Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Epilog letních tónů -

08.09.2005   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Epilog letních tónů -Bývalá vodní tvrz ze 13. století byla upravena do barokní podoby řádem benediktinů. Ti tvrz, sice pobořenou, získali v roce 1676. Poslední majitelé (od roku 1801) Korbové z Weidenheimu zámeček klasicistně upravili, nechali zbořit severní věž a vytvořili kruhové arkádové nádvoří. A právě toto nádvoří se stává hostitelem festivalu „ Tóny Chodovské tvrze“.

V krásném prostředí Chodovské tvrze pravidelně vystupuje houslový virtuos Jaroslav Svěcený. V letošním ročníku přizval i další hosty (Virtuosi Pragenses, České trio, skupinu Jablkoň, trio Amadeus a další sólisty), aby společně potěšili milovníky vážné hudby.

Poslední, závěrečný koncert si posluchači vyslechli 18. srpna.

V úvodu zahrál komorní orchestr Virtuosi Pragensis Divertimento D-Dur W. A. Mozarta.
Pak následoval Koncert C- Dur pro housle, smyčce a basso continuo. Spolu s komorním orchestrem hrál i J. Svěcený. Původním autorem hudby je A. Vivaldi. Hrána však byla v úpravě F. Kreislera (1875-1962), vynikajícího komponisty, který z díla Vivaldiho vybral ty nejkrásnější pasáže a virtuosně do barokní hudby vnáší prvky atmosféry vídeňských kavárniček z počátku 20. století.
Trochu méně hraným je Koncert D-Dur pro housle, trubku a smyčce od G. P. Telemana, kde si sólo na trubku zahrál M. Kejmar a zpočátku ostře řezanými tóny uvedl další melodičtější pasáže skladby.

Po přestávce přišel na řadu J. S. Bach, který se narodil roku 1685 a jeho malé výročí hudebníci oslavili Koncertem E-Dur. Vznikal kolem roku 1720 spolu s dalšími, např. A-moll, a bezesporu patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo v baroku pro housle napsáno. Ještě jednou uslyšíme A.Vivaldiho, tentokrát skladbu Podzim z cyklu „Čtvero ročních dob“. Autor ho věnoval hraběti Morzinovi a řadí se mezi nejznámější houslové skladby. Skutečně úchvatná ústřední melodie prolíná celou skladbou.
Na závěr, podobně jako na začátku festivalu, zazněla fanfára M. A. Charpentiera Te deum, kde se v sólu na trubku opět zaskvěl M. Kejmar.

2. ročník „Tónů Codovské tvrze“ nenávratně patří minulosti, ale již nyní všichni protagonisté přemýšlejí, co z krásné hudby nabídnou v ročníku následujícím.

Jestli jste ještě nepřišli na chuť vážné hudbě, je na čase s tím něco udělat. Možná právě návštěvou tohoto festivalu s pečlivě vybranými skladbami, které neodradí ani začátečníka, ale neurazí ani znalce vážné klasické hudby.

Zdroj fotografie: archiv autora

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.9707 s