Tři hořkosladké básněUpíří kousnutí A p o k a l y p s aNad ránem svítáLedová je plochaJak to bohužel chodilo v armádě
Musela zemřít... Anička?FOTOCITÁTY přímo z dušeBřeznové čtení: Od napětí k vnitřnímu kliduZakázané lásky mocných aneb Tatíček MasarykSny podle Stephena KingaMáme rádi zvířata - ale která?Královský balet, české špičky i mladé talenty: Gala Mezinárodních týdnů tanceNosná zeď Sofie Švejdové až do 8. květnaJak poznáte čerstvost a původ vajec?Vinnetouův odkazDokonalá vražda a jiné povídky Miroslava MackaNicolas Cage v psychologickém thrilleru THE SURFER
Pokud chceme bojovat proti bolestem hlavy, měli bychom nejprve rozlišit, jaký původ naše bolest má. Neboť se odlišuje způsob léčby u bolehlavu po kocovině, při migréně či při bolestech hlavy v temeni či v šíji.
Okamžitě byste měli s jakoukoliv domácí léčbou přestat a navštívit lékaře, pokud máte poprvé v životě úpornou bolest hlavy, pokud jste po úrazu, pokud vaše bolest hlavy souvisí s vysokou horečkou, máte ztuhlou šíji, jste citliví na světlo či zvracíte.
Zřejmě neznámější formu bolesti hlavy známe jako tzv. migrénu. Mylně tak označujeme každou bolest hlavy, ale u skutečné migrény se jedná o opakující se nesnesitelnou bolest hlavy, kterou obvykle provází další příznaky (zvracení, citlivost na světlo či hluk) a která může trvat i několik dnů. Migrénou trpí asi 10 % obyvatelstva, převážně ženy, a to v souvislosti s hormonálními změnami (s přibývajícím věkem záchvaty ustupují). Za časté příčiny bývá označován i stres, alergie na potraviny, dehydratace, změny počasí, snížení hladiny krevního cukru způsobené hladem.
Pokud trpíte na migrény, měli byste se vyvarovat následujících potravin, které často vyvolávají nebo napomáhají migréně: sýr a mléko, kofein, čokoláda, pomeranče. Naopak jako prospěšné bývají udávány tučné ryby (tuňák, sardinky) obsahující omega-3 mastné kyseliny a také celozrnná strava.
Příznivě působící bylinky: řimbaba (neužívejte v těhotenství či v době kojení), rozmarýn, meduňka a máta. Úlevu také přináší studený obklad a pokud to nepomůže, tak střídání horkých a studených obkladů. Jemná masáž čela a spánků, provedená milovaným člověkem, působí na akupresurní body (významný akupresurní bod nad kořenem nosu mezi obočím) a dodává pocitu sounáležitosti a psychické úlevy. Pokud však máte z prováděné masáže nepříjemné pocity, raději ji nerealizujte.
Někdy může proti bolesti hlavy pomoci i relaxace, s cvičením však musíte začít včas. Položte se zády na pevnou podložku a pod šíji se dejte stočený ručník nebo malý polštářek (nepokládejte pod hlavu, ale skutečně pod šíji). Nyní se soustřeďte na tělo a své dýchání. Vnímejte pohyby břicha, soustřeďte se na jeho klesání a zdvihání. Cvik můžete provádět s nataženýma nohama, nebo můžete nohy mírně skrčit a pak pomalu přitahovat k hrudníku a opět pomalu pokládat. Důležité je však stále vaše soustředění na dýchání.
Fotografie: archiv autora
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.