Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Všichni se opět domáhají sexu

05.07.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všichni se opět domáhají sexuNože a růže, aneb mobily, alkohol a empatie
Čtvrtý počin v sérii Československé jaro 2005 v Divadle na Zábradlí vyšel asi nejlépe.

Autor M. Urban (narodil se 1967 v Sokolově a vystudoval moderní filologii. Pracoval jako redaktor v Mladé frontě, později v nakladatelství Argo. Překládá z angličtiny, píše: Poslední tečkou za rukopisy, gotický román Sedmikostelí, ekologický horor Hastrman, politickou grotesku Paměti poslance parlamentu, pražský román Stín katedrály a divadelní hru Trochu lásky) nás přivádí na večírek šesti spolužáků. Po zahajovacím rituálu odkládají do společné mísy svého nejvěrnějšího přítele – mobilní telefon. Hned nato se rozjede tradiční zábava, trochu slabomyslná, která takovéto sešlosti provází. Vytahování historek i vytahování se, vyprávějící vždy boduje, je nejlepší ve všem, v práci, sexu a vždy obklopen béčky. Hra na mušketýry už zasahuje ego některých účastníků.
Čím více je nevázaná zábava zalévaná alkoholem, tím více se odkrývají emoce a přituhuje. Sprostá slova ukazují na ukryté frustrace, i na pohled dobře situovaným a postaveným cosi schází. Výčitky, křik, nadávky se prolínají se siláckými verbálními sexuálními fantaziemi.

V okamžiku, kdy děj, i přes veškerou decibelovou gradaci způsobenou alkoholem, se začíná jevit nudným a stereotypním, a divák si představuje už jenom vyspávání z opice, dojde k prudkému zvratu.

Doposud stranou hlučného kolektivu stojící hostitel Tom, také ale průběžně posilovaný alkoholem, vyndá CD, kterého se okamžitě zmocní kumpáni a začnou si promítat jim neurčené erotické snímky. Vzrušují lépe než tradiční afrodiziaka spolu s viagrou. Poslední zábrany padají. Vymámí telefonní číslo zobrazené dívky, kterou pozvou na večírek.

Překvapivě přichází do už nekultivovaného veselí a působí, byť v černém, jako jarní sluníčko. Všichni opět ožívají, domáhají se sexu. Tom bezmocně zírá. V závěru Teri vyskakuje na stůl a za velkého skandování zahajuje striptýz. Odhazuje svetřík, odhaluje bříško, rozepíná podprsenku a ...

...a nastává hluboké ticho. Všichni okamžitě vystřízliví, zmůžou se na pár výčitek a rad Tomovi, rozpačitě vyslechnou jeho příběh. Silné řeči mládence pomalu opouštějí, každý popadne, co jeho jest, nezapomenou na mobil a jako pověstní cukráři se postupně vytrácejí.

Teri a Tom zůstávají. Co si mohou říci? Jaká omluva zazní?

Pod hrubou zábavou se rýsuje jemný psychologický příběh, který se trochu ztrácí ve víru večírku, o to kontrastněji posléze vystoupí. Život si lze zkazit vlastním přičiněním, ale také nám může být zkažen? Otázka bude nyní znít často. Kde končí má svoboda a začíná sobectví? Co přináší šťastný a co obětovaný život? Hra naznačuje, odpovídat musíme sami.

Herci se do svých rolí vžili takovým způsobem, že atmosféra skutečna nás dokonale obklopila a vtáhla. Diváci pokyvovali hlavami, takovou jízdu známe, divačky tajily dech, ale což, koneckonců, také to známe.

Herecký koncert všech, podbarvený rytmickou i vážnou hudbou, konkrétně naznačil charaktery jednotlivých osob. Kdo z nich se nemusel stydět? Můžeme my se na někoho spolehnout?

Pod režisérským vedením D. Czesanyho hráli J. Moravec, I. Chmela, L. Hampl, D. Švehlík, J. Polášek, L. Noha a J. Janěková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0701 s