, který symbolizoval vstup do náboženského společenství, potvrzovala čistotu víry a symbolizovala židovství. Chlapci bývali obřezáni většinou 8. den po narození. Čteme tak ve Třetí knize Mojžíšově:
„Osmého dne byla obřezána jeho předkožka.“
Obřízka není nutným předpokladem židovství. Ze zdravotních důvodů k ní nemusí dojít. Také pokud při obřízce už zemřeli dva synové, třetí ji nepodstoupil.
Mohel, muž vyškolený k obřízce, ji zprvu prováděl v synagoze, dnes se dává přednost mohelovi -lékaři v nemocnici.

Podobně obřízka probíhá u muslimských národů, ale na rozdíl od židů už neví, proč tento akt vlastně praktikují. Jedná se asi o symbolické pokračování tradice zděděné z předmuslimské Arábie a Egypta. Chlapci se jí podrobují během prvních sedmi let života. Vykonávají ji zdravotně vyškolení odborníci, ale také vesničtí holiči, což může působit zdravotní problémy.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 19.6.2005 - 14:45

vše, co zde bylo napsáno, mohu potvrdit. nechal jsem si provést obřízku, je to minimální chirurgický zákrok, po kterém setrváte v němocnici podle věku od několika hodin odpočinku až po jeden den, pokud se nevyskytnou nepředvídatelné komplikace. Asi týden je takto obnžaný žalud snesitelně bolestivě citlivý na dotyk se spodním prádlem, v dalších 2-3 týdnech tyto nepříjemné, ale vcelku snadno snášené pocity ustupují. Po tu dobu je zapotřebí zvýšené péče, kdy si žalud a jizvu po zákroku omýváme heřmánkovým čajem.
Opravdu dochází k lepšímu sexuálnímu prožitku, ale i hygieně.Například před obřízkou po vymočení vždy uniklo několik kapek moči do spodního prádla, dnes tento problém nemám. A také úplně odezněla bolestivá citlivost žaludu na styk s prádlem či čímkoliv jiným. Doporučuji.


Od: Ten-jehož-jméno-neznáte.hehe - 20.6.2005 - 18:30

Vobřízka)))
Přítelkyně se mě snaží kvůli ní dostat do nemocnice na chirurgii.


Od: Tonda Vlas - 28.11.2018 - 21:31

*Od: Ten-jehož-jméno-neznáte.hehe - 20.6.2005 - 18:30
Vobřízka)))
Přítelkyně se mě snaží kvůli ní dostat do nemocnice na chirurgii.*
.......................................................
Vůbec se nedivím, pokud naletí takové stupidní cirkumfetišistické propagandě.


Od: Tonda Vlas - 29.11.2018 - 4:57

Omyl, původ obřízky je zcela jasný. Evidentně se jedná o zvrácenou okultně náboženskou praktiku. V tomto se vůbec neliší "moderní" člověk od člověka jeskynního, který s tou zvrácenou praxí začal. "Moderní" člověk tu zvrácenost zabaluje do pseudovědy. Ve starém Egyptě nebyla obřízka všeobecně rozšířená a měla vyloženě nábožensko-okultní charakter. Byla povinná především pro kněze. Normální sexuální život se zmrzačeným penisem? To snad autorka nemyslí vážně. Žel, ve své zaslepenosti asi myslí.

Se zbytkem seriálu se dá celkem souhlasit. Jenom to dokazuje prastarý nábožensko okultní původ obřízky. Dnes je ta obřízka kromě animistických kmenů až na mainstreamové křestany i přes svůj evidentně nábožensky okultně pohanský původ praktikována především vyznavači monoteistických náboženství, židy, muslimy a heterodoxními křesťany na Středním východě, v Egyptě a Etiopii a též heterodoxními evangelikálními křesťany v USA a zbytkově též i v jiných anglofonních zemích, kde se s nimi svezli i mnozí katolíci, kteří jinak jako mainstreamoví křesťané tu obřízku principiálně odmítají.Od: Tonda Vlas - 29.11.2018 - 5:04

@anonym

K takovým vyjádžením jsem velice opatrný. Vím o mnoha případech, že to, co bylo z počátku výhodou se kvůli zvýšené keratinizaci žaludu a následnému znecitlivění změnilo v trvalou noční můru.

Normálně moč do spodního prádla neuniká, zvláště, když si při močení dotyčný svou předkožku stahuje.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0376 s