Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Válka 1866 pro milovníky válečnictví

16.09.2005   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Válka 1866 pro milovníky válečnictvíPro milovníky válečnictví vyšla kniha přímo na míru. Autoři s velkou erudicí popisují rok 1866, kdy vrcholí prusko-rakouské války, pro český národ na dlouhá desetiletí posledního válečného konfliktu na našem území.

Začátkem července se v okolí Chlumu u Hradce Králové koná rekonstrukce bitvy za účasti zahraničních historických skupin. Malebná podívaná na uniformy jednotlivých válčících stran zanechá v divácích nesmazatelné vizuální vjemy. Ty nyní můžeme doplnit kvalitní faktografií.

Válka byla důsledkem dlouholetých sporů o uspořádání střední Evropy a o postavení Rakouska a Pruska v nové konfiguraci. Rakousko by se spokojilo s volnou federací německých států v tzv. Německém spolku, kde by si rádo ponechalo svůj dosavadní vliv. Zato Prusko, díky svému vojenskému i ekonomickému potenciálu, usilovalo o sjednocení Německa pod svou nadvládou. Na svou stranu získalo i Itálii, která též od Rakouska chtěla získat zpět území, např. Benátsko, jižní Tyroly. Proto válka měla svoji předehru na italských bojištích, kde Rakušané zpočátku u Custozy nad Italy zvítězili. Posléze se boje přesunuly na území Čech, kde vyvrcholily v bitvě u Sadové u Hradce Králové.

Průběh bitev autoři podrobně popisují, doplňují strategickými postupy armád, pod čarou se zájemci seznamují se složením a výzbrojí jednotlivých vojsk. Kniha je doplněna velmi bohatým černobílým i barevným obrazovým materiálem, který ilustruje výstroj vojáků, místa bojů. Portréty velitelů, mapy, rozkazy, plánky, zbraně, to vše přispívá k ještě lepšímu pochopení předávaných informací.

Autoři, Pavel Bělina a Josef Fučík, válku zasazují do širokých historických a politických souvislostí, nahlížejí na ni ne jako na izolovaný konflikt, ale nevyhnutelný důsledek rakousko – pruského antagonismu, vyvíjejícího se v plné síle po skončení napoleonských válek.

Kniha přináší hluboce odborný pohled, vytěžený ze studia velkého množství dostupných pramenů, a to pohled na dosud zjednodušeně pojímanou bitvu, která se tak trochu stala syndromem, podobně jako Bílá Hora. Prohraná válka posléze pootevřela dveře i českým nadějím na lepší státoprávní uspořádání, ale rakousko- uherské vyrovnání je opět na dlouhou dobu přibouchlo.

Velmi mě potěšila poslední kapitola, která události ukotvuje v realitě všedního dne. Voják přece jen není válečný stroj, má své potřeby a touhy i za zvuku svištících kulek. Na bojišti strávil mnoho dnů a chladných, deštivých nocí, musel jíst, modlit se, mohl být raněn a čekal na ošetření, ale také umíral a potřeboval kněze. Doma na něho čekali rodiče. V neobvyklé situaci musel vést také běžný život a vyrovnávat se se všemi nástrahami, které zmíněné události přinášely.


Kniha vyšla v nakladatelství PASEKA v roce 2005 v edici Historická paměť Velká řada.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3582 s