OdcházeníS osamostatňováním dětí to nepřehánějmeBarevný světVenkovská tancovačkaOtcovi psí smrt (díl pátý)Otcovi psí smrt (díl čtvrtý)
Pět roků uteklo od smrti Mirka KováříkaNakonec úřaduje smrt – detektivní román z prostředí ministerstvaMechanický andělV hlavní roli citron: Cyberlemon válcuje cybertruck. Kde ho spatříte?Havlovy děti: New adult román o generaci vyrůstající ve svoboděSelf-care: Klíč k harmonii v moderním světě5 netradičních grilovacích receptů pro dokonalé létoJak putovat světemŽeny, mistryně, umělkyně 1300–1900 Mechanická princeznaPrázdniny pro zaláskovanéFestival Prague Sounds
Filmy a seriály
Film o seriálu, film o filmu
Filmový klub a noční filmový klub
Filmové návraty a filmy pro pamětníky
Zveme Vás do divadla
FILMY
Ženy pro měny
středa 14.09., 20.50 hod., ČT1
Celovečerní film“Ženy pro měny“ režisérky Eriky Hníkové je příběhem "obyčejných" žen, které se nechávají ovlivňovat současným ideálem ženské krásy a chtějí se mu co nejvíce přiblížit. A je to také film o lidech, kteří tento ideál vytvářejí a o spoustě peněz, které se díky síle kultu krásy denně utrácejí. Paní Eva vloží své tělo do rukou plastického chirurga a nechá si zvětšit prsa tak, jak po tom celý život toužila. Paní Magda zkouší všechny možné i nemožné prostředky na hubnutí. Slečna Karolína používá tu nejnovější kosmetiku a kupuje si oblečení podle poslední módy. Dívka Zuzana přichází na soutěž Topmodelka nového tisíciletí a chce uspět... Život hrdinek filmu je zde zachycen v průběhu jednoho roku.
Opakování: 20.09., ČT2 středa
Přístav (1/2)
čtvrtek 15.09., 10.05 hod., ČT1
V roce 1944, v době, kdy druhá světová válka pomalu, ale jistě spěla ke konci se začal odehrávat příběh mladé Američanky Ruth Gruberové a téměř tisícovky židovských uprchlíků. Odvážná žena přesvědčila úřady, aby ji vyslaly do válkou zničené Evropy. Její úkol byl všechny zachráněné převézt na americkou půdu, kde jim měl být poskytnut azyl. Ruth, sama židovského původu, je tak konfrontována s mnoha tragickými životními osudy, s lidmi, kteří během války ztratili nejen své domovy a téměř všichni i své nejbližší, ale kteří přišli i o to poslední - o naději a víru v lepší budoucnost. Je jen na ní, jestli jim bude schopná alespoň to vrátit. Válka už je téměř u konce, ale pro ni největší bitva, v níž je v sázce téměř tisíc lidských životů, teprve začíná.
Strhující příběh o hrdinství jednotlivce a síle lidskosti, která nabývá ceny až v těch nejtěžších dobách, realizoval podle autobiografického románu Ruth Gruberové ve velkorysé výpravě režisér John Gray. Hlavní hrdinku ztvárnila britská herečka Natasha Richardsonová, ve vedlejších rolích dostali příležitost vyniknou i další renomovaní herci jako je Anne Bancroftová či Colm Feore. Dvoudílný snímek byl nominován na tři prestižní americké televizní ceny Emmy.
Hlas krve 1/2 – italský thriller
čtvrtek 15. 09., 23.50 hod., ČT1
Rodiče má člověk jenom jedny. Alespoň tak to ve spořádaných rodinách bývá. A mladý student práv Michele by si nikdy nepomyslel, že v jeho případě by tomu mohlo být jinak. Jenomže v životě lidském hrává mnohdy nezanedbatelnou roli náhoda. A náhoda způsobí, že si Michele musí položit otázku, nad jejímž obsahem by se ještě včera pousmál. Je jeho otec, v jehož šlépějích se tak samozřejmě na své cestě životem vydal, skutečně jeho otcem?
Konečně doma - britský film
sobota 17.09., 15.55 hod., ČT1
Virginie Dickinsonová, přezdívaná Zrzka, byla jedním z tisíců dětí, které na počátku druhé světové války opouštěly břehy rodné Anglie, aby našly dočasný bezpečný domov v Americe. Každý chtěl tenkrát věřit tomu, že to odloučení bude trvat jen pár měsíců, nanejvýš rok. Jenže válka udělala všem čáru přes rozpočet. A tak se teď vrací domů jiná Zrzka, než ta, která odsud před léty odjížděla. A dvanáctiletá samostatná, sebevědomá, americkým volnomyšlenkářstvím poznamenaná slečna se těžko smiřuje s tím, že se na ni matka pořád dívá jako na malou holčičku. Jenže i z té matky udělala válečná léta jiného člověka. Úspěšná a schopná žena, která za války pracovala všude, kde jí bylo zapotřebí, se už nemůže - a ani nechce - opět stát tou poslušnou, ušlápnutou putičkou, jakou byla kdysi. I když to od ní její manžel a její tchýně očekávají. Ale svět se změnil a Peggy i Zrzka si to dobře uvědomují. Musí k němu jen najít společný klíč...
Britská spisovatelka Michelle Magorianová věnuje ve svém díle pozornost tématu, kterým se dlouho nikdo nezabýval: osudům dětí, které byly za války odloučeny od svých rodin. Ať už se jejich dočasným "bezpečným" domovem stal anglický venkov (jako tomu bylo v knize a poté i filmu Dobrou noc, pane Tome! - viděli jsme i na obrazovce ČT) či vzdálená Amerika - což je případ románu Back Home. "Všechno to začalo," říká o tom, "když jsem náhodou uviděla starou fotografii malých "evakuantů" na palubě obřího zaoceánského parníku. Obrázku těch dětí, stojících tam tak opuštěně, jsem se dlouho nemohla zbavit, až jsem to nakonec vzdala a začala jsem psát příběh o tom, co se s nimi stane po jejich návratu."
Ten se pro mnohé z nich stal skutečně klíčovým životním momentem, neboť po letech odloučení a života v tak odlišném prostředí se nesmírně těžko navazovaly zpřetrhané kontakty a vazby. Řadě z nich, jak dnes přiznávají, se to nepovedlo vůbec a celý život prožili s pocitem jakéhosi vykořenění.
Výkupné - Mel Gibson v americkém thrilleru
sobota 17. 09., 21.05 hod., ČT1
Majitel letecké společnosti Tom Mullen je schopný a bohatý podnikatel, stejně úspěšný je i v soukromém životě. K dokonalému štěstí mu téměř nic nechybí. Jednoho dne je v Central Parku, za bílého dne, uprostřed davu lidí, unesen jeho syn Sean. Neznámí únosci požadují za navrácení dítěte dva miliony dolarů. Mullen je ochoten pro syna udělat cokoliv, přesto tajně požádá o pomoc FBI. Velitel skupiny agentů, detektiv Hawkins nenápadně řídí práci pátracího týmu a pokouší se uklidňovat Kate Mullenovou a brzdit jejího manžela, aby neudělal nějakou hloupost. Zničený a utrápený Mullen si náhle uvědomí, že i když vysoké výkupné zaplatí, možná že už svého syna nikdy živého nespatří... Režisérem napínavého thrilleru je Ron Howard, zkušený hollywoodský tvůrce, jehož jméno nalezneme pod řadou úspěšných titulů (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, Čistá duše). Film zaujme zvláštními efekty, úchvatnou kamerou a střihem, v centru pozornosti přitom stále zůstávají především postavy silného příběhu. Roli Toma Mullena vytváří s přehledem Mel Gibson (Rok nebezpečného života, Pták na drátě, Statečné srdce), jeho ženu Kate hraje Rene Russoová (S nasazením života, Smrtící epidemie). V úloze klidem oplývajícího detektiva Hawkinse se představí afroamerický herec Delroy Lindo (Hra se smrtí, Pravidla moštárny).
Odražená střela - Denzel Washington v americkém thrilleru
sobota 17. 09., 24.00 hod., ČT1
V ulicích Los Angeles se jednoho dne osudově protínají životy dvou odlišných mužů. Nájemný zabiják Earl Talbott Blake má za úkol zlikvidovat nepohodlné drogové dealery. Ti se však stávají úspěšným cílem policejního zásahu, jehož se účastní také nováček policejního sboru Nick Styles. Tomu se podaří doslova nemožné. V nepřehledné a dramaticky vypjaté situaci zadrží poněkud překvapivě Blakea, a také jej nakonec pošle za mříže. Díky amatérskému kameramanovi, který tento neobvyklý zákrok náhodně natočí, se stává Nick Styles doslova mediální hvězdou dne a jeho kariéra nabírá rychlý a strmý vzestup. Získává nabídku na práci v úřadu okresního prokurátora a ožení se s krásnou ženou, s níž má dvě dcery. Ve vězení zatím Blake přemýšlí ve dne v nocí o svém novém smyslu života, kterým se stala právě pomsta. Jeho nečekaný útěk z věznice pak rázem přiblíží i vytoužený okamžik, při němž může naplnit svůj plán? Film natočil režisér Russell Mulcahy, tvůrce hororů a akčně laděných snímků (Highlander I-II, Modrý led, Muž stínů). Pod jeho vedením policistu Nicka Stylese ztvárnil Denzel Washington (Philadelphia, Training Day, John Q.), úlohu drsného Earla Talbotta Blakea hraje John Lithgow (Svět podle Garpa, Harry a Hendersonovi).
Nic než pravdu (Nichts als die Wahrheit)
sobota 17.09., 01.30 hod., ČT1
Anděl smrti z Osvětimi, i tak je nazýván neblaze proslulý nacistický lékař, dr. Josef Mengele, který má na svědomí více než 300 000 mrtvých v koncentračních táborech.
Ve fiktivním příběhu režiséra Rolanda Susa Richtera je vyhrocen problém jeho morální odpovědnosti za veškeré spáchané zločiny. Mengele se zde jako starý a nemocný muž vrací z Argentiny do Německa a touží před soudem obhájit svoje činy a svůj vědecký přínos lidstvu.
Jeho obhájcem se stává, více méně z donucení, mladý právník a novinář Peter Rohm, který sám sbírá léta informace o jeho zločinech. Převzetím případu Rohm vstupuje na tenký led, je ohrožen nejen okolím, ale svým vlastním svědomím, bojujícím s profesionalitou.
Hlavní roli zde ztvárnil slavný představitel komisaře Schimanského Götz George.
SERIÁLY
Četnické humoresky (2/26) Volavka
pátek 16.09., 20.00 hod., ČT1
Kdo znásilňuje mladé tovární dělnice při cestě lesem z večerní směny? Úporná a vytrvalá aktivita členů četnické pátrací stanice však nevede stále k cíli. A obětí přibývá. Zároveň samozřejmě narůstá i strach dívek z přepadení tajemným pachatelem, kterému oběti nikdy nevidí do obličeje. A opět je to obětavý strážmistr Jarý, který ač nerad přijme Arazímův nápad, jak případ originálně řešit, i když se tím sám vystaví značnému nebezpečí. Dokonce i květinářka Ludmila Horká se ocitne v nebezpečí a Arazim je tomu dokonce rád, neboť může ukázat nejen svoji profesionální důležitost, ale vskrytu duše doufá v důvěrnější sblížení . Pocit žárlivosti je i pro samotného Arazíma znamením, že jeho zájem o slečnu Ludmilu je hlubší než sám tušil. A aby toho nebylo málo, ztěžuje našim četníkům život kuchařka Stela, která se k velké nelibosti mužstva vrátila ke svým povinnostem, aby nahradila všemi zbožňovanou Andělku. Výsledky Stelina kuchařského umění neuvádí v nadšení dokonce ani služebního psa Arga.
Duna (1/3)
pátek 16.09., 23.55 hod., ČT1
Písečná planeta Arrakis, zvaná též Duna, je nejnehostinějším místem ve vesmíru. Je zde takový nedostatek vody, že uronit slzu znamená plýtvat cennou tekutinou. Právě Arrakis je však pro celé vesmírné impérium největším pokladem. V jejích písečných pouštích totiž vzniká životodárné koření, které propůjčuje lidem i jiným obyvatelům vesmírného impéria nadpřirozené schopnosti. Těžba koření je však životu nebezpečnou činností: písky Arrakis totiž obývají obří červi, které přitahuje hluk, vzniklý těžební činností. Vládnout nad Arrakis však každopádně znamená mít kontrolu nad tím nejvýnosnějším obchodem, jaký ve vesmíru existuje. Po zkorumpovaném rodu Harkonnenů se stal vládcem Arrakis úctyhodný vévoda Leto Atreides. Jeho plán zničit korupci však narazí na zlovůli nepřátel. Mezi ně se počítá i samotný imperátor Shaddam IV...
Taková je zápletka prvního dílu rozsáhlé vesmírné ságy, natočené podle románové série Franka Herberta. Fantastické vyprávění o planetě Arrakis dobře znají i čeští čtenáři: romány Duna, Spasitel Duny, Děti Duny, Božský imperátor Duny, Kacíři Duny a Kapitula: Duna nabízejí jakýsi paralelní svět, v němž fantastická prostředí a několik svérázných civilizací vytváří živnou půdu pro starou známou lidskou touhu po moci.
Film režiséra Johna Harrisona se natáčel ve studiích italské společnosti Cinecitta a v Praze. Uvidíte v něm dlouhou řadu českých herců (jednu z hlavních rolí ztvárnila Barbora Kodetová). Kostýmním výtvarníkem byl Theodor Pištěk, držitel Oscara za výtvarné návrhy kostýmů k filmu Amadeus. Duna samotná získala mimo jiné ceny Emmy za nejlepší kameru (Vittorio Storaro) a za vizuální efekty. Za zmínku stojí také fakt, že jako první zfilmoval Herbertovu předlohu věhlasný režisér David Lynch v roce 1984.
FILM O SERIÁLU Dobrá čtvrť
sobota 17.09., 17.30 hod., ČT1
Od pondělí 19. 9. 2005 vysílá České televize nový jedenáctidílný seriál Dobrá čtvrť scenáristky Lucie Konášové a režiséra Karla Smyczka. Kromě známých a zkušených herců se v něm objeví i řada mladých, dosud neznámých herců. Režisér Václav Křístek se ve filmu o seriálu zeptal hlavních protagonistů na to, o čem nový seriál vypráví a jaký je jejich osobní vztah k postavám, které v něm ztvárnili. Film o seriálu Dobrá čtvrť je malou pozvánkou ke sledování seriálu.
FILM O FILMU: Arsene Lupin
neděle18.09., 17.20 hod., ČT2
Nejnovější verzi slavného historicko-dobrodružného příběhu plného honiček i romantiky natočili Ve Francii. Režisér Jean-Paul Salomé obsadil do titulní role legendárního lupiče Romaina Durise, v hlavní ženské roli uvidíme Kristin Scott Thomasovou.
FILMOVÝ KLUB
Woody Allen - Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat
pondělí 12.09., 21.20 hod., ČT2
Dlouhý a záměrně poněkud provokativní titul patří povídkovému filmu, jenž Woody Allen natočil v roce 1972. Předmětem jeho parodie se stala osvětová příručka amerického sexuologa dr. Davida Reubena, která se v dobovém stylu konce 60. let zabývala tabuizovanými oblastmi intimního života metodou přímých otázek a odpovědí. Allen si z kolekce na první pohled všeobjasňujících kapitolek vybral pouze ty, které mu dávaly možnost k ironii, satiře a parodii. Ukrývané lidské touhy, sny, představy a úchylky jsou tu podávány v nejrůznějších podobách - jednou v hávu shakespearovské tragikomedie, jindy v parodované formě intelektuálních filmů italského režiséra Michelangela Antonioniho, anebo frankensteinovsky laděných příběhů až k nejlepší závěrečné povídce (která je pojata jako svérázné připomenutí filmu Stanleye Kubricka 2001: Vesmírná odysea). Jakoby to tvůrci "nestačilo", proto zde nalezneme četné literární citace, absurdní humor a surrealistickou nadsázku. Není to film zaměřený pornograficky a stejně tak může zklamat diváky očekávající jednoduché odpovědi na složité otázky.
11´09" 01 - francouzský povídkový film
čtvrtek 15. 09.,21.45 hod., ČT2
Po šokujícím teroristickém útoku na Spojené státy z 11. září 2001, jehož tragickým symbolem se stala zkáza newyorského Světového obchodního centra, přišel francouzský filmař Alain Brigand s myšlenkou odpovědět na televizní obrazy zkázy, jež v nekonečném opakování oběhly celý svět, filmovými obrazy, které by odrážely tragickou událost v širším kontextu a zároveň by vyjadřovaly subjektivní stanovisko významných umělců. Brigand vyzval jedenáct režisérů z různých zemí a kontinentů, aby se připojili k projektu s jasným zadáním: každá epizoda má být dlouhá jedenáct minut, devět vteřin a jedno filmové okénko a musí být inspirována newyorskou tragédií. Přitom je zaručena naprostá tvůrčí svoboda s podmínkou, že příběhy by měly vyjadřovat poselství míru a tolerance. Film měl premiéru v první den výročí tragédie a výtěžek byl věnován na humanitární účely. Vedle zkušených režisérů (Youssef Chahine, Ken Loach, Claude Lelouch, Amos Gitai...) dostali příležitost i mladí talentovaní tvůrci (Danis Tanovič, Mira Nairová...).
NOČNÍ FILMOVÝ KLUB
Vysněný život andělů
neděle 18. 09., 23.10 hod., ČT2
Isa i Marie nemají práci ani rodinné zázemí. Obě se protloukají, jak se dá. Je jim kolem dvaceti, a tak rády by prožily skutečnou lásku a alespoň nějakým způsobem zakotvily. Našly pevný bod svého života. Film sleduje dva měsíce společného života obou dívek, jejichž charaktery postupně krystalizují a vzájemně se vzdalují.
Režisér Erick Zonca se svým filmem Vysněný život andělů zapojuje do proudu francouzské sociální kinematografie a jeho film, včetně hereckých výkonů, byl v Evropě náležitě oceněn. Na MFF v Cannes v 1998 získaly obě hlavní představitelky Elodie Bouchezová a Natacha Régnierová Cenu za nejlepší ženský herecký výkon, stejně významně ocenila herečky i francouzská filmová akademie udělením Césarů, dále filmu přiřkla Césara za nejlepší francouzský film. Snímek získal i dvě Evropské filmové ceny: evropský objev roku - Fassbinderova cena pro Ericka Zoncu a evropská herečka roku - Elodie Bouchezová a Natacha Régnierová.
FILMOVÉ NÁVRATY
Brigitte Bardotová – Má mě rád ,nemá mě rád
neděle 18. 09., 17.40 hod., ČT2
Vichy jsou malé francouzské lázně, kde zná každý každého. Není divu že kniha "Má mě rád, nemá mě rád", v níž autor, který se podepsal pouze iniciálami A.D., popisuje všechny známé obyvatele města a jejich ctnosti i nectnosti, vyvolá nebývalý skandál. Čte ji každý a každý se baví, dokud si ovšem nepřečte sám o sobě. Generál Dumont, muž, který tvrdou rukou vede nejen vojáky, ale i svou rodinu, záhy zjistí, že pod iniciálami A. D. se skrývá jeho dcera Agnes Dumontová. Musí okamžitě z města ven a nejlépe do přísného katolického penzionátu. Agnes však na nádraží nastoupí do vlaku, který ji odváží do zcela jiného města a života - směr Paříž, bez jízdenky a bez peněz. V hlavním městě má přece bratra, který utekl a stal se uznávaným malířem, jak alespoň píše své rodině. Ale představy mladé krásné dívky se tolik liší od životní reality. Ambiciózní mladé studentce, ze které se přes noc stane sebevědomá pařížská žena, vtiskla svůj temperament Brigitte Bardotová.
FILMY PRO PAMĚTNÍKY
Vlčí jáma
neděle 18.09., 14.50 hod., ČT1
Volná adaptace stejnojmenného románu Jarmily Glazarové, realizovaná režisérem Jiřím Weissem, zachycuje nerovné manželství dvou povahově protichůdných lidí, starší, citově prázdné ženy a jejího mladšího manžela, milovníka přírody, umění a krásy. Jako třetí, rozhodující činitel, vniká mezi tyto dva lidi mladičká schovanka Jana, která hluboce přilne k otčímovi. Také on k ní chová jiné city než jen otcovské. Prokletí maloměstského domu však nedovedou překonat.
Režisér Jiří Weiss dokázal nejen sugestivně vylíčit dusné a nelaskavé prostředí, ale především velmi pečlivě vybral herecké představitele tohoto zvláštního trojúhelníku. Křehká krása Jany Brejchové, strhující herecká kreace Jiřiny Šejbalové (17. září si připomínáme 100 let od jejího narození) a rovněž skvělý výkon Miroslava Doležala zaujaly diváky i kritiky hned při premiéře v prosinci 1957. Film získal na MFF v Benátkách 1958 cenu FIPRESCI.
Opakování: 21.09., ČT1
ZVEME VÁS DO DIVADLA
Maska a tvář
sobota 17.09., 20.00 hod., ČT2
Jedna z nejzajímavějších inscenací současné Prahy měla premiéru už v roce 2002. Ladislav Smoček tehdy upravil a domyslel groteskní komedii italského dramatika Luigiho Chiarelliho Maska a tvář. Hru s dráždivým tématem milostných trojúhelníků, pravdy a zdání, stejně jako života a smrti, naplnili pod jeho vedením strhujícím divadelním životem herecké osobnosti Činoherního klubu. V hlavních rolích uvidíte Ondřeje Vetchého, Ivanu Chýlkovou a Petra Nárožného.
Luigi Chiarelli, (1880–1947), italský dramatik, divadelní podnikatel, kritik i dlouholetý předseda italského syndikátu dramatiků, se na našich jevištích objevuje jenom velmi zřídka. A pokud, pak svou nejslavnější hrou Maska a tvář z roku 1916. Poprvé se u nás hrála v roce 1922 v Divadle na Vinohradech. Po druhé světové válce však už jen 3x. V Disku, v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a v Západočeském divadle v Chebu. Inscenace Ladislava Smočka je v pořadí čtvrtou.
Zdroj: Česká televize
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.