Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněUmění prostého života? Návod k použitíPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!
Heřmánek pravý považujeme již po staletí za jednu z nejpopulárnějších léčivých bylin, kterou dnes znají i děti z příběhů o Krtečkovi. Je to ta kýžená Matricaria chamomila, kterou hledal po celém světě, aby jí uzdravil Myšku, a nakonec ji našel doma poblíž svého krtince.
"Tak, jako byla dána Izraelitům mana nebeská, tak i tato bylinka je požehnáním Božím pro člověka. Co skrývá v duši, bude odhaleno a vyplaveno, co lživého vysloveno bylo, pravda se ukáže. Napij se a vnímej, kde u tebe působí a co čistí již po prvním doušku. Umrtvuje zášť, nenávist, prokletí a zesiluje lásku, víru"
Příjemně vonící jednoletá bylina roste běžně podél cest, na rumištích a na polích mezi obilím, kukuřicí a jinými plodinami. V polích a záhoncích dělá velkou službu, chrání rostliny před plísní. Díky menšímu množství průmyslových hnojiv se zase zabydluje v naší přírodě. Od jiných druhů heřmánku ho odlišíme, když rozpůlíme květní lůžko, to je duté a více klenuté. Od této dutinky (latinsky mater – děloha) pochází jeho pojmenování. Okolo kuželovitě vyklenutého žlutého květního lůžka najdeme drobné bílé okvětní lístky. Lysá lodyha se značně větví a nese střídavě položené uzoučké dvojitě či trojitě zpeřené listy. Dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Kvete během června až do začátku září. Sbíráním ne úplné rozvitých květů podpoříme jejich větší produkci. Po odkvětu se vytvoří drobná neochmýřená nažka, jež ochotně klíčí a přispívá k množení rostlinky.
Heřmánek znali kněží už ve starověku a staří Egypťané ho považovali za květinku Boha slunce, díky jejímu působení proti horečce. Matthioli heřmánek popisoval „ jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy, na popáleniny“.
Bylinka také příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů - streptokoky nebo stafylokoky. Při angíně a zánětech v dutině ústní nebo hrtanu přináší značnou úlevu kloktání odvaru. Preventivně lze dále heřmánku požít při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy), kdy se pije 2x denně nalačno heřmánkový čaj.
Protizánětlivého účinku chamazulenu (azulénu) se využívá při léčbě popálenin či při poškození kůže, neboť tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev. Obklady či koupele z heřmánku lze použít i při dalších zánětlivých onemocněních např. na hemeroidy.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.