Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válce
Věk urozených
Zrod jednoho historického díla plodí okamžitou snahu napsat na podobné téma jinou práci, jež by tu původní alespoň v něčem předčila, obohatila. Možná i proto po knize Každodennost renesančního aristokrata se čtenář setkává s knížkou, která popisuje přibližně totéž časové období a ve středu zájmu se nacházejí opět aristokraté.
Autoři na v podstatě stejný problém pohlédli z jiného zorného úhlu. V první části se seznamujeme s historiky, kteří se jako první začali zabývat historickou tématikou šlechty a pootevřeli tak těžké okované dveře budoucímu bádání. Šlechta, jako nedílná součást novověké společnosti, se od ostatních odlišovala svou výlučností, a tu svými činy rozhojňovala (tradice urozenosti, bohatství, podíl na moci politické, vojenské i církevní, nadnárodní postavení, tvorba zákonů ve svůj prospěch, vztahy loajality i odporu k panovníkovi).
V druhé části autoři mapují vlastní život šlechty. Navštívíme šlechtické sídlo i jeho bezprostřední okolí, pokusíme se proniknout do pojmu domov. Zorientujeme se na šlechtickém dvoře, jenž se jevil jako zmenšenina tehdejší společnosti se všemi možnými vztahy. Nahlédneme do hospodářského zázemí, kde se „tvořil“ majetek (nebo naopak se díky všehoschopným správcům rozplýval). Že život na šlechtickém dvoře nebyl jen idyla, dokazují záznamy o rvačkách, dokonce i vraždách, ale i o navazování nerovných vztahů se všemi důsledky.
Vstoupíme do všedního i svátečního dne šlechty, nakoukneme nejen do kuchyně, jídelny, ložnic, nýbrž i pracoven, knihoven. Na některých panstvích již zaslechneme tóny hudby, jinde uvidíme zárodky sbírek a obrazových galerií. Mnohá sídla zněla štěkotem psů a ržáním koní.
Dále budeme svědky pouti aristokrata od kolébky do rakve. Tuto cestu tvořily milníky, jenž byly typické pro veškerou šlechtu tehdejší doby. Jenom někteří formovali pod vlivem okolností (války, nucená emigrace...) jiné eventuality. Životní rituály jako jistotu existence se však snažili zachovávat všichni.
Se šlechticem se rozloučíme na jeho, různě dlouhé, poslední cestě, jež svou impozantností nezapřela jeho předchozí úspěšný život.
Po uložení do rodinné hrobky se uzavírá kniha života pána. Nezůstane však zavřená navždy. Právě díky nezměrnému úsilí historiků můžeme některé její stránky číst, jiné ještě čekají na znovuzrození.
Autoři vycházeli ze studia pramenů uložených v různých fondech a sbírkách domácích i zahraničních archívů. Dominantním pramenem se stávají bezesporu písemnosti z rodinných, případně velkostatkových archívů šlechty (Rožmberkové, Černínové, páni z Hradce, Slavatové, Vratislavové z Mitrovic, Eggenbergové, Lobkovicové, Valdštejnové, Žerotínové, Kounicové...). Dále čerpali z dobových tisků a naší a zahraniční literatury.
Knihu doplňuje jmenný i místní rejstřík, sloužící k rychlé orientaci v textu. Reprodukce obrazů, šlechtických portrétů i veduty měst umocňují zážitek ze čtené knihy. Odpověděla na spoustu otázek, ale opět mnoho jich položila. Pomohla rozjasnit některé dosud zašlé okamžiky, více přiblížit to lidské, co z neosobních postav v učebnicích dělá člověka z masa a kostí, jehož můžeme milovat, respektovat i nenávidět.
Autorký kolektiv: V. Bůžek, J. Hrdlička, P. Král, Z. Vybíral
Knihu vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2002.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.