Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře VáňaLéto v sítiEvoluce českého jídla – mimořádně záslužná a erudovaná publikace
Až se rozjedete na výlet do Dětenic, potom musíte po návštěvě zámku a zámeckého pivovaru zavítat do Středověké krčmy, přesně řečeno starobylé české hospody, která je zároveň muzeem i restaurací a v podstatě součástí již zmiňovaného zámeckého pivovaru. S prahem do Středověké krčmy překročíte čas, vstoupíte do minulosti.
Půjdete po podlaze pokryté slámou, minete pec a záhy otevřený krb, potom boží muka a na stěně před vámi se objeví imitace lebek. U stropu visí závěsné klece. Působí to trochu strašidelně, když nakonec ve střídmém osvětlení svíček zasednete na mohutnou lavici pokrytou kůží ke stolu s kamennou deskou.
Nic vás však nemůže zarazit víc, než když se u vašeho stolu objeví starobyle oděný jinoch a zeptá se vás hezky česky: „Co bude žrát pán? A co bude žrát selka a pachole? A chlastat budete co?“ Dotyčný jinoch se vás však nesnaží urazit, jak by se mohlo zdát, za svou drsnou mluvu nemůže, vždyť sem přišel rovnou ze středověku, to prostě musíte pochopit. Stejně jako vaše zvědavá a veselá babička, které jinoch neváhá upřímně povědět: „Seš nějaká namotaná!“
V jídelním lístku najdete široký výběr černé kuchyně. Např. vepřový jazyk na grilu, kukuřice-klásek, pecen chleba, křen. Nebo: grilované kuřecí stehno uzené, kukuřice-klásek, pecen chleba, švestková omáčka, česneková omáčka. Jako moučník doporučuji výborný "koláč kuchařky Filomény". A pokud raději vegetariánskou stravu, samozřejmě máte výběr v části jídelníčku zvaném „NĚCO PRO KYTKOŽROUTY“. K pití, zdejší řečí k chlastu, si můžete objednat několik druhů piva, např. i sladké "pivo lásky".
Po nezbytné chvilce čekání, která vám rychle uběhne sledováním cvrkotu a posloucháním dobové hudby, vám váš „drzý jinoch“ přinese talíř s pecny chleba, ale také mísu s citrónovou vodou, kterou jste si neobjednávali a navíc není určená k pití. K čemu tedy? Ačkoliv dostanete i příbory, (kdybyste se mermomocí nechtěli přizpůsobit), bývá tady zvykem i „jíst dobově“, to znamená rukama. Mísa s vodou tedy slouží k vašemu ošplíchnutí a snadnějšímu návratu zpátky do budoucnosti.
Otevírací doba je každý den od 11.00 do 23.00 hodin a každý víkend tu pořádají večerní středověkou zábavu se živou hudbou, tanečnicemi, šermíři i žebrákem a kejklířem.
Zdroj fotografie: webové stránky Středověké krčmy
O téhle krčmě jsem slyšela, docela bych se tam jela podívat:-.)Ale zajímaly by mě ceny...Nemůžeš tak nějak rámcově naznačit?
No, nejlevnější to tam není. :-)Zato porce tak bohaté, že dva průměrní jedlíci se "nažerou" z jedné.
Hele,
ani nikdo nenadává, že jsem to nenapsala přesně. :-)
No, je to zhruba od 150,--kč výš.
Tak jsem tam byla znovu
A mám zcela čerstvou informaci o cenách. Dali jsme si to nejlevnější za 225,--Kč, talíř chudého pocestného. Ve žrádelníku je množství uvedeno jako pro 1-2 osoby, ale najedli jsme se v pohodě tři. Na talíři jsme měli voňavé výdobytky černé kuchyně: několik druhů masa, žampiónový špíz, pečenou kukuřici a jablko. Opravdu jsme si pochutnali.
Krčmě mohu vytknout jen jeden jediný nedostatek: kávu jsme dostali naservírovanou v porcelánu, což nám připadalo jako křiklavost. Keramika by se sem určitě hodila víc.
Po hezkém rozloučení "to jsme rádi, že jste si pupek naprali a s pánem Bohem" se však zajisté budu těšit, že se sem třeba ještě někdy podívám.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.